BP Miasta i Gminy w Nowogrodzie Bobrzańskim

20191003 195544Pierwsze, powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 25 września. Omawiałyśmy książkę Charlesa Belfoure „Paryski Architekt”, którą serdecznie polecamy.

Akcja powieści rozpoczyna się w okupowanym przez nazistów Paryżu. Główny bohater, Lucien jest wybitnym architektem, który współczuje Żydom, ale ze strachu przed utratą własnego życia nie robi nic, aby im pomóc. Kiedy otrzymuje od bogatego biznesmena zlecenie na skonstruowanie skrytki dla dorosłego człowieka w zamian za sporą sumę pieniędzy i obietnicę na dalszą współpracę – Lucien zmienia poglądy. Konstruuje kolejne skrytki udając przed samym sobą, że nie interesuje go dla kogo są przeznaczone, nie interesuje się losem Żydów, robi to dla pieniędzy i prestiżu. Po tragicznym zdarzeniu, kiedy to w jego skrytce ginie dwoje ludzi, architekta zaczynają targać wyrzuty sumienia. Poznaje osoby, którym ratuje życie, za cel obiera sobie wymyślenie takich skrytek, aby uchronić ich przed śmiercią, narażając własne życie. Odzyskuje szacunek do siebie.

Paryski Architekt to powieść, która zmusza czytelnika do refleksji.

20191030 19111030 października podczas spotkania DKK dyskutowałyśmy o książce Krystyny Kofty „Fausta”. Jest to jedna z niewielu książek, której czytelniczki nie miały chęci doczytać do końca. Jednym nie podobała się sama historia bohaterki a innych odstraszała już sama okładka. Dyskusja potoczyła się między trzema paniami, którym ta złożona powieść przypadła do gustu, mimo przygnębiającej treści. Na koniec spotkania doszłyśmy do wniosku, że jednak po tej lekturze wolimy felietony pani Krystyny Kofty.

20191128 200645Ostatnie w tym roku spotkanie DKK odbyło się 28 listopada i dotyczyło książki Katarzyny Bereniki Miszczuk „Szeptucha”. Pradawne wierzenia, obrzędy słowiańskie przeplecione ze współczesnością, humor i romans oraz magia to to, co znajdziemy w tej powieści. Tematyka książki spowodowała, że zastanawiałyśmy się co by było, gdyby Mieszko I nie przyjął chrztu? Wymieniłyśmy się swoimi refleksjami i odczuciami, ale ogólnie książka nas podzieliła, bo i tym razem jednym się podobała, mimo, że taka przewidywalna a drugi niestety nie przypadła do gustu.

 

 

 

logo

20190828 194354W sierpniowe popołudnie spotkałyśmy się, aby porozmawiać o książce Jacka Lusińskiego „Carte Blanche”. Jest to powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Kacper, nauczyciel z liceum, stopniowo bezpowrotnie traci wzrok. Chcąc utrzymać pracę, która jest dla niego sensem życia, robi wszystko, aby zachować swój sekret. Przygotowanie uczniów do matury staje się jego celem. Historia bohatera bardzo nas poruszyła a jednocześnie optymistycznie zainspirowała. Ludzka determinacja w walce z przeciwnościami losu bywa ogromna.

20190626 19580522 maja 2019 roku kolejny raz spotkałyśmy się aby podyskutować o książce. Tym razem padło na powieść Erica-Emmanuela Schmitta „Sekta egoistów”. Już sam tytuł wzbudził w nas  zaciekawienie. Główny bohater - Gerard mieszka w Paryżu. Sporo czasu spędza w bibliotece zbierając materiały do swojej pracy naukowej. Kiedy natrafia na książkę Gasparda Languenhaerta  „Salon egoistów” jego życie diametralnie się zmienia. Zaczyna podróżować po Europie, odwiedza swoją rodzinę, przeżywa przygody i korzysta z uroków życia. Jego obsesją staje się sens życia oraz chęć odkrycia kim był Gaspard. Każda z nas na swój odmienny sposób zinterpretowała tę książkę, bo czy ktoś ma gotową receptę na życie?

- moderator Zofia Rogasik, MGBP Filia 1 Nowogród Bobrzański

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.