BP Miasta i Gminy w Nowogrodzie Bobrzańskim

wrzesien24 września odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. 24 września 2008 roku, czyli siedem lat temu, w nieco innym gronie, spotkałyśmy się po raz pierwszy. Przez ten czas omówiłyśmy ponad siedemdziesiąt siedem książek. Były więc życzenia, np. kolejnej szczęśliwej siódemki, wspomnienia oraz wspólne oglądanie zdjęć.
Omówiłyśmy też książkę Barbary Kosmowskiej „Gorzko". Powieść dość przygnębiająca i jak sama nazwa wskazuje gorzka w odbiorze. Mimo to, zachęcamy do jej przeczytania, gdyż jest nieprzewidywalna - tak jak losy bohaterów, prawdziwa i pełna emocji.

Zofia Rogasik
moderator DKK przy MGBP Filia1 w Nowogrodzie Bobrzańskim

We wtorek 8 grudnia 2015 r. o godzinie 8:00, gościem Biblioteki Publicznej Filia 1 była autorka książek dla dzieci - pani Joanna Krzyżanek. Spotkanie, połączone

z warsztatami plastycznymi, odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu Dyskusyjne Kluby Książek. Wzięły w nim udział dzieci z klasy Ic razem ze swoją wychowawczynią - panią Joanną Janowską oraz panią Iwoną Warcholińską -bibliotekarzem szkolnym.

Autorka pisze bajki, opowieści, wiersze. Prowadzi warsztaty literackie, ortograficzne, gramatyczne, plastyczne, teatralne i kulinarne. Na spotkanie przyjechała z bohaterami swoich książek: Cecylką Knedelek i gąską Walerią. Dzieci wysłuchały opowieści o mieszkańcach Starego Knedelkowa, przygotowujących się do świąt i gąsce Walerce, która bardzo chciała mieć choinkę. Były także rozmowy o zwyczajach świątecznych, zabawy ruchowe i dużo śmiechu. Pani Krzyżanek posiada niezwykłą zdolność nawiązywania kontaktu z dziećmi, dlatego też uczestnicy spotkania byli oczarowani spokojem, ciepłem i życzliwością naszego gościa. Podczas warsztatów plastycznych dzieci wykonały z masy pachnącej truskawkami, czekoladą i cytryną ozdoby świąteczne. Zapachy te można znaleźć w książkach autorki. „Bajka pachnąca truskawkami” , „Bajka pachnąca czekoladą” oraz „Bajka pachnąca cytryną” Joanny Krzyżanek to książki, które pachną, wystarczy potrzeć dłonią o stronice, a każdy czytelnik poczuje niesamowity zapach.

Po spotkaniu można było kupić książeczkę autorki wraz z autografem.

W podziękowaniu za pięknie pachnące opowieści, dzieci wręczyły laurkę z życzeniami

i świąteczne drzewko. Natomiast przedstawiciel Biblioteki Publicznej dziękując

za spotkanie podarował koszyczek kwiatów. Mamy nadzieję, że pani Joanna Krzyżanek jeszcze do nas zawita i opowie o nowych przygodach Cecylki i gąski Waleki.

jk now

Lipiec 15Lipcowe (29.07.2015r.) spotkanie DKK dotyczyło książki „Szczęśliwy traf", której autorką jest Louise Shaffer. To nasze pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki ale mamy nadzieję, że nie ostatnie, ponieważ książka bardzo nam się podobała.
Historia trzech pokoleń spokrewnionych ze sobą kobiet zafascynowała każdą
z nas. Włoszki mieszkające w Ameryce, których przeszłość kryje wiele tajemnic. Próbę rozwiązania zagadek rodzinnych podejmuje główna bohaterka Carrie. W chwili, kiedy zmarła jej matka i rozstała się z chłopakiem próbuje poskładać swoje życie szukając odpowiedzi na wiele pytań: dlaczego matka odcięła się od rodziny po śmierci męża, dlaczego wyprzedała cały swój majątek, dlaczego działania charytatywne matki były ważniejsze od potrzeb jej jedynej córki, dlaczego matka zerwała kontakt z własną matką, dlaczego Carrie nie mogła rozmawiać o swoim sławnym ojcu i babce, aby poznać własne korzenie.
„Szczęśliwy traf" to niezwykle wciągająca saga, którą warto poznać.

Zofia Rogasik
moderator DKK przy MGBP Filia1
w Nowogrodzie Bobrzańskim

sierpień 2015Pod koniec wakacji (27.08.2015r.) spotkałyśmy się w rozszerzonym gronie, gdyż dołączyły do nas dwie czytelniczki, z czego bardzo się cieszymy.
Rozmawiałyśmy o „Złodziejkach czasu" Hanny Cygler. Ta zabawna powieść o czterech pisarkach spowodowała, że nasza dyskusja przeplatana była gromkim śmiechem. Autorka ukazuje nam życie przyjaciółek, z których każda uprawia inną dziedzinę literatury. Poznajemy: Teresę Mazur, pracującą na uczelni jako profesor filozofii a piszącą romanse pod pseudonimem Maria Teresa Flores; Annę tworzącą biografię znanej przedwojennej aktorki; Elwirę, której kryminały są rozchwytywane oraz najmłodszą Kingę, której życie osobiste to materiał na dobry horror.
Przyjemna książka, napisana z poczuciem humoru, przy której można się zrelaksować. Polecamy.

Zofia Rogasik
moderator DKK przy MGBP Filia1
w Nowogrodzie Bobrzańskim

ukrwienia30 czerwca w naszym klubie DKK omawiałyśmy książkę Janusza Leona Wiśniewskiego „Ukrwienia". Jest to zbiór piętnastu opowiadań dotyczących relacji międzyludzkich. Bohaterami są między innymi: kobieta po czterdziestce, której brakuje dotyku męża, bohaterka pragnąca zemsty, akuszerka z „Baby blues", żona rozumiejąca potrzeby męża, który chce sypiać z innymi kobietami i mężczyzna analizujący swoją osobowość. Twórczość Wiśniewskiego albo się czyta albo nie. Niestety nie wszystkie panie przebrnęły przez „Ukrwienia".

Zofia Rogasik
moderator DKK przy MGBP Filia1
w Nowogrodzie Bobrzańskim

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.