Pierwsze spotkanie członków DKK w Lipinkach Łużyckich odbyło się kwietniu. Przyszło 9 osób, które zadeklarowały gotowość uczestnictwa w klubie. Pierwszą omawianą książką było „Chcę żyć” Merlise Arold. Lektura opowiada o nastoletniej Nadine, która dowiaduje się o chorobie swojego chłopca. Nie może uwierzyć, że Florian, który był jej pierwszą miłością, ma AIDS. W tym momencie pojawia się trudne pytanie -czy i ona jest zarażona? Książka bardzo ciekawa, ukazująca problem, z którym boryka się dzisiejsze społeczeństwo - smutkiem, cierpieniem , chorobą...
***
We wtorkowe popołudnie 13 maja odbyło sie drugie spotkanie w ramach DKK w Lipinkach Łużyckich. W dyskusji na temat książki Małgorzaty Kalicińskiej wzięło udział 7 klubowiczów. Wszyscy byli pod wrażeniem przeczytanej lektury. Rozmowa toczyła się na temat domu , który stworzyła matka Marty-głównej bohaterki powieści. Atmosfera tego domu, jego mieszkańcy sprawiają, że każdy chciałby się tam znaleźć. Wszystkim książka bardzo się podobała i z niecierpliwością czekają na zapowiadane dalsze części powieści.
***
17 czerwca w GBP w Lipinkach Łużyckich odbyło się kolejne spotkanie członków klubu DKK . Omawiana była książka Patricka Suskinda „Pachnidło”. Powieść opowiada o człowieku, który był bardzo wyjątkowy - miał nienaturalną zdolność do wyczuwania zapachów. Były one dla niego wszystkim, dla zapachów żył, a dla zdobycia najpiękniejszego z nich posunął się do zbrodni. Dyskutowaliśmy także na temat filmu, który powstał na podstawie książki. Lektura budzi dużo kontrowersji i nie wszyscy byli nią zachwyceni. W konfrontacji z filmem - książka bardziej była ciekawsza.
***
Po raz kolejny, 8 lipca, spotkali się klubowicze z DKK, aby podyskutować na temat kontrowersyjnej książki Jana Tomasza Grosa „Strach”. Grono klubowiczów miało podzielone zdania, zarówno jeśli chodzi o samą książkę jak i o fakty historyczne. J. T. Gros dotyka bolesnej tematyki antysemityzmu w Polsce w czasie drugiej wojny światowej. Odkrycia, których dokonał, pisząc o sprawie zamordowanych przez Polaków ze wsi Jedwabne sąsiadów pochodzenia żydowskiego, wstrząsnęły opinią publiczną nie tylko w naszym kraju. Zmusiły niejednego z nas do rewizji głęboko zakorzenionej wizji własnej historii .Nie każdy zgadza się z interpretacją faktów przez autora książki. Należy przyznać rację tym, którzy twierdzą że problem żydowski istnieje .
***
26 sierpnia odbyło sie kolejne spotkanie klubowiczów DKK. Spotkaliśmy się, aby porozmawiać na temat książki Jacka Dahnela „Lala”. Uczestniczący w spotkaniu stwierdzili, że jest to lektura bardzo interesująca. Babcia autora książki opowiada mu swoje koleje życia z czasów wojny i nie tylko. Dzięki swojemu podejściu do życia wychodzi z niejednej opresji w którą się wdała. Mało, pomaga swoim znajomym i członkom rodziny w różny sposób. Jej humor, dewiza życiowa budzą sympatię czytelnika. Warto przeczytać historię rodzinną opowiedzianą w ten sposób.
***
12 września klubowicze dyskutowali na temat książki Heidi Hassenmuller „Niemy śmiech”. Kiedy 8-letnia Antje przestaje mówić - nikt nie wie z jakiej przyczyny. Dziewczynka nie otrzymuje pomocy od matki, która bez reszty pochłonięta jest karierą modelki. Autorka pokazuje, w jaki sposób pragnienia i ambicje matki zderzają się z potrzebami wrażliwego dziecka. Kreśli przy okazji realia panujące w branży modelek, powolną utratę złudzeń o idealnym świecie show-biznesu. Poruszone tematy są bardzo bliskie dzisiejszej rodzinie, więc książka wzbudziła duże zaciekawienie.
***
W środę, 15 października 2008 roku, Dyskusyjny Klub Książki działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej zorganizował spotkanie z popularną pisarką Barbarą Kosmowską. W sali Gminnego Ośrodka Kultury spotkali się miłośnicy twórczości autorki. Jej powieści psychologiczne napisane żywym językiem opowiadają historie, które mogą się przydarzyć się każdemu z nas. Pisarka, kreśląc ciekawe portrety swoich bohaterów, pokazuje różne postawy moralne i trudne wybory, przed którymi stajemy w życiu. Książki Barbary Kosmowskiej można wypożyczyć w naszej bibliotece i zapewnić sobie w ten sposób dobrą rozrywkę na długie jesienne wieczory.
***
21 listopada odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tym razem omówiona została książka Paulo Coelho „Brida”. Jest to powieść o młodej irlandzkiej dziewczynie i o jej duchowych poszukiwaniach. Na swojej drodze Brida spotyka mędrca, który uczy ją jak radzić sobie z lękami i własnym cieniem oraz kobietę, która wprowadza ją w tajniki magii. Autor uświadamia nam jak wyjątkowa i wrażliwa jest natura ludzka, jak ważne jest aby te dary w sobie odkryć i pielęgnować. Mamy ogromny wpływ na swoje życie i innych, nic nie dzieje się bez przypadku, bo to my decydujemy o tym jacy jesteśmy i to my ponosimy odpowiedzialność za to, co dzieje się w naszym życiu . Bo jak pisze Coelho „Poznanie bez przemiany nie jest mądrością”. Wszystkim książka bardzo się podobała.
***
12 grudnia spotkała się grupa klubowiczów z Lipinek łużyckich, aby podyskutować o książce noblistki Doris Lessing „Lato przed zmierzchem”. Lektura opowiada o losach kobiety, która uczy się siebie na nowo - po latach tkwienia w schematach ustalonych przez najbliższych. Próbuje poznawać życie według swoich reguł - co wcale nie jest łatwe. Książka bardzo się podobała, bo wiele kobiet jest w podobnej sytuacji i nie każda decyduje się na tak odważny krok, jak bohaterka powieści.

Lidia Bumbul
bibliotekarz nadzorujący DKK
w Lipinkach Łużyckich

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.