Biblioteka Publiczna w Świebodzinie

„Kulisy działań służb specjalnych w Polsce”  w DKK „Orator” przy BP w Świebodzinie w dniu 13.10. 2014 r.

 

IMG 0230Na październikowym spotkaniu omawialiśmy książkę Tomasza Sekielskiego „Sejf” o tematyce sensacyjnej i kryminalnej. Odkrycie zmasakrowanych zwłok na Podlasiu jest dla autora pretekstem do pokazania zakulisowych działań służb specjalnych oraz roli mediów zwłaszcza telewizji. Autor wyraźnie daje do zrozumienia, że rola i znaczenie pracy dziennikarza dochodzeniowego i rola policjanta przed emeryturą są niewielkie w obliczu wszechwładnych służb specjalnych. Okazuje się, że nie ma w Warszawie redakcji, w której ktoś nie współpracowałby z jakąś służbą. Motywacje są rozmaite – zemsta, łatwy zarobek, problemy z narkotykami lub alkoholem lub zwykła transakcja. Pazerne na pieniądze środowisko dziennikarskie telewizji jest łatwym celem inwigilacji. Autor ukazuje bardzo ścisły związek polityków ze służbami specjalnymi cytując jednego z ich przedstawicieli: „Gdy nasi ludzie z polityki mają problemy, to my to sprzątamy. Działamy oczywiście poza prawem, nasze operacje nie są przez nikogo autoryzowane. Politycy nie chcą znać szczegółów, dzięki czemu wydaje im się, że mają czyste ręce. Oni tylko wskazują cel, sprawę do załatwienia.” Sekielski jako dziennikarz telewizyjny doskonale zna jej oblicze. Twierdzi, że staje się ona „ medium robionym przez głupich dla głupich.” Według społecznych sondaży tylko ok. 5-6% społeczeństwa jest inteligentne, reszta to bezkształtna rozumowo masa. I to dla niej jest telewizja. Ambitne pomysły są od razu odrzucane. Z czasem wszyscy się pomału do tego przyzwyczajają. Na świecie korporacje medialne stały się maszynami tylko do zarabiania pieniędzy. Nic nie sprzedaje się tak dobrze w telewizji jak tragedia. To jedno z dziesięciu przykazań telewizyjnych wydawców. Wychowywany na obrazkowej papce widz, chce emocji. Treść i merytoryka obchodzi coraz mniej osób. Takie wydarzenia jak pogrzeb ofiar zamachu, świetnie podnoszą oglądalność. Książka na ogół podobała się klubowiczom ze względu na wartką akcję i sensacyjną fabułę.

Nasze następne spotkanie wyznaczyliśmy na dzień 3 listopada 2014 roku, a do dyskusji wytypowano „Od początku do końca” Olgi i Piotra Morawskich.

 

Moderator DKK,
Andrzej Grupa

Sprzymierzeniec o różnokolorowych oczach w DKK dla młodzieży w Świebodzinie dn. 14.04.14r.

 

IMG 0355Kim byli Wybrańcy? W jakim świecie żyli? Jak wyglądali? Gdzie można było ich spotkać? Odpowiedź na  te pytania i wiele innych uzyskałyśmy dn. 14. 04.14 r. na spotkaniu DKK dla młodzieży w Świebodzinie z książki „Wybrańcy” Kristin Cashore. Wtedy stało się jasne, że był to świat fantasy, który opowiadał o siedmiu królestwach, rządzonych przez różnych władców, tych sprawiedliwych i złych. „Wybrańcy” mieli różnokolorowe oczy i obdarowani byli niecodziennymi umiejętnościami. Jeśli Dar okazywał się użyteczny król przyjmował na służbę. Do tej grupy należała Katsa, główna bohaterka, którą bardzo polubiłyśmy. Katsa zaimponowała nam swoją siłą i odwagą. Początek powieści był zawiły, trochę niezrozumiały i mało wciągający. Historia rozkręciła się, kiedy Katsa przeciwstawiła się despotycznemu królowi. Musiała opuścić dwór. Fajnie, że w powieści obok dziewczyny pojawił się Po, bo ta para przypadła nam do gustu. Po stał się jej sprzymierzeńcem w wyprawie, aby dowiedzieć się dlaczego zaginął książę Tealiff. Obydwoje posiadali Dary, którymi się uzupełniali w walce z niebezpiecznym przeciwnikiem.

Książka bardzo nam się podobała ze względu na intrygująco fantastyczną fabułę. Polecamy wszystkim lubiącym czytać literaturę fantastyczną.

 

prowadząca DKK dla młodzieży
Ewa Kubik

Toksyczny związek w DKK dla młodzieży w Świebodzinie dn. 19. 05. 2014 r.

 

IMG 041119 maja 2014 r. na spotkaniu DKK dla młodzieży dyskusja dotyczyła książki „Bardzo biała wrona” Ewy Nowak. Jest to dziesiąty tom z serii „miętowej”, który w 2009 r. otrzymał tytuł Książki Roku Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych (Polskiej Sekcji IBBY). Pisarka z zawodu jest pedagogiem - terapeutą i w książce poruszyła ważny temat dla młodzieży o przemocy w związku młodych ludzi. „Bardzo biała wrona” opowiada historię związku Natalii i Norberta, dwojga licealistów. Natalia była ładną i sympatyczną dziewczyną. Od początku Norbert wydawał się dziwny, był pozornie sympatyczny. Skrywał przed Natalią swój zaborczy charakter. Po niedługim czasie stał się bardzo zazdrosny i nieufny wobec dziewczyny. Ciągle ją kontrolował i sprawdzał. Na początku Natalii to nie przeszkadzało, myślała, że na tym polega wielka miłość. Dopiero później przekonała się, że tkwi w toksycznym związku. Bardzo współczułyśmy Natalii bo była bardzo nieszczęśliwa i zastraszana. Ciągle musiała oszukiwać Norberta bo bała się jego reakcji. Nawet przy zakupie dżinsów obrażał ją i poniżał. Postępowanie Norberta wobec Natalii bardzo nas drażniło i denerwowało. Bardzo chciałyśmy, żeby Natalia znalazła wyjście z tego toksycznego związku. Na szczęście to jej się udało.

Książkę Ewy Nowak czyta się bardzo dobrze, bo jest napisana łatwym językiem. Powieść obyczajowa o miłości nie tak pięknej jak by się wydawało, która bardzo nas wzruszyła i zarazem zszokowała. Pisarka poruszyła historię związku młodych ludzi jedną z wielu, bardzo prawdziwą. Bo jak można jednocześnie kochać i poniżać ukochaną osobę. Dziewczyny powinny sięgnąć po książkę Ewy Nowak, bo pokazała w niej  jak powstaje i rozwija się taki toksyczny związek. Po przeczytaniu jej możemy odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd się bierze przemoc w związku? Czy historia Natalii miała być wskazówką, jakich chłopaków należy unikać? Polecamy!

Następne spotkanie wyznaczyłyśmy sobie na 16. 06. 14 r. a do dyskusji wytypowana została książka „Upadki” Anne Provoost.

 

Ewa Kubik
prowadząca DKK dla młodzieży

Rozmowy zza grobu w DKK „ORATOR” przy BP w Świebodzinie w dniu 12 maja 2014r.

 

DSC01613Książka Janusza Wiśniewskiego „Na fejsie z  moim synem” jest swoistą formą spłaty długu wobec Matki, którą autor bardzo kochał. Pisana w konwencji „Boskiej komedii” Dantego i „Rozmów zmarłych” Fontenelle’a  jest książką antyklerykalną, naszpikowaną wiadomościami z fizyki, genetyki, biologii, seksuologii i psychologii. Autor z wykształcenia jest fizykiem i informatykiem, i swoje przemyślenia z tych trudnych dziedzin wiedzy wkłada w usta swej Matki, która była zwykłą kelnerką w restauracji w Gdyni. Książka jest trudna w czytaniu, wymaga sporej wiedzy z wyżej wymienionych zagadnień. Mamy tu poruszony problem neutrino jako najlepszego nośnika przekazu informacji, ciemne strony odkrycia helisy DNA i powstania gatunku ludzkiego. Pisząc o złu tkwiącym w człowieku, Wiśniewski posługuje się badaniami A. Maslowa, wg których tylko 1% ludzkości jest dobry. A jak mawiał Erazm z Rotterdamu: „zło człowieka wynika z jego niewiedzy”.  Inni dodają, że problemem na świecie nie jest jednak siła ludzi złych, lecz słabość ludzi dobrych. Autor w charakterystyczny dla siebie sposób rozwodzi się na temat słynnych badań seksuologicznych Kinsey’a. Książka oprócz wątków trudnych i poważnych, zawiera w sobie także trochę elementów zabawnych. Trudno ją ocenić jednoznacznie. Na pewno jest inna od pozostałych książek Wiśniewskiego; ze względu na poruszane problemy jest ona bardziej przyswajalna przez mężczyzn.

W drugiej części spotkania obejrzeliśmy prezentację multimedialną jednego z uczestników DKK, który jest miłośnikiem maratonów. Wysłuchaliśmy pogadanki o charakterze i istocie biegu maratońskiego, a także zapoznaliśmy się z trasą biegu do Rzymu, wynoszącą około 2000 km.

Nasze następne, powakacyjne spotkanie wyznaczyliśmy na 15 września, a do dyskusji wytypowano książkę „Dlaczego Bóg nienawidzi kobiet?” O. Benson i J. Stangroom’a.

 

Moderator DKK,
Andrzej Grupa

O poszukiwaniu Gwiazdy Generalissimusa w DKK „ORATOR” przy BP w Świebodzinie dnia 7 kwietnia 2014r.

 

DSC01591Jurij Drużnikow napisał książkę „Pierwszy dzień reszty życia”, którą bardzo trudno sklasyfikować pod względem gatunku literackiego. Są tu elementy historyczne, obyczajowe, polityczne, autobiograficzne i autotematyczne. Tematem książki są losy Gwiazdy Generalissimusa Stalina, którą przyznał sobie chcąc podkreślić swoją wyjątkowość w dziejach historii. Miała być dopełnieniem tytułu „generalissimus” mającego wyróżnić Stalina spośród wielu nowo mianowanych marszałków armii. Przy okazji dowiadujemy się, że w dziejach świata nadano 77 takich tytułów, w tym 4 w Rosji i Związku Radzieckim, m.in. Suworowowi, Mienszykowowi i Stalinowi. Akcja dotyczy dwóch lat 2005 i 1945 roku, a więc momentu nadania tej gwiazdy oraz 60 lat później dość przypadkowego trafienia na jej trop. Z książki dowiadujemy się jakim była niezwykle cennym przedmiotem, który bywał w posiadaniu różnych ludzi, od Moskwy poprzez Kuwejt, USA i Hawaje. Przy okazji obserwujemy strategię i taktykę władców państw, próbujących wzajemnie się przechytrzać. Książka zawiera wiele elementów groteskowych, satyrycznych, a także dramatycznych. Ukazuje bezwzględne metody obu wywiadów KGB i FBI, rolę historii we współczesnym świecie, nieprzewidywalność losów ludzkich oraz mentalność społeczeństwa rosyjskiego i amerykańskiego. Książka napisana jest w sposób niezwykle ciekawy, dlatego mimo sporej objętości czyta się ją lekko i przyjemnie. Na ogół podobała się wszystkim klubowiczom.

Na następne  nasze spotkanie, które odbędzie się 12 maja br. wytypowaliśmy książkę Janusza Leona Wiśniewskiego „Na fejsie z moim synem”. A jako temat dowolny zaproponowano prezentację multimedialną jednego z klubowiczów:  „Moje biegi maratońskie”.

 

Moderator DKK,
Andrzej Grupa

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.