03.09.2018 r. odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie klubowiczów DKK „Orator” w Świebodzinie, na którym podzielili się wrażeniami z przeczytanej książki Mai Lunde „Historia pszczół”. Trzy  historie, zwyczajni bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji. Opowieść rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych a spoiwem łączącym są pszczoły. Anglia, rok 1857. William marzy o karierze naukowca przyrodnika. Los jednak chciał inaczej. Poczucie życiowej porażki sprawiło, że bohater pogrąża się w depresji. Ponowne natchnienie przychodzi wraz z dawnym naukowym wywodem na temat życia pszczół. William postanawia zbudować ul. Ul, który przyniesie jemu i jego potomkom zaszczyty i sławę…Stany Zjednoczone, rok 2007. George jest hodowcą pszczół i właścicielem kilkuset uli. Chce rozwijać swoją farmę, by przekazać ją w spadku jedynemu synowi, lecz on ma inne marzenia. W dodatku wśród pszczelarzy coraz częściej pojawiają się pogłoski o niewyjaśnionej śmierci setek tysięcy owadów. Chiny, rok 2098. Jedyne miejsce na ziemi, które poradziło sobie z katastrofą. Młoda kobieta Tao całymi dniami ręcznie zapyla drzewa owocowe, które są podstawą gospodarki Chin. Chce dać synkowi szansę lepszego życia - życia nadzorcy
„Historia pszczół” Mai Lunde  to powieść  ukazująca  ludzką psychikę, relacje między rodzicami i dziećmi oraz  dzień codzienny i pasję, która daje siłę do walki o lepsze jutro. Autorka porusza te wszystkie tematy snując równoległą i porywającą opowieść o niezwykłych owadach, ich miejscu w przyrodzie i ludzkiej cywilizacji.

Klubowicze stwierdzili, że „Historia pszczół” to powieść drogi, przygody. Jest łatwa w czytaniu i odbiorze. Niektórzy z klubowiczów przeczytali książkę Maeterlincka M. „Żywot pszczół”, aby mieć pełny obraz życia pszczół.

Kolejne spotkanie zaplanowano na 01.10.2018 r. a do dyskusji wytypowano książkę Nicole Mones „Ostatni kucharz chiński”.

Moderator

Renata Borowiak

kucharz1.10.2018 r. odbyło się spotkanie klubowiczów DKK „Orator” w Świebodzinie. Omawiana została książka Nicole Mones „Ostatni kucharz chiński”. Jest to pełna optymizmu opowieść o kobiecie, która, szukając prawdy o przeszłości, nieoczekiwanie odnalazła radość życia. Maggie po nagłej śmierci męża rzuca się w wir pracy. Niespodziewana wiadomość z odległych Chin burzy jej z takim trudem odbudowywany spokój. Czy to możliwe, by mąż ją zdradził, by przez kilka lat ukrywał przed nią istnienie nieślubnej córki? Los jej sprzyja, dostaje propozycję napisania relacji o chińskiej sztuce kulinarnej i wyrusza do Państwa Środka, by poznać prawdę. Tam  Maggie próbuje odnaleźć córkę męża, a jednocześnie, dzięki Samowi, potomkowi słynnych kucharzy, poznaje tajniki chińskiej sztuki kulinarnej, której filozofia i uroki zmieniają jej życie. ”Ostatni kucharz chiński” to pełna uroku powieść o historii, filozofii i odcieniach chińskiej kuchni, o miłości i życiowych wyborach. Klubowicze stwierdzili, że czyta się ją z prawdziwym smakiem. Czytelnik otrzymuje nie tylko wciągającą fabułę, lecz także mnóstwo ciekawych informacji o kuchni, kulturze i dziejach Chin. Kolejne spotkanie klubowiczów zaplanowano na 05.11.2018 r. a do dyskusji wytypowano książkę Jana-Philippa Sendkera „Sztuka słyszenia bicia serca”.

Moderator

Renata Borowiak

         basniowoNa listopadowe spotkanie ( 05.11.2018 r.) klubowicze DKK "Orator" mieli do przeczytania książkę niemieckiego pisarza Jana-Philippa Sendkera " Sztuka słyszenia bicia serca". Klubowicze zapoznali nas z jej tematyką, poruszanymi problemami i wrażeniami.
Tematem powieści jest miłość - miłość bezwarunkowa. Czy taka istnieje? Czy może się przydarzyć? Na te i podobne pytania odpowiadali klubowicze. Książka mówi o sile uczucia, napisana jest jak "bajka". Akcja toczy się od 20tych do 90tych lat XX wieku na dwóch kontynentach. Czytelnik poznaje dwie kultury, dwie filozofie życia, dwa systemy wartości.
Kanwą powieści jest tajemnica z przeszłości, która odżyła poprzez niezrozumiałe, tajemnicze zaginięcie sławnego nowojorskiego prawnika w dniu obrony dyplomu córki i odnalezienie po 4 latach niewysłanego miłosnego listu napisanego przez niego 40 lat wcześniej do nieznanej kobiety. Julia, córka, chcąc rozwiązać zagadkę, udaje się do birmańskiej wioski, gdzie mieszkała adresatka listu. Tam usłyszy opowieść o bezgranicznym zaufaniu i uczuciu. W powieści przeplatają się odmienne kultury, spojrzenie na życie i jego wartość. Mówi o życiu , które jest darem pełnym zagadek, gdzie cierpienie nierozerwalnie splata się ze szczęściem, a wszelkie starania, żeby mieć jedno bez drugiego, są skazane na niepowodzenie. Zakończenie zmusza czytelnika do myślenia, zastanowienia się nad swoim życiem, zwłaszcza teraz, w czasach konsumpcjonizmu i zabiegania. W czasach, gdzie drugi człowiek schodzi na dalszy tor, gdyż nie mamy czasu na bliskość, wsłuchanie się w człowieka. W powieści tej też inaczej autor patrzy na niepełnosprawność. Nie ma w niej biednych, pokrzywdzonych ludzi, którzy zasługują na współczucie. Wręcz przeciwnie bohaterowie ci są wrażliwi, pogodzeni z własnymi ograniczeniami, potrafiący cieszyć każdą chwilą. Optymistyczna uspakajająca powieść o najważniejszych wartościach naszego życia. Klubowiczom jednak w książce przeszkadzały „dłużyzny” i nie wszystkim podobał się baśniowy styl. Stwierdzono, że fabuła jest jak z kiepskiej klechdy domowej.                                                    

Moderator
Bogusława Hołub

zdradaPierwsze spotkanie w 2019 roku, świebodzińskich klubowiczów DKK "Orator" odbyło się 07.01.2019 r. Charakteryzowało się ożywioną dyskusją na temat zdrady, która jest tematem książki brazylijskiego powieściopisarza Paulo Coelho o tym samym tytule. Klubowicze starali się odpowiedzieć na pytania. Kto kogo zdradza? Kto chce być zdradzony? Dlaczego zdradzamy? Fabuła książki nie jest odkrywcza, ale mamy tu do czynienia z paletą uczuć. Główna bohaterka Linda wiedzie sielskie i ustabilizowane życie dla niektórych szczyt marzeń. Dla niej, staje się nie do zniesienia. Jest nieszczęśliwa i popada w apatię. Zaczyna się buntować przeciw rutynie i przewidywalności swojego życia.
Punktem zwrotnym jest spotkanie byłego chłopaka do którego budzi się w niej dawno zapomniane uczucie – pożądanie. Wbrew wszystkiemu Linda postanawia zdobyć dawną miłość. Staje przed intrygującym doświadczeniem i początkiem bardzo niebezpiecznej gry, zaczyna zachowywać się wręcz obsesyjnie. Ewidentnie myli pożądanie z miłością, krok po kroku niszcząc samą siebie. Uzależnienie od doznań serwowanych przez kochanka staje się motorem napędowym jej działań. Jakie skutki przyniesie walka serca z rozumem ? Chciałoby się potępić Lindę, bo tak nauczyło nas społeczeństwo ale czy mamy do tego prawo ? Żona zdradzająca męża jest zła, tym bardziej jeśli nie miała powodu. Ale czy napewno ?. Wręcz przeciwnie, Linda miotając się między dwoma mężczyznami, walczy także o siebie i swoje potrzeby. Autor pokazuje jak bardzo można się pogubić i zapętlić, nie zdając sobie sprawy, że znacznie łatwiej coś stracić niż zyskać. Że czasami trzeba sięgnąć dna , żeby docenić to co się ma. Klubowiczom podobało się miejsce akcji. Genewa i jej klimat. Zakończenie książki uważają, że jest zbyt cukierkowe. Każdy kto przeczyta, sam oceni książkę oraz odniesie się się do poruszonego problemu.

Następne spotkanie wyznaczono na 04.02.2019 r. a do przeczytania zaproponowano książkę:  Alina Łęska, Jacek Łęski „Pokochać Ukrainę”.

 Moderator
Bogusława Hołub

                                                                                    

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.