22 kwietnia 2009 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gubinie odbyło się spotkanie inauguracyjne Dyskusyjnego Klubu Książki. W tym spotkaniu wzięło udział 7 osób, zakładamy że Klub będzie liczył 10.uczestników. Spotkanie prowadziła Ewa Dąbek – moderator.
Prowadząca zapoznała przybyłych z ideą oraz zasadami działania DKK. Klubowicze mieli także okazję zapoznać się z listą książek zakupionych do DKK w 2009 r., zostali także poinformowani o możliwościach składania dezyderatów książek, które chcieliby omawiać na następnych spotkaniach. Na następne spotkanie, które odbędzie się 20.05.2009r (środa) wytypowano książkę Janusza Leona Wiśniewskiego „Czy mężczyźni są światu potrzebni?”. Ustalono, że kolejne spotkania odbywać się będą w każdą przedostatnią środę miesiąca, w czytelni biblioteki o godzinie 11.00. Wybrano kolejne tytuły książek, które będą omawiane:
1. Hofman C., Biała Masajka
2. Mikołajewski J., Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego
Spotkanie przebiegło w bardzo przyjemnej atmosferze a po ciekawej, ożywionej rozmowie należy sądzić, że przyszłe dyskusje będą równie twórcze.

 

Ewa Dąbek
Moderator DKK w Gubinie
1524 
W dniu 20 maja 2009 r. po raz drugi spotykamy się w DKK, działającym przy MBP w Gubinie. Przy pysznym serniku, upieczonym przez jedną z pań, dyskutowaliśmy o książce Janusza Leona Wiśniewskiego „Czy mężczyźni są światu potrzebni?” Są potrzebni, zwłaszcza J.L. Wiśniewski, który doskonale rozumie kobiety i ich wewnętrzny świat (jedna z opinii to taka, że w poprzednim życiu autor był kobietą). Wiśniewski potwierdza stereotypy m.in. że mężczyźni są z natury poligamiczni, wrażenia wzrokowe dominują nad innymi lub tym, że w sferze seksu potrzebują różnorodności.

Książka zaskakuje, rozśmiesza, trochę bulwersuje, ale w przystępnej formie ukazuje różnice płci między kobietami a mężczyznami. W trakcie dyskusji doszłyśmy do wniosku, że rzeczywiście oni są z Marsa, a my z Wenus, ale obie płcie są sobie potrzebne i wzajemnie się uzupełniają.
Drodzy Panowie, mimo wszystko, świat bez Was byłby szary i nudny, ale przecież ktoś musi wbijać te „gwoździe”.

 

Ewa Dąbek
moderator DKK w Gubinie
 1525
17 czerwca 2009 r. po raz trzeci spotykamy się w Dyskusyjnym Klubie Książki funkcjonującym przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gubinie. Rozmowa dotyczyła książki „Biała Masajka” autorstwa Corinne Hofmann. Lektura wywołała bardzo ożywioną dyskusję. Część pań uważała, że uznanie i miłość pokonuje wszelkie przeszkody i bariery, takie jak: pochodzenie, kolor skóry, obyczaje (dla nas bardzo egzotyczne). Były też opinie, że książka ta wywołała irytację, pewnie dlatego, że zaakceptowanie takich odmiennych form współżycia, które przypominają walkę o przetrwanie, o siebie, jest dla nas, kobiet europejskich, bardzo trudne do przyjecia. Jedno można stwierdzić na pewno, po przeczytaniu tej powieści, że historia w niej opisana wzbudziła w nas duże emocje. Oprócz wątku głównego, czyli wielkiej miłości kobiety ze Szwajcarii do Masaja z Kenii, z lektury tej dowiadujemy się wiele o kulturze Kenii. Z przyjemnością przeczytamy o dalszych losach Corinne i jej córki Napirai.

 

Ewa Dąbek
moderator DKK w Gubienie
 1526
22.07.2009 r. spotkałyśmy się w kameralnym gronie (czas wakacji) by podyskutować o Ryszardzie Kapuścińskim. Inspiracją do rozmowy była książka Jarosława Mikołajewskiego „Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego”. Wspominałyśmy tego mistrza reportażu, żałując, że już nic nowego nam nie przekaże. „Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego” to pełne ciepła i refleksji wspomnienie o nim. Autor przywołuje w swojej książce osobę Kapuścińskiego jako człowieka i pisarza. Wyłania się z tego opisu postać, z którą każdy z nas chciałby się spotkać, porozmawiać i podzielić własnymi doświadczeniami, nie tylko podróżniczymi. Lektura zachęciła nas do ponownego sięgnięcia po utwory Ryszarda Kapuścińskiego i dalsze z nim wędrówki po świecie, niczym z Herodotem.
Ewa Dąbek

moderator DKK w Gubinie

1527 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.