20191030 19111030 października podczas spotkania DKK dyskutowałyśmy o książce Krystyny Kofty „Fausta”. Jest to jedna z niewielu książek, której czytelniczki nie miały chęci doczytać do końca. Jednym nie podobała się sama historia bohaterki a innych odstraszała już sama okładka. Dyskusja potoczyła się między trzema paniami, którym ta złożona powieść przypadła do gustu, mimo przygnębiającej treści. Na koniec spotkania doszłyśmy do wniosku, że jednak po tej lekturze wolimy felietony pani Krystyny Kofty.

20191003 195544Pierwsze, powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 25 września. Omawiałyśmy książkę Charlesa Belfoure „Paryski Architekt”, którą serdecznie polecamy.

Akcja powieści rozpoczyna się w okupowanym przez nazistów Paryżu. Główny bohater, Lucien jest wybitnym architektem, który współczuje Żydom, ale ze strachu przed utratą własnego życia nie robi nic, aby im pomóc. Kiedy otrzymuje od bogatego biznesmena zlecenie na skonstruowanie skrytki dla dorosłego człowieka w zamian za sporą sumę pieniędzy i obietnicę na dalszą współpracę – Lucien zmienia poglądy. Konstruuje kolejne skrytki udając przed samym sobą, że nie interesuje go dla kogo są przeznaczone, nie interesuje się losem Żydów, robi to dla pieniędzy i prestiżu. Po tragicznym zdarzeniu, kiedy to w jego skrytce ginie dwoje ludzi, architekta zaczynają targać wyrzuty sumienia. Poznaje osoby, którym ratuje życie, za cel obiera sobie wymyślenie takich skrytek, aby uchronić ich przed śmiercią, narażając własne życie. Odzyskuje szacunek do siebie.

Paryski Architekt to powieść, która zmusza czytelnika do refleksji.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.