„Kałasznikow kebab" w DKK „ORATOR" przy BP w Świebodzinie dnia 5 września 2016 r.


Na pierwszym powakacyjnym spotkaniu DKK dyskutowaliśmy o książce Anny Badkhen „Kałasznikow kebab. Reportaże wojenne". Autorka jest rosyjską dziennikarką, która jako korespondentka wojenna wyjeżdżała do Iraku, Afganistanu, Palestyny, Czeczenii, ogarniętych chaosem państw postsowieckich, a także nękanej suszą wschodniej Afryki.
Reporterka mówi o sprawach trudnych. Opowiada nie tylko o konfliktach zbrojnych świata, skupia się przede wszystkim na jednostkach, których te konflikty bezpośrednio dotykają. Tytuł może szokować, bo cóż wspólnego ma kałasznikow – słynny karabinek AK – 47 z kebabem – potrawą kuchni orientalnej? Autorka w swoich reportażach bezsensowne okrucieństwo wojny przeplata z opisami aromatycznych potraw. Początkowo może się to wydawać szokującym pomysłem, jednak czytając książkę człowiek zdaje sobie sprawę, że ludzie żyjący w chaosie, dotknięci okrucieństwem wojny pragną choć odrobiny normalności. Anna Badkhen przy wspólnych posiłkach i dochodzących odgłosach strzałów poznaje przerażające historie swoich rozmówców. Spotyka na swojej drodze ludzi ogarniętych żądzą zemsty, zabijania, mieszkańców zastraszonych, sterroryzowanych i cierpiących, ale przy tym gościnnych i otwartych. Poznaje historie matek opłakujących zabite dzieci, ojców dumnych z synów – samobójców, zrozpaczone wdowy, ofiary gwałtów i tortur. Wysłuchuje intymnych wspomnień i poznaje kulisy wojny. Jedni bohaterowie są bardzo powściągliwi, inni chętnie opowiadają o swoich traumatycznych przeżyciach, przeżywając w ten sposób swoiste katharsis. Za serce chwytają opisy śmierci głodowej w Afryce. Autorka ukazuje też moralne dylematy, z którymi boryka się każdy korespondent wojenny. Dziennikarka przytacza historie, w których jej życie było zagrożone. Wspomina moment, gdy patrzyła prosto w otwór lufy wymierzonego w nią kałasznikowa, gdy chcieli obrabować ją mężczyźni, którzy mieli być jej ochroniarzami, a także pisze o dziesięcioletnim chłopcu, który niespodziewanie przyłożył jej nóż do brzucha. W książce autorka umieściła także wspomnienia swojego dzieciństwa i młodości w Związku Radzieckim i późniejszej putinowskiej Rosji. Opowiada o rosyjskiej obyczajowości, rodzinnych obiadach i przyjęciach, które były nie tylko rozrywką, ale i ucieczką od komunistycznego reżimu. Porusza przy tym problem alkoholizmu w Rosji. W książce można znaleźć mnóstwo przepisów kulinarnych. Pojawiają się dokładne wskazówki, jak przygotować arabskie dolma, słodką baklawę, chleb samun czy tytułowy afgański kebab jagnięcy. Książka opowiada nie tylko o okrucieństwie wojny, ludzkich tragediach, niesprawiedliwości, traumatycznych przeżyciach, smutku i cierpieniu. To również przypowieść o chlebie, czyli symbolu dostatku, którego często nie doceniamy. W naszym społeczeństwie jedzenie jest rozkoszą, przyjemnością, sztuką, a w wielu częściach świata artykułem pierwszej potrzeby. Książka niewątpliwie skłania do refleksji i uczy pokory wobec życia.
W drugiej części spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z renesansową i barokową sztuką ogrodową. Prowadząca przybliżyła klubowiczom kompozycje znanych założeń, m.in. Villi Medici, Villi Lante, Villi d'Este, Charleval. Spośród barokowych, m.in. Saint-Germain-en-Laye, Voux-le-Vicomte, Wersal, Herrenhausen, Hampton Court, oraz Peterhof.

Kolejne spotkanie wyznaczyliśmy na 3 października, a dyskutować będziemy o książce „Delikatność" Davida Foenkinosa.

Moderator DKK,
Luiza Gordzelewska

DKK-1

delikatnoscNa kolejnym powakacyjnym spotkaniu - 03.10.2016 r. klubowicze podzielili się wrażeniami z przeczytanej książki francuskiego pisarza Davida Foenkinosa "Delikatność".

Choć w ocenie klubowiczów książka nie uzyskała wysokiej noty, nie mniej jednak jej treść wywołała burzliwą dyskusję. Starano doszukać się podobieństwa do tematyki psychologicznej poruszanych w książkach M. Dąbrowskiej, Z. Nałkowskiej czy M. Kuncewiczowej. Przywoływano i odnoszono się do filmów Bergmana. Dyskutowana nad trafnością wyboru tytułu książki.
Wg. krytyków i czytelników spoza klubu jest to piękna i wzruszająca opowieść o różnych odcieniach miłości, miłości pierwszej i ostatniej. Historia przypadkowego pocałunku i jego konsekwencji. Choć książka rozpoczyna się banalnie i zdawałoby się, że jest to historia kiczowata. I tak przez większość klubowiczów została oceniona. Nic bardziej mylnego. Bohaterka Nathalie poznaje przystojnego amanta Francoisa, który od początku wiedział , że to kobieta jego życia. Ich miłość była idealna, rozumieli się bez słów, wzajemnie uzupełniali. Było to idealne połączenie serc i dusz. Ta idylla trwała do pewnego dnia gdy ich szczęście nagle, w tragiczny sposób zostaje przerwane. Bohaterowie książki są jakby przeniesieni z filmów Woody'ego Allena. Opisany świat jest bardzo ciekawie. Książka pozwala nam na oderwanie się od mało delikatnej rzeczywistości. Akcja rozgrywa się we Francji. Kraj ten i ich mieszkańcy stereotypowo kojarzą się nam z miłością oraz romantyzmem. Autor ukazuje to jednak w najważniejszym obszarze, realizmu życia. Książka zawiera wiele emocji. Poruszone są rozważania o życiu, miłości, samotności, tęsknocie, dlatego też musi trafić na czytelnika, który lubi tego typu książki. Autor często odwołuje się do różnych dziedzin nauki , wydarzeń. Nawiązuje też do filmów i muzyki i dzięki temu czytając książkę, włączając wyobraźnię słyszymy muzykę i widzimy obrazy z filmów. Wszystko to sprawia, że książka z infantylnego wstępu przeradza się w bardzo ciekawą opowieść o życiu. Na pewno znajdzie odbiorców, którym się spodoba.

Następne spotkanie wyznaczono na 07.11. 2016 r. a do przeczytania zaproponowano książkę Wojciecha Jagielskiego "Wszystkie wojny Lary".

                                                                                  Moderator DKK

                                                                                  Bogusława Hołub

wojny07 listopada odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów z DKK „Orator". Klubowicze podzielili się wrażeniami po przeczytaniu książki Wojciecha Jagielskiego „Wszystkie wojny Lary".
Czytając reportaże Wojciecha Jagielskiego możemy poznać jakiś kraj, jego historię i zrozumieć naród. Tam znajdziemy wszystko czego szukamy.
Konflikt czeczeński większość z nas zna z wiadomości telewizyjnych czyli tak naprawdę nie wie się prawie nic. Teraz lepiej można zrozumieć, kim są Czeczeni, jakie były przyczyny ich wojen. Po przeczytaniu książki „Wszystkie wojny Lary" otrzymamy jasny przekaz jakie skutki przynosi różnica kultur i jak rodzi się fundamentalizm. Ukazany został także problem uchodźcy.
Lara jest gruzińską Czeczenką, której przodkowie osiedlili się w bajkowej dolinie na terenie Gruzji. W restauracji McDonalds w Tbilisy i przy papierowym kubku herbaty opowiedziała reporterowi o swoich wojnach. Jej najwyższym nakazem była szczęśliwość dwóch synów. Aby uchronić ich przed okropnościami wojny przenosiła się z miejsca na miejsce. Ale wojna zawsze szła za Larą. A gdy już wydawało się, że wysyłając synów do Europy, aby stali się jej szczęśliwymi i bogatymi obywatelami zapewniła im ostateczne bezpieczeństwo, otrzymała cios w samo serce. Synowie mieli odmienną wizję swojego szczęścia i pojechali na wojnę za islam do Syrii. Doprawdy, dramat tej kobiety jest wielki.
Książka jest osobistym wyznaniem Lary, jej droga i wybory jej dzieci to szlak, jakim przeszli liczni muzułmanie.
Klubowicze uznali, że książka jest bardzo dobrze napisana, ale z punktu widzenia matki jest przygnębiająca. Uznali również, że zawarte w niej kalendarium jest bardzo ważne, ponieważ pokazuje cyniczny świat zachodu.
Następne spotkanie klubowiczów odbędzie się 05.12.2016 r. Do przeczytania zaproponowano książkę Diane Ducret „Kobiety dyktatorów".

Moderator DKK
Renata Borowiak

simonaNa lutowym spotkaniu klubowicze podzielili się wrażeniami z przeczytanej książki Anny Kamińskiej " Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak".
Dyskusja była bardzo ożywiona. Książka podobała się klubowiczom a jej treść i główna bohaterka na pewno zostanie zapamiętana. Klubowicze przypominali sobie audycje radiowe i telewizyjne z Jej udziałem. Podziwiano Simonę za jej mądrość, siłę i wytrwałość w dążeniu do postawionego sobie celu. Jej postać wywołała uznanie, podziw ale i współczucie.
Była to kobieta nietuzinkowa wywodząca się ze sławnego rodu krakowskich artystów- malarzy Kossaków i pisarzy ciotka Magdalena Samozwaniec i poetka Maria Pawlikowska - Jasnorzewska. Odrzucona przez swoich najbliższych za brak talentu i za to, że nie jest męskim potomkiem. Doświadczenia młodości i dzieciństwa spowodowały rozdarcie i towarzyszyły jej do końca. Żyła tak jak to sobie zaplanowała. Buntowniczka, współczesna wojowniczka, pasjonatka silna i nietuzinkowa. Poszukująca swojego miejsca w świecie. Wybrała życie wśród zwierząt jak ich nazywała "braci mniejszych" , i to wśród nich znalazła to czego nigdy nie doświadczyła od ludzi. Wiodła życie przepojone miłością do zwierząt ale smutne i w samotności. Przez 30-lat mieszkała w drewnianej leśniczówce po środku Puszczy Białowieskiej bez prądu i wody. Całym swoim życiem , działaniem i karierą naukową udowadniała, że zasługuje na nazwisko Kossak mimo, że nie maluje jest artystką w swoim fachu. Jest dobra, doceniana za to czym się zajmuje. A była biologiem, profesorem, doktorem habilitowanym nauk leśnych i popularyzatorem nauki. Znana przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski.
W swojej pracy naukowej zajmowała się m.in. ekologią behawioralną ssaków. Sama siebie określała czasem mianem „zoopsychologa". Znana była z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody. Książkę czyta się bardzo dobrze, walorem jej są zdjęcia. Oprócz przedstawionego życia głównej bohaterki dobrze oddany jest klimat przedwojennego Krakowa , życia artystów a także jak to się zmieniało na przestrzeni lat po wojnie. Następne spotkanie zaplanowano na 06.03.2017 r. a do przeczytania zaproponowano książkę Małgorzaty Wardy " Najpiękniejsza na niebie".

Moderator DKK
Bogusława Hołub

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.