Biblioteka Publiczna w Łagowie

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteka Publiczna w Łagowie zaprosiła Roksanę Jędrzejewską - Wróbel autorkę książek dla dzieci na spotkanie z młodymi czytelnikami. Spotkanie odbyło się 17.11.2014r w Zespole Edukacyjnym w Łagowie.

Pisarka bardzo szybko nawiązała świetny kontakt z dziećmi. Mówiła skąd czerpie pomysły na  pisanie i jak powstaje książka. Prezentacji towarzyszyła maskotka ryjówka – Florka (bohaterka serii książek o Florce). Atmosfera spotkania była przesympatyczna. Uczestnicy aktywnie brali w niej udział. Na zakończenie uczniowie kl .III podziękowali za spotkanie i wręczyli kwiaty.

W bibliotece można podziwiać piękne ilustracje wykonane przez dzieci pod wpływem czytania jej książek. Książki Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel można wypożyczyć w  Bibliotece Publicznej w Łagowie.

 

12

Kolejne spotkanie DKK (dorośli) odbyło się 09.12.2014r w Bibliotece Publicznej w Łagowie. Do dyskusji wybraliśmy książkę Gevina Extenca pt. "Wszechświat kontra Alex Woods”.

„Wszechświat kontra Alex Woods” Gawina Extence a to nie tylko dobra i mądra książzka , ale też bardzo dobrze napisana. Nie ma  w niej ani poprawności politycznej, ani czarno- białych postaci, przygód , czy namiętnych relacji damsko- męskich i nie została też napisana tylko ku rozrywce czytelnika.

Mimo, że powieść zaczyna się jak mroczny kryminał, to dalsza jej część jest raczej relacją z kilku lat życia pewnego zdumiewającego, młodego człowieka. Przedstawiona w stylu, posługiwał się w swoich książkach Wiliam Wharton. Styl spokojny, metodyczny i w zadziwiający sposób wciągający czytelnika w fabułę zwyczajnych zdarzeń. Tytuł książki sugeruje bunt i walkę Aleksa. W rzeczywistości mamy do czynienia z pełnych ciepła, z dużą dawką sarkazmu, relacjach między postaciami, wynikających z tolerancji, akceptacji losu i życiowej mądrości. Zadziwiają też olbrzymie pokłady szacunku dla ludzi, którzy w realu spotykają się najwyżej z ludzką obojętnością, gdyż trudno doszukać się w nich cech, mogących wzbudzić podziw i zazdrość tych, dla których walka o powierzchowną doskonałość stanowi cel życia.

Dlatego warto po tej lekturze zastanowić się, gdzie powinniśmy szukać przyjaźni i akceptacji. W jakim kierunku skierować nasze samodoskonalenie, żeby nie kończyło się ono na botoksie czy nowych meblach do salonu. Nauczyć się, że zmagania z przeciwnościami losu nie zawsze wymagają siły i determinacji, ale mądrości i odwagi w przyjęciu pomocnej dłoni życzliwego człowieka.

Alex zmaga się ze swoim, czasami bardzo nieżyczliwym, wszechświatem, ale to ten wszechświat tworzy Alexsa i trzeba przyznać, że rezultat jest więcej niż dobry. Madre wychowanie, walka z chorobą, niecodzienna przyjaźń stworzyły osobę, która mimo młodego wieku zaskakuje dojrzałością oraz siłą i która potrafiła poradzić sobie z wyzwaniem mogącym przerosnąć wielu.

Książki nie da się przeczytać, odłożyć i zapomnieć. Po lekturze mamy wiele odpowiedzi na trudne pytania, ale też mnóstwo pytań, na które sami musimy sobie odpowiedzieć. Warto pomyśleć, jacy jesteśmy my i jak przez to wpływamy na innych, i że warto okazać zainteresowanie tym, którzy nie chcą jedynie ogrzewać się w blasku plastikowych ikon współczesnej kultury.

 

DKK w Łagowie

Spotkanie DKK (dorośli) odbyło się 14.01.2014r w Bibliotece Publicznej w Łagowie. Do dyskusji wybraliśmy książkę N.M. Kelby pt „Białe trufle”.

Jest to pasjonująca opowieść o jedzeniu i miłości. Miłość do wykwintnego i wyrafinowanego jedzenia wiąże się z miłością do kobiet, dzięki swojej profesji Eskoffier poznaje wybitne osobowości ówczesnego świata, które zafascynowane są jego talentem kulinarnym. Kiedy Escoffier niepozorny mężczyzna poetkę Delphine jego przyszłą żonę. Uwodzi ją wyśmienitym jedzeniem, które dla niej przygotowuje. W jego życiu będzie jeszcze kilka kobiet zafascynowanych jego talentem i osobowością. Zwykłe codzienne życie jest dla niego czymś zbyt prozaicznym aby poświęcić temu czas i zainteresowanie. Jest jednak w stanie zapewnić swojej rodzinie byt materialny na dobrym poziomie, żyją dostatnio i wygodnie. Zmieni się to dopiero pod koniec jego życia, kiedy nie będzie już wstanie pracować.

Czytając tę książkę czuje się niemalże aromat i smak potraw, które przyrządzał.
Polecamy tę książkę.

 

DKK  Łagów

jak odnalazłamKolejne spotkanie DKK odbyło się 14.07.2015r w Bibliotece Publicznej w Łagowie. Wybrałyśmy do czytania książkę Cheryl Strayed pt. „ Dzika droga. Jak odnalazłam siebie."
„ Dzika droga" to jeszcze jedna pozycja z modnego ostatnio nurtu „powieści drogi". Właściwie to nie powieść, tylko forma opowieści reality, potwierdzającej regułę, że życie pisze najciekawsze historie. Bardzo trudno jest odpowiedzieć sobie na pytanie czym kierują się ludzie, którzy porzucają swoje życie i podejmują wielki wysiłek ruszając na samotną wędrówkę, na szlak. Ta książka też na to nie odpowie, przynajmniej nie bezpośrednio. Nawet jej podtytuł" Jak znalazłam siebie" jest tylko zdawkowym uogólnieniem. Czytelnik sam musi tę odpowiedź znaleźć i to tylko wtedy, gdy ta wiedza jest mu naprawdę potrzebna.
Dziewczyna, która zostawia wszystko i z plecakiem, prawie bez pieniędzy, w niedopasowanych butach rusza na jeden z trudniejszych pieszych szlaków Ameryki też chyba do końca nie jest tego pewna. Uzasadnienia tego szuka w swoim pogmatwanym ( w jej mniemaniu) życiu. Liczy na to, że ten morderczy marsz pozwoli jej poczuć coś, czego nie poczuje egzystując w świecie fizycznego komfortu, wygody i niespodziewanych złych zdarzeń na które nie była przygotowana i które ją przerosły. Chce się zwyczajnie zresetować. Wierzy, że trud marszu, ból i samotność pozwoli jej dorosnąć, od problemów tych, które podarował jej los i tych, w które sama się wpakowała. Chce zrozumieć, kim naprawdę jest, udowodnić sobie, że jeśli da sobie radę w górach, da radę sobie i w życiu. Jednocześnie jej wędrówka, zmaganie się z setkami kilometrów w ekstremalnych warunkach wśród śniegu i palącej pustyni, to pokuta, to odkupienie za krzywdy wyrządzone innym.
Czytając tę książkę można być pełnym podziwu dla hartu ducha i ciała tej dziewczyny. Jednocześnie nie sposób pozbyć się odrobiny zazdrości, że znalazła ona sposób, być może bardzo trudny ale i skuteczny, na wyprostowanie swojego życia. Udowodnia sobie i innym, że nie trzeba perfekcyjnie przygotowanym ani do wędrówki, ani do życia by odnieść sukces. Wystarczy odwaga i determinacja.
Jedyna rzecz, której trochę brakuje to (szczególnie dla nieamerykańskiego czytelnika) mapa przebytej drogi z zaznaczonymi punktami ciekawych miejsc i zdarzeń oraz zdjęć unaoczniających piękno i grozę szlaku PTC.
DKK(dorośli) Łagów

Spotkanie DKK ( dzieci) odbyło się 28.04.2015 w Bibliotece Publicznej w Łagowie.

W czasie spotkania czytaliśmy książkę Grzegorz Kasdepke pt. ”Ostrożnie…”

„ Ostrożnie „ to  książka ucząca dziecko na co powinno zwracać uwagę pośród wielu niebezpieczeństw,  z którymi może się zetknąć w domu.  Książka przestrzega nie tylko dzieci, ale również  rodziców. Każdy rozdział  zakończony jest pytaniem na które dzieci i rodzice mogą razem podyskutować. Wszystko to jest przekazane czytelnikowi w zabawny sposób. Oprócz tego książka jest pięknie ilustrowana przez Artura Gulewicza.

                                                                                                            DKK(dzieci) Łagów

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.