iwasiow27 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiałyśmy książkę Ingi Iwasiów „W powietrzu”. Ta kontrowersyjna książka wywołała wśród nas mieszane uczucia. Ze względu na tematykę w niej poruszaną oraz brak dynamiki, tylko niektóre panie przebrnęły przez nią w całości. Bohaterka wiele uwagi poświęca byłym partnerom i partnerkom, opisując biologiczne zbliżenia. Czy jest to pamiętnik nimfomanki? Czytelnik sam musi odpowiedzieć sobie na to pytanie.

pamietnik24 lutego 2016 roku podczas spotkania DKK omawiałyśmy „Pamiętnik” Nicholasa Sparksa.

Z twórczością tego autora spotkałyśmy się już po raz kolejny, gdyż jego książki cieszą się dużą popularnością wśród kobiet. „Pamiętnik” to historia wyjątkowej miłości  Allie i Noaha , która pokonuje wiele życiowych zakrętów. Głównych bohaterów dzieli wiele: klasa społeczna, niechęć rodziców Allie do Noaha, wieloletnia rozłąka i wojna. Mimo to, ich uczucie nie gaśnie. „Pamiętnik” jest zapiskiem ich całego  życia, które odczytywane  jest codziennie przez starszego mężczyznę pewnej kobiecie w domu starców. Czy taka miłość jest możliwa?

Zofia Rogasik

moderator DKK przy MGBP Filia1

                                                                                                        w Nowogrodzie Bobrzańskim

zla31 marca br. odbyło się spotkanie DKK, w trakcie którego omawiałyśmy książkę Beaty Ostrowickiej „Zła dziewczyna”.

Powieść ciekawa i godna polecenia, adresowana przede wszystkim do starszej młodzieży. Narratorką jest Marcyśka, osiemnastolatka, która wbrew woli rodziców zamieszkała u dokuczliwej ciotki w Krakowie. Dziewczyna chce zmienić swoje życie, ma marzenia, chce się uczyć w dużym mieście, a potem studiować. Oczywiście jej rodzicom to się nie podoba, gdyż tak jak jej koleżanki powinna pomagać w domu, zajmować się rodzeństwem, dorabiać sezonowo

i oddawać pieniądze rodzicom. Skończyć zawodówkę, wyjść za mąż i rodzić dzieci. Po śmierci ciotki, Marcysia dziedziczy mieszkanie, co jest powodem wielu problemów. Bohaterka musi dokonać wielu wyborów.

Czy ktoś, kto nie spełnia oczekiwań najbliższych jest egoistyczny i zły? Czy każdy ma prawo do marzeń?

kwiecień 2016 2-1Kwietniowe spotkanie (26.04.2016) Dyskusyjnego Klubu Książki poświęciłyśmy powieści Katarzyny Enerlich „Kiedyś przy Błękitnym Księżycu”. Była to pierwsza, omawiana przez nas książka tej autorki i z pewnością nie ostatnia.

Poznałyśmy przejmującą historię kobiety, córki alkoholika, która przez całe swoje życie pragnie miłości, rodzicielskiej uwagi, akceptacji i szczęścia.  Już od najmłodszych lat zmuszona była opiekować się wiecznie pijanym ojcem i  wykonywać za niego codzienne obowiązki związane z prowadzeniem domu. Mimo złości  jaką odczuwała względem matki, która opuściła ją wyjeżdżając do Włoch, w głębi serca bardzo za nią tęskniła. Trudno sobie wyobrazić, co czuje dziecko porzucone na pastwę losu przez matkę i ojca, który „zafundował” jej taki traumatyczny los. Czy dzieci alkoholików z góry skazane są na przegraną? Czy potrafią odciąć się od przeszłości i zaznać szczęścia?

„Błękitny Księżyc, czyli trzynasta w roku pełnia, zdarza się rzadko. Lecz to, co rzadkie, nie jest niemożliwe”.

Zofia Rogasik

moderator DKK przy MGBP Filia1

w Nowogrodzie Bobrzańskim

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.