1711W słoneczne popołudnie, 24 lipca odbyło się spotkanie DKK. Omawiałyśmy książkę Dorothy Parker „Gra”. Jest to zbiór najlepszych opowiadań tej pisarki o nas kobietach. „Z bezlitosną przenikliwością Parker portretuje w nich kobiety – inteligentne i głupie, niezależne emancypantki oplatające się na mężach zawistnice i obiekty zawiści”. W trafnych scenkach rodzajowych każda z nas może przejrzeć się jak w lustrze, może dojrzeć cząstkę siebie i pośmiać się z własnych niedoskonałości. 
Dyskusja była ożywiona. Książka nam się podobała. Zachęcamy do przeczytania.Zofia Rogasik
moderator DKK przy MGBP Filia1
w Nowogrodzie Bobrzańskim

1712Pod koniec września, na spotkaniu DKK, powieść Herty Muller „Sercątko” bardzo nas poruszyła. Akcja książki toczy się w czasach dyktatury Ceausescu w Rumunii, w środowisku mniejszości niemieckiej. „Czworo przybyłych do miasta na studia młodych ludzi zaprzyjaźnia się po zagadkowej śmierci Loli, koleżanki z akademika. Żyją ze świadomością, że są śledzeni. Policja przeszukuje ich rzeczy, mieszkania rodziców, kontroluje listy. Wreszcie Securitate zmusza ich, jako Niemców do opuszczenia kraju”.
Nie jest to książka do poduszki ani na jesienne wieczory, opisane wydarzenia głęboko poruszają. Nie chce się do niej wracać, ale też nie można o niej zapomnieć. Powieść ta na pewno pozostawiła trwały ślad w naszej pamięci.


Zofia Rogasik
moderator DKK przy MGBP Filia1
w Nowogrodzie Bobrzańskim

sthur30 września w DKK omawiałyśmy książkę Macieja Stuhra „W krzywym zwierciadle". Książka składa się ze zbioru felietonów autora oraz opowieści filmowej „Utytłani Miłością". Na okładce książki można przeczytać: "Subtelny i wyrafinowany humor w najlepszym wydaniu. Cenne refleksje i znakomite puenty...". Po jej przeczytaniu i omówieniu – zgodnie zgadzamy się z treścią tego zdania.

Zofia Rogasik
moderator DKK przy MGBP Filia1
w Nowogrodzie Bobrzańskim

papierowe22 października odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. „Papierowe marzenia" to powieść Richarda Paula Evansa, która opowiada o miłości, przebaczaniu, zawiłościach ludzkiego życia i trudnych wyborach. Główny bohater Luke miał wszystko, co potrzebne jest młodemu człowiekowi, który zaczyna dorosłe życie: zaplanowaną przyszłość, kochającego ojca i pieniądze, dzięki którym miał zapewnioną przyszłość. Nieodpowiedni ludzie, źle podjęte decyzje doprowadzają go do nędzy i samotności. W tej sytuacji Luke nie liczy na pomoc rodziny a zwłaszcza na przebaczenie ojca. Każdy jednak zasługuje na drugą szansę i Luke ją dostaje. Książkę warto przeczytać, aby dowiedzieć się czy na miłość
i przebaczenie nigdy nie jest za późno.

Zofia Rogasik
moderator DKK przy MGBP Filia1
w Nowogrodzie Bobrzańskim

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.