We wtorek 8 grudnia 2015 r. o godzinie 8:00, gościem Biblioteki Publicznej Filia 1 była autorka książek dla dzieci - pani Joanna Krzyżanek. Spotkanie, połączone

z warsztatami plastycznymi, odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu Dyskusyjne Kluby Książek. Wzięły w nim udział dzieci z klasy Ic razem ze swoją wychowawczynią - panią Joanną Janowską oraz panią Iwoną Warcholińską -bibliotekarzem szkolnym.

Autorka pisze bajki, opowieści, wiersze. Prowadzi warsztaty literackie, ortograficzne, gramatyczne, plastyczne, teatralne i kulinarne. Na spotkanie przyjechała z bohaterami swoich książek: Cecylką Knedelek i gąską Walerią. Dzieci wysłuchały opowieści o mieszkańcach Starego Knedelkowa, przygotowujących się do świąt i gąsce Walerce, która bardzo chciała mieć choinkę. Były także rozmowy o zwyczajach świątecznych, zabawy ruchowe i dużo śmiechu. Pani Krzyżanek posiada niezwykłą zdolność nawiązywania kontaktu z dziećmi, dlatego też uczestnicy spotkania byli oczarowani spokojem, ciepłem i życzliwością naszego gościa. Podczas warsztatów plastycznych dzieci wykonały z masy pachnącej truskawkami, czekoladą i cytryną ozdoby świąteczne. Zapachy te można znaleźć w książkach autorki. „Bajka pachnąca truskawkami” , „Bajka pachnąca czekoladą” oraz „Bajka pachnąca cytryną” Joanny Krzyżanek to książki, które pachną, wystarczy potrzeć dłonią o stronice, a każdy czytelnik poczuje niesamowity zapach.

Po spotkaniu można było kupić książeczkę autorki wraz z autografem.

W podziękowaniu za pięknie pachnące opowieści, dzieci wręczyły laurkę z życzeniami

i świąteczne drzewko. Natomiast przedstawiciel Biblioteki Publicznej dziękując

za spotkanie podarował koszyczek kwiatów. Mamy nadzieję, że pani Joanna Krzyżanek jeszcze do nas zawita i opowie o nowych przygodach Cecylki i gąski Waleki.

jk now

wrzesien24 września odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. 24 września 2008 roku, czyli siedem lat temu, w nieco innym gronie, spotkałyśmy się po raz pierwszy. Przez ten czas omówiłyśmy ponad siedemdziesiąt siedem książek. Były więc życzenia, np. kolejnej szczęśliwej siódemki, wspomnienia oraz wspólne oglądanie zdjęć.
Omówiłyśmy też książkę Barbary Kosmowskiej „Gorzko". Powieść dość przygnębiająca i jak sama nazwa wskazuje gorzka w odbiorze. Mimo to, zachęcamy do jej przeczytania, gdyż jest nieprzewidywalna - tak jak losy bohaterów, prawdziwa i pełna emocji.

Zofia Rogasik
moderator DKK przy MGBP Filia1 w Nowogrodzie Bobrzańskim

październikPaździernikowe spotkanie DKK odbyło się 28 dnia miesiąca. Dyskutując o książce Jennifer Lee Carrell „Wciąż mnie prześladują…” zdania były podzielone.

Jest to mrożący krew w żyłach thriller, osnuty wokół prawdy i legendy szekspirowskiego Makbeta. Reżyserka Kate przygotowuje spektakl, w którym ostatnią rolę w swej karierze ma zagrać lady Narin. Zaskakujące i koszmarne wydarzenia dzieją się u stóp historycznego wzgórza Birnam. W książce będziemy świadkami szantażu, rytualnego  morderstwa, magicznych obrzędów i dużej dawki skrajnych emocji: śmiechu i strachu. Polecamy czytelnikom, którzy lubią zatopić się w dobrym thrillerze.

Zofia Rogasik

moderator DKK przy MGBP Filia1

w Nowogrodzie Bobrzańskim

listopadW listopadowy wieczór w DKK omawiałyśmy książkę pt. „Tajemnica Pani Ming" Erica-Emmanuela Schmitta.


Tytułowa bohaterka uwielbia rozmawiać o dziesiątce swoich wyjątkowych dzieci, mieszkających w różnych częściach kraju. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że historia dzieje się w Chinach, państwie, w którym można mieć tylko jedno dziecko. Jak to możliwe, że pani Ming dochowała się tak licznego potomstwa bez żadnych konsekwencji? Biznesmen z Europy jest zafascynowany życiem kobiety
i wiedziony ludzką ciekawością pragnie dociec prawdy, czy to, czego dowiedział się od rozmówczyni jest jej urojeniem, czy niewiarygodną prawdą.

Zofia Rogasik
moderator DKK przy MGBP Filia1
w Nowogrodzie Bobrzańskim

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.