6 kwietnia 2009 r. w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie odbyło się spotkanie inaugurujące DKK. Spotkanie prowadzili - Andrzej Grupa - dyrektor biblioteki oraz Edyta Zakrzewska - moderator spotkań.

Prowadzący zapoznali przybyłych z ideą oraz regulaminem DKK. Zaproponowano kanon 14 tytułów książek do wyboru przez klubowiczów.

Na następne spotkanie, które odbędzie się 4 maja 2009 r. ( poniedziałek), wytypowano następujące książki:
1. Mikołajewski Jarosław: " Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego.."
2. Hofmann Corinne: "Biała Masajka"

Ustalono, że kolejne spotkania odbywać się będą w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w czytelni biblioteki o godz. 16.00.

Poinformowano zebranych o możliwości składania dezyderatów książek, które chcieliby omawiać na następnych spotkaniach.

W spotkaniu uczestniczyło 12 osób, 6 kobiet i 6 mężczyzn, co może procentować ciekawą i twórczą dyskusją.

Informacje o spotkaniu inauguracyjnym zostały zamieszczone w lokalnych środkach masowego przekazu, na afiszach oraz na stronie internetowej biblioteki. Obszerny artykuł o spotkaniu DKK ukazał się w Gazecie Lubuskiej z dn. 7 kwietnia 2009 r.

Do zobaczenia 4 maja!
Edyta Zakrzewska
Moderator DKK moderator DKK
przy BP w Świebodzinie
 1422

W majowe popołudnie o godz. 16.00 spotkaliśmy się po raz pierwszy, aby podzielić się wrażeniami i refleksjami o przeczytanych książkach. Na spotkanie przybyło 12 osób, 6 kobiet i 6. mężczyzn.


Pierwszą omawianą książką była „Biała Masajka” Corinne Hofmann. W zależności od płci osób wypowiadających się, zdania były podzielone. Mężczyźni nie mogli zrozumieć jak kobieta, osoba dorosła, mogła nie zdawać sobie sprawy z różnic kulturowych, językowych i obyczajowych wiążąc się z Masajem. Panie były odmiennego zdania okazując bohaterce współczucie i tolerancję. Były próby odniesienia tematyki masajskiej do książki „Safari Mingi” Wacława Korabiewicza, który swego czasu podróżował po Afryce.


Drugą omawianą pozycją był „Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego” Jarosława Mikołajewskiego. Osoby, które kiedykolwiek przebywały w szpitalu mogły łatwiej utożsamić się z myślami i przeżyciami słynnego reportażysty. Próbowały odtwarzać trudne chwile pobytu w szpitalu, w wielu przypadkach zgadzając się z przemyśleniami Ryszarda Kapuścińskiego. Uczestnicy spotkania przyznali się, że gdyby ta książka nie została im polecona prawdopodobnie nigdy by po nią nie sięgnęli.


Następne spotkanie wyznaczyliśmy na 1 czerwca br. a do przeczytania wytypowano książkę Jarosława Mikołajewskiego pt. ”Przewodnik inteligentnego snoba według Franciszka Starowieyskiego”.
Edyta Zakrzewska
bibliotekarz nadzorujący DKK
przy BP w Świebodzinie

 

 1423
1 czerwca br. o godz. 16.00 w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie w miłej i przyjemnej atmosferze odbyło się drugie spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki.
Grono nasze powiększyło się o kolejne 2 osoby. Tym razem było 14 osób (6 kobiet i 8 mężczyzn).
Rozmawialiśmy o książce pt.: „Przewodnik inteligentnego snoba według Franciszka Starowieyskiego” Jarosława Mikołajewskiego.
Szczególnie podkreślano jego wyobraźnię i ziemiańskie pochodzenie, które uwarunkowało postawę społeczną i moralną. Zwrócono uwagę na jego wszechstronną wiedzę i zdolności artystyczne.
Wypowiadający się zauważyli, że Franciszek Starowieyski, jako jeden z najbardziej utalentowanych polskich artystów, był człowiekiem kontrowersyjnym i pełnym sprzeczności.
Uczestnicy spotkania dzielili się refleksyjnymi spostrzeżeniami o Artyście, wykraczającymi poza zakres tematyczny książki.
Wiele osób dziękowało organizatorom za wybór tej książki do dyskusji, gdyż okazała się wyjątkowa i godna polecenia innym czytelnikom. Były osoby, które chciałyby mieć tę książkę w swojej prywatnej biblioteczce.
Wspólnie uznaliśmy, że w okresie wakacyjnym nastąpi przerwa w spotkaniach DKK. Zobaczymy się 7 września omawiając następujące 2 książki:
1. Fell Derek „Kobiety w życiu van Gogha”
2. Perepeczko Agnieszka „Babie lato, czyli bądź szczęśliwa całe życie”

Do zobaczenia po wakacjach!

Edyta Zakrzewska
moderator DKK w Świebodzinie

 

1424 
Po trzymiesięcznej wakacyjnej przerwie spotkaliśmy się, aby podyskutować o dwóch książkach - "Babie lato, czyli Bądź szczęśliwa przez całe życie" Agnieszki Perepeczko i "Kobiety w życiu van Gogha" Dereka Fella.
Pierwszą książkę dyskutanci jednomyślnie określili jako typowo komercyjną, obliczoną na poklask, bez wielkich lotów. Najdłużej dyskutowano o artystycznych kontaktach Agnieszki Perepeczko, zwracając uwagę na epizody humorystyczne. Chwalono wysoką jakość i ilość zamieszczonych fotografii. Niektórzy omawiali lekturę odnosząc się do prywatnej strony internetowej Agnieszki Perepeczko. "Kobiety w życiu van Gogha" okazały się książką znacznie ciekawszą i wartościowszą. Najwięcej kontrowersji u dyskutujących wzbudziła osobowość malarza; jedni twierdzili, że był zwykłym cholerykiem, inni, że chorym psychicznie. Zwrócono szczególną uwagę na jego chęć opiekowania się kobietami będącymi w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Nie wszyscy zgodni byli co do tego, że według psychologii, postawa ta wynikała z poczucia przez mężczyznę o swej niższej wartości. W konsekwencji uznano trafność truizmu, że prawie zawsze geniusz jest na granicy obłędu. Spory wśród dyskutantów wywołały interpretacje obrazów artysty. W końcu uznano jednak, że "de gustibus non disputandum".
Na tym spotkanie zakończono proponując na dzień 5.10. 09 r. następujące książki:
1. Maria Nurowska "Księżyc nad Zakopanem"
2. Stefan Chwin "Dolina radości"

 

Hanna Serewa
moderator DKK w Świebodzinie
1425 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.