BP Miasta i Gminy w Nowogrodzie Bobrzańskim

czarna listaWrześniowe spotkanie upłynęło nam przy lekturze ”Czarna lista”, której autorką jest rosyjska pisarka Aleksandra Marinina. Jest ona autorką kilku kryminałów wydanych w języku polskim, jednak po raz pierwszy zetknęłyśmy się z jej twórczością. Główny bohater, funkcjonariusz milicji Stasow przebywa na urlopie z córką w urokliwym czarnomorskim kurorcie. W tym samym czasie i miejscu odbywa się festiwal filmowy, podczas którego giną ludzie, w tym aktorki walczące o główne nagrody. W festiwalu jako krytyk filmowy bierze udział była żona Stasowa. On sam widząc nieudolnie prowadzone śledztwo wkracza do akcji wraz z nowo poznaną  przyjaciółką Tatianą. Książka niezbyt przypadła nam do gustu, więc nie wiemy czy jeszcze sięgniemy po coś innego tej autorki.

Zofia Rogasik

moderator DKK przy MGBP Filia1

w Nowogrodzie Bobrzańskim

PANTEKolejną powieścią, którą miałyśmy przyjemność omawiać na naszych comiesięcznych spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki, jest powieść peruwiańskiego pisarza, noblisty Mario Vargasa Llosy zatytułowana „Pantaleon i wizytantki”. Było to pierwsze spotkanie z jego literaturą.

Główny bohater, kapitan Pantaleon Pantoja, oficer peruwiańskiej armii, otrzymuje od swoich zwierzchników wyjątkową misję. Aby zapobiec rosnącej liczbie gwałtów popełnianych przez żołnierzy musi zorganizować domy publiczne tzw. Służby Wizytantek. Ze względu na to, że misja jest ściśle tajna Pantaleon zmuszony jest więc stale uciekać się do kłamstw, co powoduje wiele zabawnych sytuacji. Jednak książka nie należy do „łatwych”. Autor skrupulatnie miesza w niej wątki, przeplata akcje jedną za drugą. Dodaje raporty, zarządzenia, listy, fragmenty audycji radiowych. Wszystko to powoduje, że staje się on dość trudna w odbiorze dla czytelnika.

 

Zofia Rogasik

moderator DKK przy MGBP Filia1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                     w Nowogrodzie Bobrzańskim

warda23 maja 2018 roku omawiałyśmy książkę pt. „Najpiękniejsza na niebie” Małgorzaty Wardy. To historia dwóch kobiet, odsuniętych od swoich matek, w różnym czasie i okolicznościach. Pewnego dnia los je ze sobą łączy. Sylwia została porzucona jako małe dziecko. Używając zachowanych strzępków wspomnień o matce i siostrze bliźniaczce próbuje odnaleźć biologiczną rodzinę, która mogłaby uratować jej życie. Zwraca się o pomoc w poszukiwaniach do dziennikarki Poli, która staje się dla niej ostatnią szansą.  Sytuacja komplikuje się, gdy na jaw wychodzi, że Sylwia śledziła Polę w czasach, gdy ta aktywnie pracowała jako dziennikarka. Książka bardzo nas poruszyła i spowodowała, że dyskusja na jej temat trwała bardzo długo. Polecamy.

brookWakacyjne, lipcowe spotkanie DKK odbyło się przy książce Rhidiana Brooka „W domu innego”. Jest rok 1946. Brytyjski pułkownik Lewis Morgan nadzoruje odbudowę zniszczonego przez wojnę Hamburga. Wraz z żoną i synem wprowadzają się do willi, którego właścicielem jest niemiecki wdowiec - Stefan Lubert. Dzięki uprzejmości angielskiego pułkownika zamieszkuje on wraz z córką w górnej części domu. Obie rodziny mimo, że mieszkają pod jednym dachem mają się nie widywać i nie utrzymywać żadnych kontaktów. Życie układa jednak inny scenariusz. To powieść o zakazanej miłości w powojennych czasach. Autor książki ukazuje nam siłę miłości, która odsuwa na bok wszelkie uprzedzenia, wrogość i nienawiść. Nie ma już okupantów i przegranych, są ludzie i ich emocje: zauroczenie, zrozumienie, współczucie, namiętność. Liczy się człowiek a nie jego pochodzenie. Powieść bardzo nam się podobała.

Zofia Rogasik

moderator DKK przy MGBP Filia1

w Nowogrodzie Bobrzańskim

ukrwieniaCzerwcowe spotkanie DKK poświęciłyśmy książce Janusza L. Wiśniewskiego „Ukrwienia”. Jest to zbiór piętnastu krótkich opowiadań a raczej przemyśleń i refleksji autora na tematy dotyczące historii zwykłych ludzi. Wiśniewski skupia się na życiowych doświadczeniach, ludzkich emocjach i miłości. Najwięcej uwagi poświęciłyśmy opowiadaniom: Baby-blues (temat bliski nam kobietom), Ukrwienie, Daria z Ukrainy oraz Światłoczułość. Wiśniewski należy do autorów, którego twórczość albo się lubi albo nie. My po przeczytaniu „Ukrwienia” tolerujemy.

Zofia Rogasik

moderator DKK przy MGBP Filia1

w Nowogrodzie Bobrzańskim

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.