Biblioteka Publiczna w Świebodzinie

kucharz1.10.2018 r. odbyło się spotkanie klubowiczów DKK „Orator” w Świebodzinie. Omawiana została książka Nicole Mones „Ostatni kucharz chiński”. Jest to pełna optymizmu opowieść o kobiecie, która, szukając prawdy o przeszłości, nieoczekiwanie odnalazła radość życia. Maggie po nagłej śmierci męża rzuca się w wir pracy. Niespodziewana wiadomość z odległych Chin burzy jej z takim trudem odbudowywany spokój. Czy to możliwe, by mąż ją zdradził, by przez kilka lat ukrywał przed nią istnienie nieślubnej córki? Los jej sprzyja, dostaje propozycję napisania relacji o chińskiej sztuce kulinarnej i wyrusza do Państwa Środka, by poznać prawdę. Tam  Maggie próbuje odnaleźć córkę męża, a jednocześnie, dzięki Samowi, potomkowi słynnych kucharzy, poznaje tajniki chińskiej sztuki kulinarnej, której filozofia i uroki zmieniają jej życie. ”Ostatni kucharz chiński” to pełna uroku powieść o historii, filozofii i odcieniach chińskiej kuchni, o miłości i życiowych wyborach. Klubowicze stwierdzili, że czyta się ją z prawdziwym smakiem. Czytelnik otrzymuje nie tylko wciągającą fabułę, lecz także mnóstwo ciekawych informacji o kuchni, kulturze i dziejach Chin. Kolejne spotkanie klubowiczów zaplanowano na 05.11.2018 r. a do dyskusji wytypowano książkę Jana-Philippa Sendkera „Sztuka słyszenia bicia serca”.

Moderator

Renata Borowiak

03.09.2018 r. odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie klubowiczów DKK „Orator” w Świebodzinie, na którym podzielili się wrażeniami z przeczytanej książki Mai Lunde „Historia pszczół”. Trzy  historie, zwyczajni bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji. Opowieść rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych a spoiwem łączącym są pszczoły. Anglia, rok 1857. William marzy o karierze naukowca przyrodnika. Los jednak chciał inaczej. Poczucie życiowej porażki sprawiło, że bohater pogrąża się w depresji. Ponowne natchnienie przychodzi wraz z dawnym naukowym wywodem na temat życia pszczół. William postanawia zbudować ul. Ul, który przyniesie jemu i jego potomkom zaszczyty i sławę…Stany Zjednoczone, rok 2007. George jest hodowcą pszczół i właścicielem kilkuset uli. Chce rozwijać swoją farmę, by przekazać ją w spadku jedynemu synowi, lecz on ma inne marzenia. W dodatku wśród pszczelarzy coraz częściej pojawiają się pogłoski o niewyjaśnionej śmierci setek tysięcy owadów. Chiny, rok 2098. Jedyne miejsce na ziemi, które poradziło sobie z katastrofą. Młoda kobieta Tao całymi dniami ręcznie zapyla drzewa owocowe, które są podstawą gospodarki Chin. Chce dać synkowi szansę lepszego życia - życia nadzorcy
„Historia pszczół” Mai Lunde  to powieść  ukazująca  ludzką psychikę, relacje między rodzicami i dziećmi oraz  dzień codzienny i pasję, która daje siłę do walki o lepsze jutro. Autorka porusza te wszystkie tematy snując równoległą i porywającą opowieść o niezwykłych owadach, ich miejscu w przyrodzie i ludzkiej cywilizacji.

Klubowicze stwierdzili, że „Historia pszczół” to powieść drogi, przygody. Jest łatwa w czytaniu i odbiorze. Niektórzy z klubowiczów przeczytali książkę Maeterlincka M. „Żywot pszczół”, aby mieć pełny obraz życia pszczół.

Kolejne spotkanie zaplanowano na 01.10.2018 r. a do dyskusji wytypowano książkę Nicole Mones „Ostatni kucharz chiński”.

Moderator

Renata Borowiak

stenack7 maja odbyło się ostatnie, przed wakacjami, spotkanie klubowiczów DKK „Orator" w Świebodzinie. Dyskutowano nad książką Johna Steinbecka „Dziennik z podróży do Rosji”.

„Dziennik…” to relacja z podróży Johna Steinbecka i Roberta Capy po Związku Radzieckim w czasach zimnej wojny. Tuż po opadnięciu żelaznej kurtyny, John Steinbeck oraz znany fotograf wojenny Robert Capa podjęli  wyprawę do Związku Radzieckiego z zamiarem napisania reportażu dla gazety „New York Herald Tribune”. Sławni podróżnicy mieli rzadką okazję odwiedzenia nie tylko Moskwy i Stalingradu, lecz także ukraińskich wsi oraz Gruzji. Steinbeck i Capa uwiecznili to, co widzieli, za pomocą słów i zdjęć, tworząc poruszający zapis codziennego życia zwykłych Rosjan. Zarejestrowali rzeczywistość życia robotników pracujących w fabrykach, urzędników państwowych oraz chłopów – społeczeństwa, które wyzwoliło się z koszmaru II wojny światowej.  Książka jest bogata w zdjęcia, na których uchwycono codzienność Rosjan. Relacja bogata jest w liczne opisy i refleksje autora, jednak stanowi także zapis rozmów zwykłych ludzi, prowadzonych przy codziennych zajęciach.  Każdy rozdział książki stanowi dokładny opis życia zwykłych ludzi, z którymi spotykała się dwójka reporterów. Szczegółowo przedstawieni zostali wszyscy, którzy pomagali odnaleźć się dziennikarzom w nowej rzeczywistości, jednak to przypadkowo napotkanym osobom poświęcono największą uwagę. Stąd też prosty język „Dziennika…”, w którym często cytowane są wypowiedzi mieszkańców ZSRR. Temat książki jest ciągle aktualny, ale wspomnienia wojenne i lata 40, 50 i 60-te nie pozwalają przyjąć relacji z tej podróży za prawdziwą i dlatego książka nie przypadła klubowiczom do gustu.

Kolejne spotkanie klubowiczów odbędzie się 03.09.2018 r. a do dyskusji wytypowano książkę Mai Lunde  „Historia pszczół”.

 

Moderator

Renata Borowiak

opiekunkaNa pierwszym wiosennym spotkaniu 9.04.2018 r., przedmiotem dyskusji i rozważań była książka Elisabeth Herrmann " Opiekunka do dzieci". Połączenie thrillera, sensacji i kryminału, ściślej mówiąc kryminału politycznego.
Książka łączy współczesność z przeszłością. Główny bohater berliński adwokat Joachim Vernau musi się zmierzyć z niechlubnymi wydarzeniam z historii Niemiec, które miały miejsce w czasie drugiej wojny światowej . Ale to również chęć zainteresowania i przypomnienia czytelnikom o niechlubnych działaniach Trzeciej Rzeszy, w tym także przymuszania do pracy robotnic z krajów okupowanych, tu z Ukrainy. Oprócz tego Joachim znajduje jednoznaczne ślady handlu dziełami sztuki, które zostały zagrabione przez nazistów. Książka porusza wiele problemów moralnych. Czytając książkę trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy budowanie prestiżu i dobrego wizerunku rodziny, w oparciu o kłamstwo, ma szansę na powodzenie?
Skonstruwanie powieści czyli połączenie kryminalu, zbrodni z tajemnicą z przeszłości, daje podwaliny, że książka powinna być ciekawa. Jednak nie do końca tak jest. Brakuje w niej napięcia, akcja rozwija się powoli. To wątki polityczne z Sigrun Zernikow narzeczonej adwokata spowalniają akcję. Powieść oferuje rozrywkę docierania do prawdy ukrytej pod wieloma warstwami intrygujących tajemnic, kłamstw, oszustw i morderstw. Autorka bardzo dobrze pokazuje współczesne społeczeństwo Niemiec m.in. ich poglądy wzajemne stosunki, sytuację materialną. Temat książki jest nadal aktualny a II wojna światowa i wydarzenia z jej czasów nie pozwalają na zapomnienie. Książka jednak nie przypadła klubowiczom do gustu. Następne spotkanie wyznaczono na 07.05.2018 r. a klubowicze udadzą się w podróż po Rosji lat 50 i 60- tych czytając książkę Johna Steinbecka " Dziennik z podróży do Rosji".

                                                                                  Moderator:
                                                                                   Bogusława Hołub

samotna gwiazda5 marca br. odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów DKK „Orator” w Świebodzinie, na którym omawiano książkę Paulliny Simons „Samotna gwiazda”.

„Samotna gwiazda” opowiada o młodych ludziach, którzy po ukończeniu nauki w szkole średniej wybierają się w wymarzoną podróż do Europy. Początkowo młodzi Amerykanie chcą zobaczyć piękno hiszpańskiej Barcelony, ale plan podróży ma zostać powiększony o kraje Europy Środkowej i Wschodniej – Chloe ma odwiedzić rodzinę na Łotwie i uregulować stary rodzinny dług. Autorka szczegółowo opisuje kolejne sceny. Przedstawiona rzeczywistość to świat widziany młodymi oczyma, które patrzą świeżo, ciekawie, choć nieco niedojrzale.

Nie jest to typowy romans, to opowieść o przyjaźni, odkrywaniu siebie, poznawaniu swojego wnętrza i dojrzewaniu. Paullina Simons to mistrzyni grania na emocjach.  

Mimo rekomendacji „autorka zaczęła pisać tę książkę w polskim pociągu” zdaniem klubowiczów książka okazała się nudna, rozciągnięta w czasie. Klubowiczów zbulwersowało postrzeganie przez autorkę Polski. Przedstawiła ją jako kraj pijaków, złodziei i brudnych, spóźniających się pociągów.

Następne spotkanie zaplanowano na 09 kwietnia a do dyskusji zaproponowano książkę Elisabeth Herrmann „Opiekunka do dziecka”.

Moderator
Renata Borowiak

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.