ukrainaPodróże i literatura podróżnicza zawsze budziła zainteresowanie.
Tym razem, 04.02.2019 r. klubowicze zmierzyli się z książką Aliny Łęskiej, Jacka Łęskiego "Pokochać Ukrainę". Mamy wielu przybyszy za wschodniej granicy. Pracujemy z nimi i spotykamy turystów, dlatego też, warto poznać ich kraj.
Książka napisana przez polsko- ukraińskie małżeństwo. To ich oczami pokazana jest Ukraina i jej mieszkańcy. Przedstawione są scenki i historyjki z życia wzięte. Książka jest przewodnikiem po Ukrainie. Kraj przedstawiony jest w pogodny sposób. Książka zawiera elementy historii, polityki, kuchni, sztuki, miłości i pokazuje zwyczajne życie. Opisują prawdę o wszechobecnej korupcji. Autorzy przedstawiają Kijów tak, że ma się wrażenie jakby się tam było.
Nasze Narody wiele dzieli, historia jest bardzo skomplikowany ale i łączy więcej niż się nam wydaje.
Ta książka powstała w czasie bardzo trudnym dla Ukrainy. W czasie, w którym oczy całego świata zwrócone są w jej stronę. Polacy bacznie śledzą wydarzenia rozgrywające się tuż za granicą. Jest to opowieść o kraju fascynującym, pełnym kolorów i kontrastów, dumnym ze swej głęboko zakorzenionej tradycji, która przebija się niemal wszędzie i po prostu życzliwą, gościnną, słowiańską duszą. Książka jednak klubowiczów nie zachwyciła, nie wniosła nic nowego, nie poszerzyła już posiadanej wiedzy na temat Ukrainy w teorii jak również z autopsji po wojażach turystycznych. Walorem książki są ilustracje i szata graficzna z elementami folkloru.

Następne spotkanie odbędzie się 04.03.2019 r. a do przeczytania zaproponowano książkę Gabrieli Gargaś „ Taka jak ty”

                                                                  Moderator Bogusława Hołub

marzecDnia 4.03.2019 r. odbyło się wiosenne spotkanie klubowiczów DKK „Orator” w Świebodzinie. Spotkanie  podzielone było na dwie części. W pierwszej klubowicze dyskutowali nad książką Gabrieli Gargaś  „Taka jak ty”, w drugiej przedstawiona została  krótka prezentacja multimedialna „Pisarki i postacie kobiece w literaturze”.

„Taka jak Ty” Gabrieli Gargaś to książka, którą czyta się z przyjemnością. Opowiada o „zwykłych” dziewczynach i życiu codziennym. Bohaterkami powieści są Mariona i Karolina – przyjaciółki od zawsze, które łączy wspólne dzieciństwo i mnóstwo emocji. Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, chodzenie z kluczem na szyi, skakanie po drzewach, podkradanie owoców z działek, jedzenie oranżadek w proszku…Pierwsze miłości, pocałunki i rozczarowania. Bohaterki znają się całe życie, są prawdziwymi przyjaciółkami. Zawsze jedna może liczyć na drugą, w radości i smutku, chorobie i zdrowiu. „Taka jak ty” Gabrieli Gargaś to  książka o przyjaźni.

W drugiej części spotkania Jarosław Grala zaprezentował klubowiczom  „Pisarki i postacie kobiece w literaturze”. Z pisarek przedstawił m.in. : Safonę, J. Austen, W. Szymborską i J.K. Rowling a z bohaterek literackich Anię z Zielonego Wzgórza, Antygonę, Lady Makbet, Lisbeth Salander i Eowinę.

Kolejne spotkanie odbędzie się 01.04.2019 r. a wytypowana została książka do dyskusji Mariusza Szczygła „Projekt : prawda”

Moderator
Renata Borowiak

prawdaTo nie "Prima aprilis"- 01.04.2019 r. "Projekt: prawda" Mariusza Szczygła

Całkiem na poważnie, 01.04.2019 w dzień żartów zwanym "Prima aprilis", klubowicze DKK "Orator" podzielili się wrażeniami z przeczytanej książki Mariusza Szczygła "Projekt: prawda". Zawiera ona felietony Autora z własnego i cudzego życia, które pisał i opublikował w dodatku do "Gazety Wyborczej" - "Duży Format".


Jest to perełka wydawnicza - kolaż. Składa się z 3 części ( I cz. jest zapisem intymnych przeżyć autora, który chowa się przed światem " między malarstwem a muzyką". Cz. II czyli "Portret z pamięci" jest to powieść mało znanego pisarza Stanisława Stanucha  z 1959 r., porównywalnej z dziełami Camusa i Sartre'a.". Cz. III jest "zapisem apetytu na życie" a ściślej na kontakt, rozmowy, przebywanie z ludźmi). Mariusz Szczygieł zafascynowany powieścią zawierając ją w swojej książce stawia jej pomnik. Reporter Mariusz Szczygieł szuka cudzych prawd m.in. w Grudziądzu Warszawie , w stolicach europejskich m. in. w Londynie, Paryżu, Pradze czy na dalekim wschodzie w birmańskim Ngapali czy laotańskim Luang Prabang. Prawdę dostarczają znane postaci takie jak Stańko, Kapuściński czy Osiatyński jak również przygodnie poznani ludzie w pociągu, w knajpach, taksówkarze a także bywalcy warszawskiej księgarni Wrzenie Świata." Klubowicze starali się odpowiedzieć na pytanie, co to jest prawda? Bo dla każdego człowieka może być inna.
„Każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane". To zdanie z powieści Stanucha zainspirowało Autora, że bez żadnych oporów pyta spotkane osoby o osobistą filozofię życia. Odpowiadając ujawniają swoje Prawdy, małe i jeszcze mniejsze ale do wszystkich trzeba mieć szacunek , bo każda z nich jest prawdą czyjegoś życia. W większości klubowiczom książka się podobała ale tylko część Mariusza Szczygła. Książka Stanisława Stanucha jest niezrozumiała, większość nie dokończyła czytania. Klubowicze poszukiwali informacji o autorze i książce, które są lakoniczne i nie pomogły w jej zrozumieniu. Spotkanie DKK uświetniło wysłuchanie menueta Luigi Boccherini oraz prelekcji Jarosława Grali na temat "Dezinformacja w mediach”.

Następne spotkanie wyznaczono na 06.05.2019r. a do przeczytania zaproponowano książkę Hanny Cygler "Złodziejki czasu"

                                                           Moderator DKK  Bogusława Hołub

PAŁKIEWICZKlubowicze DKK na wakacyjne wojaże zabrali książkę Jacka Pałkiewicza "Oblicza strachu". 2 września 2019 na spotkaniu dyskutowano o książce, języku i treści, dzieląc się spostrzeżeniami, przeżyciami ze swoich wędrówek. . Polski dziennikarz i podróżnik zapisał się na kartach historii jako odkrywca źródła Amazonki. Prowadzi też szkołę przetrwania, szkoli antyterrorystów i ma nadzieję, że przekazane umiejętności, wiedza, ocalą choć jedno życie. Książka jest zbiorem niedużych opowieści z podróży pokazujących osobiste przeżycia Autora podczas eskapad, ekstremalnych sytuacji , niejednokrotnie walki o życie. Łączą je jedynie emocje, bo rozrzucone są w czasie i po różnych kontynentach. Warunki ekstremalne od temp. 40 stopni C na Takla Makan czy mrozu minus 60 stopni C. na Syberii. Ukazane są emocje podróżnika, uczucia m.in. strach. Podróżnik czuje potrzebę poznawania innych ludzi ale poznaje też siebie, pokonuje własne słabości. Pokazuje jak przydatna jest wiedza , pokonanie przyzwyczajeń , odruchów , wszystko to ratuje życie. Mówi o koncentracji, autorytecie, odpowiedzialności o człowieczeństwie o szacunku dla innego człowieka, innej kultury. Dlatego wybrał tak ekstremalne zajęcie.
Klubowiczom książka bardzo się podobała , dyskusja była ożywiona, porównywano swoje „ekstremalne” przygody i pokonywanie własnych słabości z bohaterami wypraw. Odnoszono się do różnych wydarzeń i dziedzin wiedzy. W historii klubu ta książka zdobyła największe uznanie wśród wszystkich klubowiczów. Podobał się styl w jakim jest napisana, doceniono walory językowe, jej przystępność. Walorem książki są też fotografie, które ją wzbogacają. Polecamy do przeczytania!.
Następne spotkanie wyznaczono na 07.10.2019 r. a do przeczytania zaproponowano książkę Olgi Tokarczuk „Opowiadania bizarne”

 

Moderator DKK
Bogusława Hołub

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.