palaszW ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, 13 kwietnia 2018 roku w Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z autorem przygodowych książek o Elfie – Marcinem Pałaszem. Autor gościł już u nas w 2013 roku.

Jak sam o sobie mówi: „z zawodu pisarz i optymista”, mieszka i pracuje we Wrocławiu. Wielki miłośnik zwierząt, twórca wielu słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży.

W swoich książkach pełnych humoru i optymizmu, porusza także tematy związane z ekologią i tolerancją. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas III b i III c ze Szkoły Podstawowej nr 1

z Nowogrodu Bobrzańskiego.

Pan Pałasz opowiadał przede wszystkim o swoim pisarskim życiu, dla kogo napisał pierwszą  książkę oraz skąd czerpie nowe pomysły. Uczestnicy spotkania z zaciekawieniem słuchali pisarza, często śmiejąc się z jego anegdot. Marcin Pałasz zachęcał również młodych słuchaczy do tego, aby w przyszłości znaleźli sobie zajęcie, które sprawi im radość, bo właśnie taką drogą podąża on sam.

Pod koniec spotkania nasz Gość odpowiadał na pytania oraz rozdawał autografy. Dzieci wręczyły pamiątkowe laurki a Pan Pałasz obiecał, że za jakiś czas znów nas odwiedzi. Trzymamy za słowo!

„Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki”

sthur21 marca o godzinie 18:00 odbyło się spotkanie DKK. Przedmiotem dyskusji była książka Macieja Stuhra „W krzywym zwierciadle”. Jest to zbiór felietonów, w których odnajdziemy subtelny humor, cenne refleksje oraz znakomite puenty autora. Maciej Stuhr – znany aktor, człowiek o wielu zdolnościach, „W krzywym zwierciadle” objawia swój kolejny, tym razem literacki talent.

„Można powiedzieć, że pisałem tę książkę latami. Można powiedzieć, że nie pisałem jej w ogóle. Pod koniec 2008 roku Manana Chyb zaprosiła mnie do współpracy w „Zwierciadle”. Od tej pory wydobywam z siebie przynajmniej jedną myśl w miesiącu, co uważam za swój osobisty sukces.

Można powiedzieć, że te myśli właściwie w ogóle się nie wiążą ze sobą. Jedne są do śmiechu, inne do zadumy, a jeszcze inne do niczego. Ale być może można zaryzykować stwierdzenie, że jednak coś je łączy. Odpowiedź na pytanie „A co mianowicie?” pozostawiam Państwu”.

Zachęcamy do przeczytania i znalezienia odpowiedzi.

Zofia Rogasik
moderator DKK przy MGBP Filia1
w Nowogrodzie Bobrzańskim

jojo25 kwietnia podczas kolejnego spotkania DKK omawiałyśmy książkę „Razem będzie lepiej” Jojo Moyes. Powieść przypadła do gustu czytelniczkom, gdyż dostarczyła wielu różnorodnych emocji.

Główna bohaterka Jess samodzielnie wychowuje dwie osoby. Pierwsza to własna córka Tanzie,  która jest uzdolniona matematycznie, lecz zachowuje się odmiennie niż koleżanki w jej wieku. Drugą osobą jest jej pasierb Nicky, który wyróżnia się wśród rówieśników wyglądem zewnętrznym i zachowaniem. Chłopak każdego dnia zmaga się  z nietolerancją i agresją a Jess chcąc mu pomóc  walczy z ogólną znieczulicą i wymiarem sprawiedliwości.

Przypadkowy mężczyzna Ed, mimo własnych problemów postanawia pomóc rodzinie Jess. Razem wyruszają w niecodzienną podróż.

„Razem będzie lepiej” to książka, która zmusza do refleksji, wzrusza, smuci, wywołuje w czytelniku gniew lecz także dodaje otuchy, wiary we własne marzenia oraz uśmiech na twarzy czytelnika. Zachęcamy do przeczytania!  

Zofia Rogasik

moderator DKK przy MGBP Filia1

w Nowogrodzie Bobrzańskim

ukrwieniaCzerwcowe spotkanie DKK poświęciłyśmy książce Janusza L. Wiśniewskiego „Ukrwienia”. Jest to zbiór piętnastu krótkich opowiadań a raczej przemyśleń i refleksji autora na tematy dotyczące historii zwykłych ludzi. Wiśniewski skupia się na życiowych doświadczeniach, ludzkich emocjach i miłości. Najwięcej uwagi poświęciłyśmy opowiadaniom: Baby-blues (temat bliski nam kobietom), Ukrwienie, Daria z Ukrainy oraz Światłoczułość. Wiśniewski należy do autorów, którego twórczość albo się lubi albo nie. My po przeczytaniu „Ukrwienia” tolerujemy.

Zofia Rogasik

moderator DKK przy MGBP Filia1

w Nowogrodzie Bobrzańskim

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.