1487Na kwietniowym spotkaniu DKK w Świebodzinie omawialiśmy książkę Bernharda Schlinka „Lektor”, która zaczyna się niecodziennym spotkaniem na ulicy chorego piętnastoletniego chłopca z dorosłą, atrakcyjną kobietą. Wizyta chłopca staje się coraz częstsza; kobieta okazuje się analfabetką, której młody chłopiec Michael Berg czyta dzieła literatury niemieckiej. W pewnym momencie kobieta znika
z jego życia. Berg jako student prawa podczas jednego
z seminariów, rozpoznaje Hannę na sali sądowej oskarżoną o ludobójstwo SS-mankę. Proces jest dość długi, Berg nie zdradzając się ze znajomości z Hanną, pilnie przysłuchuje się oskarżeniom. Zapada wyrok 18 lat więzienia. W tym czasie Michael nagrywa na kasety czytane przez siebie teksty i przesyła do więzienia. Hanna słuchając książki mówionej i zestawiając jej treści z tekstem, uczy się czytać. W dniu wyjścia z więzienia popełnia jednak samobójstwo mając świadomość, że będzie ciężarem dla młodego mężczyzny, nieprzystosowana kompletnie do życia. Dyskusja toczyła się wokół dwóch problemów: czy taka sytuacja mogła mieć miejsce w życiu naprawdę oraz dlaczego Michael nie przyznał się przed sądem do znajomości
z Hanną. Jak zwykle zdania podzieliły się po połowie. Książka okazała się bardzo ciekawa,
a to, że autor jest nie tylko pisarzem, ale i prawnikiem może sugerować, że opisał zdarzenie
z wokandy.
Następne spotkanie zaplanowaliśmy na 6 maja, a do przeczytania będzie książka Jarosława Kreta „Polska według Kreta”. Jako temat dowolny zostanie przygotowana prezentacja multimedialna: „Historie państw zapisane we flagach”.

Andrzej Grupa,
moderator DKK
1488Czerwcowe spotkanie DKK przebiegało nad dyskusją o książce „Powrót Młodego Księcia” A. G. Roemmersa, argentyńskiego poety. Warto ją było przeczytać, ponieważ powieść utrzymana jest w klimacie „Małego Księcia” Antoineʼa de Saint-Exupéryʼego. Opowieść napisana dobrym językiem, zaczyna się na autostradzie w Patagonii. Powrót Młodego Księcia na Ziemię dostrzegł kierowca, który znalazł go śpiącego przy drodze. Zabrał Księcia do samochodu, gdyż nie chciał zostawić chłopca na pustkowiu. Kierowca nie spodziewał się, że podczas ich wspólnej podróży, obaj będą musieli zmierzyć się z najtrudniejszymi pytaniami. Z rozmowy filozoficznej bohaterów wypływało wiele rad i uwag, które poruszały nasze serca. Zmuszały umysł do refleksji nad wartościami życiowymi jak: miłość, szczęście, wybaczanie. Była okazja do tego, żeby zastanowić się nad swoim życiem; czy jesteśmy szczęśliwi, czy realizujemy swoje marzenia, czy umiemy zmierzyć się z problemami i przebaczać, i czy potrafimy kochać.
Książkę czytało się szybko, bo ciekawiło nas jak potoczą się losy sympatycznego Młodego Księcia. Opowieść zakończyła się niezwykle wzruszająco i radośnie. „Powrót Młodego Księcia” to książka potwierdzająca tezę, że aby zdobyć szczęście należy mu wychodzić naprzeciw. Książkę polecamy wszystkim czytelnikom!
prowadząca
Ewa Kubik
Dn. 9. 09. 2013 r. tematem spotkania DKK dla młodzieży była historia Wierzbickich z Warszawy. Losy tej rodziny zostały opowiedziane w książce „110 ulic” Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk. Wierzbiccy byli rodziną zamożną. Wysokie zarobki rodziców umożliwiały im życie na wysokim poziomie. Jednak wszystko się zmieniło, gdy oboje stracili pracę i nie mogli znaleźć innej. Musieli wyprowadzić się z Warszawy do Grajewa, bo tam była możliwość wzięcia w ajencję stacji benzynowej.
Michał i Mikołaj, dzięki bogatym rodzicom mieszkali w ekskluzywnym apartamencie, mieli markowe ubrania, wakacje za granicą oraz wyjeżdżali na obozy sportowe i językowe. Chłopcy mieli swój styl, poczucie humoru i wielu fajnych kolegów. Synowie Wierzbickich nie mogli pogodzić się z przeprowadzką do Grajewa. Wstydzili się przyznać kolegom do upadku swojej rodziny i życia w małej miejscowości.
Książkę Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk czyta się dobrze, bo jest napisana łatwym językiem dla młodzieży. Akcja powieści rozwijała się powoli, bez emocji. Dlatego książka początkowo była trochę nudna, ale z czasem stała się ciekawsza. Interesowało nas czy Michał polubił życie w Grajewie?, czy poznał nowych przyjaciół? i jak odnalazł się w nowej szkole?. W powieści „110 ulic” jest jak w prawdziwym życiu bo historia Wierzbickich może się zdarzyć każdemu. Los bohaterów pokazał, że trzeba pogodzić się z przeznaczeniem i jednocześnie stawić czoła nowym wyzwaniom.
Polecamy wszystkim nastolatkom, głównie chłopakom!
Następne spotkanie DKK wyznaczono na 21. 10. 13 r. a do dyskusji wytypowano książkę „Gdzie jest Jennifer?” Anne Cassidy.

prowadząca
Ewa Kubik
1489Pierwsze nasze, powakacyjne spotkanie, rozpoczęliśmy piosenką Marii Koterbskiej „ Augustowskie noce”. Augustów bowiem, był jedną z przystani naszej bohaterki opisującej wybrane koleje swych życiowych losów. Jeden z uczestników spotkania, będąc na wycieczce w Augustowie, wybrał się z kolegą nad jezioro, aby zaśpiewać w duecie właśnie tę piosenkę.
Maria Nurowska „ W księżycu nad Zakopanem” napisała autobiografię, koncentrując się na poszukiwaniu swego właściwego lokum. Wychowana w domu o bardzo skromnych warunkach lokalowych, jako punkt honoru obrała sobie wybudowanie domu lub odrestaurowanie starego dworku. Stało się to dopiero wtedy, gdy dysponowała już sporą gotówką z tytułu sprzedanych książek. Myślę, że ta idée fixe stała się jednym z powodów jej nieszczęśliwego życia osobistego. Napotkanym mężczyznom nie bardzo uśmiechały się remonty i przeprowadzki z miejsca na miejsce. Pisząc o początkach swojej twórczości Nurowska podała przykład podstępu jakiego dopuściła się jej koleżanka. Nie mogąc publikować swej prozy w „ Twórczości”, ze względu na antyfeminizm Juliana Stryjkowskiego, podsunięto mu jej artykuł jako przystojnego blondyna. Stryjkowski oczywiście o tym nie wiedząc natychmiast zgodził się na publikacje artykułu. W książce autorka starała się przekonać swych czytelników, że jej życiem rządziły same przypadki. Stanisław Lem w „ Filozofii przypadku” napisał, że nie jest on czymś transcendentnym, czymś istniejącym poza rzeczywistością. Przypadek należy traktować jako pewne jej dopełnienie. Historia uczy, że większość wynalazków i odkryć naukowych, była dziełem przypadku. Przykładem jest chociażby gaz bojowy sarin użyty niedawno w Syrii, odkryty właśnie przypadkowo w 1938 roku przez niemieckich uczonych. Pisząc o swoim partnerze życiowym Pisarzu zauważyła, że przebywając w więzieniu „ umierał każdego dnia”. Francuski pisarz Céline „ W podróży do kresu nocy” napisał, że niektórzy ludzie umierają całe życie, a inni nagle. Uważa się, że prawdę o życiu ludzie doznają chwilę przed śmiercią. Georg Hegel w swej „Fenomenologii ducha” potwierdził to ujmując w metaforę „ sowa Minerwy wylatuje o zmierzchu”. Książka „ Księżyc nad Zakopanem” niestety, nie wzbudziła na spotkaniu większych emocji; klubowicze uznali ją jako zupełnie przeciętną powieść, napisaną trochę na wyrost aby zaciekawić czytelników.
Następne spotkanie wyznaczyliśmy sobie na 14 października 2013 rok a do przeczytania wytypowano książkę „ Trzy filiżanki herbaty” G. Mortensona i D.O. Relina. Nadal aktualny do omówienia pozostaje temat dowolny
„ Historie państw zapisane we flagach”.
Moderator DKK
Andrzej Grupa

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.