Słońce Scortów – świeci w Mirostowicach Dolnych
Tematem kolejnego spotkania klubowiczów, które miało miejsce 5 maja 2010 roku była książka Laurent’a Gaude „Słońce Scortów”. Pogmatwane losy apulijskiego rodu wywołały ożywioną dyskusję w śród uczestniczek spotkania – dyskusji.

„Pulpet i Prudencja” - Joanny Olech

18 maja bieżącego roku podczas spotkania DKK w Mirostowicach Dolnych członkowie klubu przygotowywali prace plastyczne do konkursy ogłoszonego przez czasopismo „Victor junior” pod hasłem „Bliźniaki – smoki”. Prace plastyczne przedstawiały wyobrażenia dzieci o smokach. Prace jak zawsze były poprzedzone wcześniejszym, wspólnym czytaniem i omawianiem lektury.


„Noc w bibliotece”

Celem spotkania było podsumowanie działalności DKK, promowanie czytelnictwa (nowości czytelnicze) popularyzacja twórczości współczesnych polskich autorów piszących dla dzieci i młodzieży, pobudzanie dziecięcej wyobraźni i budzenie zainteresowań czytelniczych jak również wyrabianie samodzielności w nietypowych warunkach. Miejscem spotkania była biblioteka w Mirostowicach Dolnych, 28. maja 2010 roku godzina 19.00. Najaktywniejsi członkowie klubu otrzymali dyplomy, które wręczył Wójt Gminy Żary Jan Dżyga oraz miejscowy radny Zbigniew Witka.

Wiesława Zegiel
Bibliotekarz nadzorujący DKK
Ewa Polanowska
Opiekun Dziecięcego Klubu DKK
W Mirostowicach Dolnych

  

 1100 1101 1102

Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Mirostowicach Dolnych – począwszy od klasy „0” systematycznie poznają twórczość Grzegorza Kasdepke.
Pierwszą pozycją przeczytaną przez członków klubu DKK była: „ Bonczy ton”. Dzieciom niezwykle podobały się zabawne zdarzenia z udziałem Kuby i Buby. Następnie czytaliśmy fragmenty książki „Co to znaczy”. W ubiegłym roku, 23. września - w „Dniu spadającego liścia” zapoznaliśmy się z książką „Tylko bez całowania”. Każdy klubowicz przygotował jeden rozdział. Podczas następnego spotkania, które odbyło się w październiku, rozmawialiśmy o emocjach i czytaliśmy najciekawsze fragmenty książki z tym związane. Najbardziej podobał nam się „Wstręt”. Urządziliśmy nawet konkurs śmiechu.


„Mam prawo”
Na kolejnym spotkaniu klubowiczów podjęliśmy niesłychanie trudny a zarazem bardzo ważny temat, mianowicie Prawa Dziecka. Miało to miejsce 19. lutego, przy omawianiu książki Grzegorza Kazdepke „Mam prawo”. Temat bardzo zainteresował czytelników, dlatego tez powrócimy do niego podczas kolejnego spotkania.

„Z piaskownicy w świat”
Dnia 3. marca bieżącego roku odbyło się w bibliotece podsumowanie książki „Z piaskownicy w świat”, której poświęciliśmy najwięcej czasu. Członkowie klubu, na lekcjach omawiali państwa, wykonywali ilustracje, wyszukiwali państwa na mapie. Dzieci zostały podzielone na pięć grup: Europejczycy, Azjaci, Afrykanie, Amerykanie oraz Wyspiarze. Każda grupa miała za zadanie odgadnąć zagadki o danych państwach, które zostały wylosowywane z kolorowych balonów, oznaczonych numerami. Zagadek było 28, dokładnie tyle samo co rozdziałów książki.
Przykładowa zagadka: Kangur skacze, biegnie struś, jaki to kraj – czy wiesz już?
Wszystkie dzieci wiedzą, że tu koale na drzewach siedzą.
Na zakończenie grupy wybrały jedno państwo i wykonały prace plastyczne na szarym papierze: nazwa państwa, flaga i co się z tym państwem kojarzy – ilustracje. Przygotowano również zagadki przy pomocy rekwizytów typu: czekolada, papirus, klocki lego, kastaniety i inne. Zadaniem było odgadnięcie z jakim państwem związany jest rekwizyt.
Zabawa była przednia. Książka ta a w raz z nią zajęcia na jej podstawie niezwykle wzbogaciły wiedzę dzieci o świecie.

1097 1098 1099  

We wtorek – 22 kwietnia 2008 r. o godz. 16.00 w Bibliotece Publicznej w Mirostowicach Dolnych odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu wzięło udział sześć Pań, które chciały się spotykać i dyskutować na temat przeczytanych książek. Spotkanie miało charakter organizacyjny, klubowicze spędzili miło czas w kameralnym gronie przy zapachu kawy, rozmawiając o swoich upodobaniach czytelniczych. Zapoznali się także z historią Dyskusyjnych Klubów Książki oraz z zasadami uczestnictwa w klubie.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.