W październikowy popołudniowy poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów DKK „Orator” w Świebodzinie. Tym razem omawiana była powieść z literatury bałkańskiej, a mianowicie „Widziałem ją tej nocy” Drago Jančara.

Autor przedstawia królestwo Jugosławii niedługo przed wybuchem II wojny światowej. Serbski oficer, Stevo zakochuje się w żonie przyjaciela swojego dowódcy, Veronice. Kiedy niespodziewanie dostaje przeniesienie do innej jednostki, kochanka ucieka razem z nim. Potem równie niepostrzeżenie znika. Jej postać okazuje się punktem scalającym narracje pięciu bohaterów: Steva, matki Veroniki, niemieckiego lekarza, służącej i partyzanta (każdemu poświęcił autor jeden rozdział). Wszyscy znali zaginioną, a poprzez opowieść o niej odsłaniają własne lęki i opowiadają o osobistych, wewnętrznych wojnach, które toczą się niezależnie od tej prowadzonej na froncie. W każdej z tych pięciu narracji wygląda ona inaczej, ale w każdej też dewastuje dotychczasowe życie. Jednak powieść słoweńskiego pisarza zdecydowanie broni się swoim oderwaniem od współczesności. Wielkim, lecz pozbawionym martyrologii, szacunkiem dla przeszłości. Jančar gra symbolami, wielokrotnie powraca do kluczowych scen, powoli odsłaniając coraz więcej szczegółów. Niespieszna, miejscami niemal poetycka narracja, układa się w coś na kształt spirali. Dominuje wojna i związane z nią skrajne emocje, ale szybko okazuje się, że wielka miłość, wielka historia i straszna wojna, to nic innego jak zwykłe życie. Klubowicze stwierdzili, że książka Jančara to nie tylko powieść obyczajowa, historyczna ale również psychologiczna. Możemy także wiele dowiedzieć się o sobie. Książka jest poruszająca a zakończenie przerażające. Powieść Drago Jančara „Widziałem ją tej nocy” jest godna polecenia.

Kolejne spotkanie klubowiczów odbędzie się 15.11.2021 r. a do przeczytania wytypowana została książka Macieja Stuhra „W krzywym zwierciadle”.

P1030378

SwiebodzinW mikołajowe popołudnie (06.12.2021), klubowicze DKK rozmawiali o reportażach Mariusza Szczygła pt. „Nie ma”. Książki nagrodzonej nagrodą „Nike” przez jury i czytelników. Dyskusja była bardzo ożywiona. Tematem były rozważania, czy na pewno jest to reportaż ale i na ile jest to trafny tytuł książki. Uznano, że wszystkie reportaże mają wspólny mianownik – opowieść o życiu. Zwrócono uwagę na reportaż „Jerzy Szczygieł w Pradze” i rozmowa potoczyła się w kierunku Czechach jako narodzie, historii oraz o różnicach między naszymi narodami. Drugim interesującym reportażem dla klubowiczów była „ Gwiazda wszystkich willi.” W nawiązaniu rozwinęła się rozmowa o architekturze. Momentami dyskusja nie była łatwa, a tym trudniejsza, że jest to czas przedświąteczny. W czasie kiedy rozmowa toczyła się o nieobecności, pustce, braku – śmierci, żałoby, odchodzenia. Wspomnienia dotyczyły bliskich osób i zwierząt klubowiczów, których już nie ma. Te dwa słowa odnoszą się - do ludzi, rzeczy , stanów emocjonalnych, pragnienia itp. Autor wykorzystuje rozmowy, historie opowiedziane mu przez wielu różnych ludzi, których... "nie ma". A są nimi: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Historie nasączone są cierpieniem, rozpaczą i samotnością. Poruszają najczulsze struny ludzkiej duszy, opowiadają jak bardzo różnorodne jest postrzeganie świata przez ludzi. Jedni myślą o uczuciach i sensie życia, a inni spędzają całe dnie na filozofowaniu. Nie wszystkim książka się podobała. Nie mniej jednak jest to wartościowa ale trudna lektura , którą nie czyta się szybko i łatwo. Styl autora, wprowadzony chaos myśli, niespójnych wypowiedzi pokierowanych przez emocje i rozważania powoduje, że nie do końca wiadomo o czym jest mowa . Zwrócono uwagę i doceniono wybór literatury do której nawiązuje Autor. Jest to książka traktująca o samorozwoju człowieka, o bagażu doświadczeń na nasze życie, o nadziei. Spotkanie odbyło się w świątecznej oprawie a całości dopełniły drobne upominki i świąteczne życzenia . Następne spotkanie wyznaczona na 10.01.2022r. a do przeczytania zaproponowano książkę Janusza Głowackiego „Jak być kochanym”.

- Moderator Bogusława Hołub

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.