GBP w Zawadzie, filia w Raculi

7 czerwca 2013 roku filia biblioteczna w Raculi miała przyjemność gościć Panią Roksanę Jędrzejewską –Wróbel. Autorką ponad 20 książek dla dzieci, która jest polonistką,  mieszka w Gdańsku, uwielbia morze, podróże i taniec. Lubi rozmawiać z ludźmi i opowiadać historie, o czym mogliśmy przekonać się podczas spotkania.
Pisarka przybyła na spotkanie z najmłodszymi czytelnikami w ramach spotkań klubu DKK. W spotkaniu uczestniczyły grupy 5- i 6-latków z Przedszkola w Raculi. Pisarka zapoznała dzieci ze swoją twórczością i przeczytała fragmenty pamiętnika bohaterki swojej książki „ Florka – z pamiętnika ryjówki”. Przeczytana lektura zachęciła dzieci do dyskusji na temat jej treści. Dowiedziały się, co to jest pamiętnik i jak można go samemu stworzyć np. na „Dzień Ojca” i sprawić mu tym samym ogromną przyjemność. Najbardziej podobała się jednak śliczna maskotka – tytułowa Florka, którą pisarka cały czas trzymała w dłoni. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się skąd pisarka czerpała pomysły na tę właśnie książkę. Poznali także cały proces powstawania książki, począwszy od pomysłu, który rodzi się w głowie pisarza, aż do jej wydania i możliwości kupienia w księgarni lub wypożyczenia w bibliotece. Mali czytelnicy z wielką uwagą słuchali historii autorstwa pani Roksany i zadawali mnóstwo pytań. Na spotkaniu dzieci miały możliwość zakupu książek autorstwa Pani Jędrzejewskiej - Wróbel i otrzymania autografu na folderze poświęconym pisarce, a  przygotowanym przez bibliotekarkę. Spotkanie z Panią Roksaną Jędrzejewską – Wróbel było kolejnym spotkaniem zorganizowanym przez naszą bibliotekę i na pewno może zostać zaliczone do bardzo udanych i cennych.
Daria Buda-Pawelska
GBP z/s w Zawadzie
Filia Racula
Na zajęcia plastyczne do biblioteki pod hasłem „Magia Świąt” przybyły dzieci ze szkoły podstawowej i młodzież gimnazjalna. Wysłuchaliśmy kolęd i opowiadania o „Pomocniku Świętego Mikołaja” Marty Stęplewskiej. Oprócz wspaniałych świątecznych historii dzieci brały udział w malowaniu styropianowych mikołajków, tworzyły własną kartkę z życzeniami dla wybranej osoby, a z papieru robiły dużego Mikołaja - zawieszkę. Chętni mogli ozdobić papierową bombkę i zawiesić ją w oknie lub na choince. Wykorzystane zostały przeróżne materiały plastyczne, jak: żele brokatowe, farby olejne, kredki świecowe, dziurkacze ozdobne i gwiazdeczki. Wszystkie własnoręcznie wykreowane ozdoby dzieci mogły zabrać ze sobą do domu. Niektórzy zgodnie stwierdzili, że dzięki warsztatom w bibliotece mają gotowe pomysły na bożonarodzeniowe prezenty. To już nasze ostatnie spotkanie w tym roku w ramach klubu DKK, ale od stycznia działamy dalej.
 
1381 1380 
- Gdzie mieszka książka? – zapytała pani dzieci w przedszkolu.
- W aptece! – chórem odpowiedziały maluchy.
Trzeba więc było tę oczywistą pomyłkę sprostować i nie było innego wyjścia, jak tylko zaprosić dzieci do biblioteki, aby im udowodnić, że wspaniałe książki o rycerzach, księżniczkach, kwiatach, dinozaurach i baletnicach nie mieszkają w aptece, ale w bibliotece! Leżą tutaj na półkach i czekają na swoich małych czytelników. Opowiadają o wspaniałych przygodach, o których można śnić nocą, albo leżakując w przedszkolu, tak jak mały Tomek ze zbioru Opowiadań dla przedszkolaków Renaty Piątkowskiej.
Zniecierpliwione maluchy wzięły więc swoje panie opiekunki za ręce i w piękne, słoneczne, ciepłe, choć zimowe przedpołudnie do biblioteki w Raculi zawitała grupa 4-latków z Oddziału Przedszkolnego w Raculi.
Dzieci usłyszały opowiadanie pt. „Czarny lew” o odbywającej się w wyobraźni małego Tomka podróży do ZOO. Towarzyszył mu tytułowy czarny lew – jedyny taki lew na świecie – tajemniczy, czarodziejski i całkiem niezwykły, który pomagał spotykanym w ZOO swoim przyjaciołom: wymyślił sposób, w jaki ochłodzić się może biały niedźwiedź polarny, podarował wrotki zbyt wolnemu żółwiowi, podrzucił smutnym małpkom całą kiść bananów i „ubrał” zebrę w czarno-białą kratkę, ponieważ paski już jej się znudziły.
Dzieci zafascynowane magicznym czarnym lwem pięknie pokolorowały lwy, zebry, małpki i żółwie. Obejrzały książeczki, zwiedziły bibliotekę, obiecały, że przyjdą z rodzicami wypożyczyć bajki i już chyba nigdy nie powiedzą, że książki mieszkają w aptece! Na do widzenia dostały słodkie lizaki.
Weronika Radczyc

1382 1383 
Na baśniowym spotkaniu w Królestwie Parolandii, w które zamieniło się Przedszkole w Raculi działo się wiele…

Żałujcie i płaczcie, że nie mogliście być z nami!

1384 
 
Warto by było poznać Króla Franciszka Drugiego, którym byłam ja we własnej osobie oraz cały mój dwór – dworzan i dwórki, wielce eleganckich i dostojnych. To oni witali króla niezwykłym, pełnym gracji pokłonem. Ale król miał pewien feler – zapatrzony był w siebie jak w kryształowe lustro, zachwycony swoimi słowami tak, że całymi dniami kazał poddanym powtarzać zdania, które sam wymyślał…
I my też staraliśmy się zabawić w to powtarzanie i cały wiersz o śpiewaku Tralalińskim, znienacka wskazywane grupki dzieciaczków, musiały powtarzać. Zadanie trudne - bo i słuchać trzeba uważnie, zapamiętać i powtórzyć bez żadnego zająknięcia całe zwrotki wiersza.
Wygrana ekipa, która najpiękniej i najwierniej powtarzała wersy wiersza Tuwima , sama wymyślała wyrazy do powtarzania takie jak: rzeżucha, okulary i te słowa łamiące języki powtarzali wskazani koledzy i koleżanki.
 
 1385
Na koniec wybraliśmy się konno w dwuosobowych zaprzęgach na polowanie w puszczy, które urządził Wielki Łowczy. W lesie trzeba zachowywać się cichutko, więc w milczącym kręgu bawiliśmy się w głuchy telefon …

I koniec spotkania! - oczywiście do następnego razu.

Magdalena Piotrowska
bibliotekarz nadzorujący DKK w Raculi
Już jesień… czas na jesienne spotkania z Klubem. Czytaliśmy ,,Zaszumiało jesienią” Agnieszki Osieckiej, „Bracia miesiące” Ewy Szelburg – Zarembiny i „Kolorowy rok” Ryszarda Twardocha. Piękne ilustracje Zofii Góralczyk, Zdzisława Witwickiego i Ryszarda Twardocha zmobilizowały i zainspirowały do własnych twórczych poszukiwań.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.