Biblioteka Publiczna w Świebodzinie

zyczkowskiNa marcowym spotkaniu klubowicze podzielili się wrażeniami z przeczytanej książki Janusza Życzkowskiego „Opowieść pierwsza". Lektura okazała się trudna w odbiorze i nikt nie przeczytał jej do końca. Uczestnicy klubu nie oceniali książki, uznano, że musi trafić do innego odbiorcy a każdy czytelnik, który zmierzy się z jej treścią ma możliwość własnej oceny. "Opowieść pierwsza" jest debiutem powieściowym dziennikarza i publicysty zawodowo związanego obecnie z Radio Zachód. Doceniona na gali Lubuskich Wawrzynów Literackich 2015. Jest historią łączącą sensacyjną fabułę z filozoficznymi rozważaniami dotyczącymi spraw duchowej struktury człowieka, wiary i nauki oraz porozumienia między tymi dwoma obszarami. Porusza problemy złożonych ludzkich relacji. Dlaczego kochamy, pragniemy i grzeszymy? Bohaterem książki jest bezimienny młody dziennikarz, mający zagmatwane życie, którego los służbowo zawiódł do dalekiej Azji Południowo-Wschodniej. Ma nadzieję, że tam odzyska spokój, utracony przez niełatwe relacje z ludźmi. Wydaje się, że zamierzony cel został osiągnięty. Jednakże tuż przed opuszczeniem Malezji poznaje mistrza i przewodnika, który jeszcze raz zachwieje z trudem odbudowaną równowagą, on sam również stanie się przedmiotem pewnego eksperymentu, zostanie postawiony w wielu zaskakujących i niebezpiecznych sytuacjach. W ten sposób Autor udowadnia hipotezę, że teoria kopernikańska znajduje swoje odbicie w strukturze naszej psychiki a każdy z nas ma w sobie Słońce - duszę, wokół której obracają się planety - nasze życiowe doświadczenia i priorytety. Walorem książki są dobrze przedstawione realia Orientu, dobra znajomość obyczajów wschodnioazjatyckich, atrakcje turystyczne, zawiera opisy wielu charakterystycznych i dających się zlokalizować miejsc. Teorie z zakresu religii, filozofii, chemii czy fizyki kwantowej zaciekawią pasjonatów nauki. Powieść ta nie jest lekturą łatwą, wymaga intelektualnego zaangażowania i cierpliwości o czym przekonali się nasi klubowicze.
Następne spotkanie DKK wyznaczono na 11.04.2016 r. a książką do przeczytania jest „Swoją drogą. Opowieść o trzech podróżach po inne życie" Tomka Michniewicza.

Moderator DKK
Bogusława Hołub

ilosc z kamieniaZespół stresu bojowego omawiany 08.02.2016 r. w klubie DKK ”Orator” po przeczytaniu książki Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym”

Na lutowym spotkaniu klubowicze podjęli się próby zrozumienia problemu, dotyczącego tzw. zespołu stresu bojowego, którego doświadczyła autorka książki „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym" Grażyny Jagielskiej, prywatnie żony znanego reportera, dziennikarza, korespondenta Wojciecha Jagielskiego. Choć sama nie była na wojnie to troska, obawa o życie męża, który relacjonował wydarzenia z 53 wojen wpłynęła destrukcyjnie na psychikę i zdrowie Autorki, tworząc niewidoczne rany. Kobieta opisuje swoje życie po wyjeździe męża, które stało się tak bardzo pesymistyczne, iż zamiast spodziewać się powrotu partnera z czasem oczekiwała telefonu z wiadomością o jego śmierci. Coraz bardziej traciła kontakt z rzeczywistością, aż w końcu znalazła się w klinice z rozpoznaniem stresu bojowego czyli reakcją organizmu na ciągłe zagrożenie zdrowia bądź życia. W książce Autorka odsłania bardzo osobiste, wstrząsające, smutne wspomnienia i doznania. Opisuje cierpienie bez patosu, nie robi z siebie bohaterki. Ukazuje koszmar, jaki z jej życia zrobiły wojny i niebezpieczna praca męża. Na szczęście bój o spokój, rodzinę i życie para stoczyła zwycięsko. Lektura przybliżyła nam nie tylko problem ale i cenę, jaką płaci rodzina korespondenta wojennego za newsa. Ten problem może również dotyczyć rodzin żołnierzy, policjantów, strażaków itp. Książka podobała się klubowiczom mimo niełatwej treści i poruszanym trudnym problemie.
W ramach DKK odbyło się spotkanie ze świebodzińskim pisarzem Łukaszem Piotrem Kotwickim połączone z promocją najnowszej książki „Po drugiej stronie".
Kolejne spotkanie klubowiczów odbędzie się 14.03.2016 r. a omawianą książką będzie „Opowieść pierwsza" Janusza Życzkowskiego.

Moderator DKK
Bogusława Hołub
Kier. Wypożyczalni dla Dorosłych

Obraz prowincjonalnej Polski w „Second Hand" Joanny Fabickiej
na spotkaniu DKK przy Bibliotece Publicznej w Świebodzinie
w dniu 11.01.2016 roku.

second handsNa pierwszym tegorocznym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki tematem rozmowy była książka Joanny Fabickiej „Second Hand". Wykreowany przez Fabicką świat kilku pokoleń kobiet żyjących we wsi Podlewo i prowadzących pensjonat „Second Hand" to polskie piekiełko, gdzie króluje upokorzenie, przygnębienie i poczucie rozczarowania beznadziejną egzystencją, a naturalizm ociera się o okropności i wszystkie powieściowe postaci są przerysowaną karykaturą. Udręka, podłość i alkohol to wyznaczniki codzienności bohaterów książki, którzy nie mogą i nie chcą wyrwać się z zamkniętego kręgu brudu, własnej niedoskonałości i niespełnionych marzeń.
Naszym klubowiczom książka wyjątkowo zgodnie nie przypadła do gustu, wielu nawet nie dotarło do końca lektury zniechęconych przeraźliwie smutną i destrukcyjną wizją wyłaniającą się z kart powieści. Paradoksalnie dyskusja nad losami mieszkańców Podlewa była bardzo treściwa, klubowicze długo dzielili się licznymi własnymi uwagami nad dalece zniekształconą wizją polskiej prowincji według Joanny Fabickiej.
Ciekawym głosem w naszej dyskusji była podjęta przez jednego z klubowiczów próba umiejscowienia wsi Podlewo. Analizując dość skąpe książkowe informacje ulokował on akcję książki na Ziemi Lubuskiej w latach powojennych.
W drugiej części spotkania pracownicy biblioteki przedstawili niemal „na gorąco" relację z udziału Biblioteki Publicznej w Świebodzinie w 24. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, co przerodziło się kolejno w dyskusję nad niespodziewaną popularnością książki jako przedmiotu aukcji WOŚP i nad możliwościami dotarcia do szerszych kręgów społecznych poprzez tego typu akcje społeczne.
Na kolejne spotkanie DKK klubowicze wybrali książkę „Miłość z kamienia" Grażyny Jagielskiej. O swojej pracy nad książką „Po drugiej stronie" opowie także Łukasz Piotr Kotwicki.

 

Moderator DKK
Tomasz Plichta


maliniak07.12.2015 r. odbyło się w bożonarodzeniowej świątecznej oprawie, ostatnie w tym roku spotkanie DKK. Klubowicze podzielili się uwagami na temat książki Jagody Opalińskiej "Z Kłosem przez życie. Roman Kłosowski". Bohater książki to powszechnie znany i lubiany wszechstronny aktor, reżyser i dyrektor, obchodzący w tym roku 60- lecie pracy artystycznej. Jako człowiek bardzo skromny, nieśmiały, z dużym poczuciem humoru na swój temat. Jest aktorem charakterystycznym z powodu nienadmiernego wzrostu, nienadmiernej urody, PRZYSTOJNY INACZEJ MÓWI O SOBIE. Obdarzony charakterystycznym głosem. Aktor ról drugoplanowych. I taka też, drugoplanowa rola Maliniaka w „Czterdziestolatku" przyniosła mu sukces zawodowy, ale też ma się wrażenie, zmniejszyła wcześniejsze dokonania i znacząco wpłynęła na dalsze życie. Dzięki książce możemy prześledzić trochę zapomniane teatralne losy aktora, przywołać profile jego mistrzów i nauczycieli, dyskretnie przyjrzeć się życiu prywatnemu: z kochającą żoną, rodziną, psami. Klubowicze uznali, że jest to kolejna biografia ciekawa ze względu na osobę. Książkę czyta się łatwo, atutem książki są zdjęcia i wykaz ról teatralnych, filmowych i dokonań reżyserskich. Tematem dodatkowym spotkania, była prezentacja multimedialna "Tradycje i zwyczaje adwentowe". Następne spotkanie wyznaczono na 11.01.2016 r. a książką zaproponowaną do przeczytania jest „Second Hand" Joanny Fabickiej.

Moderator DKK
Bogusława Hołub

marzycielkaNa listopadowym spotkaniu DKK klubowicze podzielili się wrażeniami po przeczytaniu lekturze „Marzycielki z Ostendy" autorstwa Erica-Emmanuela Schmitta. Zbiór opowiadań francuskiego pisarza wywołał interesującą i zarazem burzliwą dyskusję. Obecna w każdym opowiadaniu koncepcja „miłość-cierpienie-śmierć" z jednej strony budziła zarzuty o zbyt dużą przewidywalność losów bohaterów i schematyczność, z drugiej zaś strony autor za pomocą obecnych na kartach książki wydarzeń potrafi skłonić czytelnika do refleksji o sensie i charakterze miłości. Klubowicze szczególnie wyróżnili tytułowe opowiadanie „Marzycielka z Ostendy" , w którym młodzieńcza miłość definiuje całe życie oraz ostatnie opowiadanie „Kobieta z bukietem", gdzie pozornie obojętna, codzienna sytuacja z peronu odbierana oczyma innych ludzi staje się ucieleśnieniem ich skrywanych pragnień. Istotnym wątkiem w naszej dyskusji był temat czy autor-mężczyzna potrafi oddać wiernie emocje kobiet i czy istotnie zaraz za szczęściem i miłością w życiu nadchodzi cierpienie i śmierć.
Skoro na naszym spotkaniu klubowym „Marzycielka z Ostendy" potrafiła wzbudzić mnóstwo opinii, czasem nawet skrajnie odmiennych, to polecamy ją uwadze czytelników i klubowiczów. Zapoznajcie się Państwo z miłością codzienną i miłością śmiertelną, z miłością młodzieńczą i z miłością utraconą. Książka Erica-Emmanuela Schmitta nie pozostawi nikogo obojętnym.
W drugiej części naszego spotkania klubowicze wysłuchali prelekcji „Historia edukacji -nauczyciele, mędrcy, mistrzowie", w której to prowadzący przedstawił zarys szkolnictwa na przestrzeni epok historycznych bogato ilustrując swój wykład multimedialnymi tablicami.
Na ostatnie tegoroczne spotkanie na początku grudnia klubowicze wybrali książkę Jagody Opalińskiej „Z Kłosem przez życie. Roman Kłosowski". Tematem dodatkowym będzie opowieść o mało znanych u nas zwyczajach adwentowych i świątecznych.
moderator
Tomasz Plichta

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.