14844. 03. 2013 r. na spotkaniu DKK dla młodzieży poznałyśmy krótkie historie dziesięciu osób z różnych części świata. Dzięki Cesarii, Ethanowi, Anli, Madżidowi, Kaisy, Santosha, Gerdy, Piotra, Tani i Aki dowiedzieliśmy się o wielu problemach z jakimi borykają się piętnastolatkowie z różnych krajów.
Cesaria, Kolumbijka zarabiała na życie jako prostytutka. Jej marzeniem było wziąć udział w konkursie i zostać królową samby. Ethan, był Amerykaninem który miał nadwagę. Rodzice ciągle kontrolowali jego posiłki. Miał poczucie, że się go wstydzą i nie akceptują. Anla, Afrykanka, pracowała jako gosposia i miała wyjść za mąż. Męża wybrali dla niej rodzice. Była dziewczyną niezwykle uzdolnioną matematycznie, ale bez szans na sukces. Madżid, Pakistańczyk wbrew swojej woli był przygotowywany do zamachu terrorystycznego. Gdy miał wykonać zadanie w ostatnim momencie zrezygnował. Bo polecenie wujka wydawało mu się idiotyczne. Finka Kaisa, postanowiła odwiedzi
znajomych. Była przerażona ich sposobem życia. Pochodzili z bogatych rodzin, ale żyli ubogo. Razem mieszkali w opuszczonym domu i jedli to co znaleźli lub ukradli. Santosh z Indii był dzieckiem niewolnikiem. Ciężko pracował w tkalni. Niespodziewany los ułatwił jemu i innym dzieciom ucieczkę do lepszego świata. Gerda była Dunką, musiała pogodzić się z losem, gdy dowiedziała się o ślubie matki z przyjaciółką. Piotrek dla zdobycia pieniędzy pozował do zdjęć. Tania żyła w biednej rodzinie z ojcem alkoholikiem na Ukrainie. Marzyła o zdobyciu czarnego pasa na zawodach w karate. Chciała być sławna i bogata, żeby zdobyć pieniądze na operację brata. Aki, to Japończyk, któremu udało się nawiązakontakt z bratem przez Internet.
Autorka w książce podjęła tematy kontrowersyjne. Wszystkie problemy bardzo nas poruszyły. Książkę czyta się szybko bo opowiadania ujęte zostały na kilkunastu stronach. Niektóre historie kończą się w takim momencie, że nie wiadomo co stało się z bohaterem. Czytelnik musi sam sobie dopowiedzieć dalszy ciąg jego losów. Nie zachwycił nas sposób napisania powieści. Książkę czyta się średnio przyjemnie!

prowadząca
Ewa Kubik
1485Przystojny Jace i wspaniała Clara w DKK dla młodzieży w Świebodzinie dn. 15. 04. 13 r.
„Miasto Kości” to książka fantastyczna dla młodzieży napisana przez Cassandrę Clare. Jest to pierwszy tom z cyklu Dary Anioła.
Pewnego dnia Clara Fray, zwyczajna nastolatka zauważyła w klubie nocnym dziwne postacie, niedostrzegalne dla innych prócz niej. Ten przypadek sprawił, że nagle dowiedziała się o istnieniu demonów, wampirów. Poznała wspaniałego Jaceʼ a, tajemniczego łowcę wampirów. Od Hodgeʼ a, nauczyciela Nocnych Łowców dowiedziała się o historii Kręgu, grupy do której należała matka Clary. Okazało się, że jej ojcem był Nocny Łowca, Valentine, który był zdrajcą. Gdy zniknęła matka Clary, dziewczyna udała się do Miasta Kości, żeby ją odnaleźć. Tam trafiła do tajemnego świata pełnego demonów, tajemnic do odkrycia i niebezpieczeństw.
„Miasto Kości” jest świetną książką dla tych, którzy lubią czytać literaturę paranormalną. Według naszych ocen bezapelacyjnie wygrywa ze „Zmierzchem”. Ciekawa fabuła, pełna wartkiej akcji ze znakomitymi bohaterami i tajemnicami powoduje, że książkę czyta się szybko. W historię autorka wplotła romans, który był wzruszający i bajeczny. W powieści bardzo podobali się nam bohaterowie. Wygląd i charakter podbiły nasze serca. Autorka wykreowała Clarę jako silną, poważną dziewczynę, która umiała walczyć o swoje. Jace to przystojny chłopak, trochę arogancki i złośliwy, ale w środku czuły i zdolny do największych poświęceń. Pod koniec tomu pisarka bardzo nas zaskoczyła. Byłyśmy rozżalone i rozczarowane. Szkoda, że zakończenie książki jest takie intrygujące. Gorąco polecamy!
prowadząca Ewa Kubik
„Polska według Kreta” jest reporterskim zapisem ekipy telewizyjnej Teleexpressu, podróżującej po kraju zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Współautor książki Jarosław Kret jest z wykształcenia afrykanistą
i egiptologiem. Napisał już wcześniej książki o Indiach, Egipcie i Madagaskarze. Jego „Polska…” jest książką pisaną w pewnej konwencji, która nie rości bowiem sobie prawa do przewodnika; w sposób reporterski opisuje poszczególne regiony kraju, zawsze
z uwzględnieniem wątku kulinarnego. W podróży po Polsce Jarosław Kret stara się zwrócić uwagę na najbardziej charakterystyczne cechy danego regionu podając te informacje w sposób bardzo popularny.
W wielu przypadkach tylko wspomina o ciekawych miejscach, skupiając swoją uwagę na rzeczach powszechnie znanych, np. widok z Góry Zamkowej w Drohiczynie nad Bugiem na rozległe łąki uwiecznione w filmie „Nad Niemnem”. W naszych, lubuskich stronach Jarosława Kreta najbardziej zainteresował Region Kozła jako atrakcja historyczno-etnograficzna. Podróż ekipy Teleexpressu kończy się na Puszczy Nadnoteckiej, na terenie historycznej Krajny. Jarosław Kret zapowiada kontynuację książki, która swym zasięgiem obejmie jeszcze Pomorze Środkowe i Zachodnie.
Książka posiada dużo fotografii czarno-białych i kolorowych zamieszczonych na papierze kredowym. Następne spotkanie wyznaczyliśmy na 2 września 2013r., a do dyskusji wytypowano „Księżyc nad Zakopanem” Marii Nurowskiej.

Andrzej Grupa,
moderator DKK
148613.05.13 r. na spotkaniu DKK dyskusja dotyczyła kontrowersyjnej książki dla młodzieży „Buszujący w zbożu” J. D. Salingera. Ta powieść po raz pierwszy opublikowana w 1951 r. stała się jedną z najbardziej napiętnowanych książek w Stanach Zjednoczonych. Obecnie znajduje się na liście lektur szkolnych. Napisana w pierwszej osobie powieść opisuje trzy dni z życia Holdena Caulfielda, zbuntowanego nastolatka.
Holden żył w swoim wyimaginowanym świecie fantazji, w którym ciągle krytykował rówieśników i dorosłych. Wydalony z prywatnej szkoły za słabe wyniki w nauce, wrócił do Nowego Jorku. Chłopak wynajął pokój w podejrzanym hotelu, ponieważ nie chciał spotkać się ze swoją rodziną. Przez kilka dni błąkał się po mieście. Na ulicach spotykał dawnych znajomych m.in. swoją i byłą dziewczynę brata oraz nowe osoby, z którymi się bawił. Poznał windziarza, turystki, prostytutkę, zakonnice. Jednak wciąż czuł się samotny a wszystkie napotkane osoby postrzegał jako podstępne i fałszywe.
W „Buszującym w zbożu” bohaterem był buntownik bez powodu. Dlaczego nim był? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Z powieści nie wynikała jednoznaczna odpowiedź. Być może Holden poszukiwał własnej drogi życiowej. Czy można go nie lubić za to, że był arogancki i krytyczny wobec ludzi? Przecież każdy może okazać się „młodym gniewnym”.
Książka J. D. Salingera bardzo się podobała uczestniczkom spotkania DKK. Powieść napisana łatwym językiem i w pierwszej osobie, oddaje jej charakter pamiętnika. „Buszującego w zbożu” czyta się do końca, aby przekonać się, czy Holden zmienił swoje nastawienie do ludzi i świata? Książkę polecamy wszystkim buntownikom!

prowadząca Ewa Kubik

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.