imgSierpniowe spotkanie w pięknym ogrodzie naszej koleżanki Bogusi w całości poświęciłyśmy Stanisławowi Tymowi i jego książce "Ryś". Jest to opowieść o dalszych losach prezesa Klubu Sportowego ''Tęcza"Ryszarda Ochódzkiego, znanego nam z kultowego filmu Stanisława Barei "Miś", w którym główną rolę zagrał Stanisław Tym. Perypetie tytułowego Ryśka autor przedstawia z właściwym sobie poczuciem humoru a celne uchwycenie realiów polskiego życia społeczno-politycznego (kariera Ochódzkiego dochodzi do ław rządowych)dostarcza nam nie tylko rozrywki podczas czytania ale zmusza także do refleksji. Świetna lektura na wakacje i poprawę nastroju - polecamy.

Stanisław Tym będzie gościem Wyspy Literackiej na którą serdecznie zapraszamy 25 sierpnia 2018.

Ewa Dąbek - DKK Gubin

pilchW rozmowach z Eweliną Pietrowiak Jerzy Pilch chyba pierwszy raz tak szczerze mówi o sobie. Ta „dwutomowa” rozmowa ( „Zawsze nie ma nigdy” i „Inne ochoty”) dotycząca zagadnień warsztatowych pisarza, jego życia osobistego oraz spraw społecznych jest tak prowadzona, że mamy wrażenie jakbyśmy osobiście w niej uczestniczyły. Wywiad – rzeka , a właściwie inteligentna i z poczuciem humoru wymiana myśli dwojga przyjaciół ukazuje nam Jerzego Pilcha nie tylko jako pisarza ,ale przede wszystkim jako zwykłego człowieka , z jego przyzwyczajeniami, słabościami  oraz życiowymi wyborami. Otwartość rozmówców dotycząca trudnych spraw takich jak alkoholizm i choroba Parkinsona, z którą zmaga się pisarz i o której opowiada z dystansem bez użalania się nad sobą, sprawia że czyta się te książki z zainteresowaniem  – polecamy, naprawdę warto.

DKK Gubin – Ewa Dąbek

cocoGdyby to się działo w epoce internetu i kolorowych magazynów, media huczałyby nagłówkami: "Kolejny romans Coco", "Co łączy Strawińskiego i Gabrielle Chanel?", "Czy sławny kompozytor porzuci żonę i 4 dzieci dla modystki?" Jednak prawie wiek temu prywatne życie ówczesnych celebrytów nie toczyło się na oczach "gawiedzi", lecz kryło się w ścianach ich mieszkań i rezydencji. Dlatego rządni sensacji dziennikarze nie oblegali willi Bel Respiro w Garches pod Paryżem, by podejrzeć relacje łączące właścicielkę Coco Chanel z jej gośćmi: rodziną Strawińskich.

Stały się one tematem powstałej na początku obecnego stulecia opowieści Chrisa Greenhalgha o niewymyślnym tytule "Coco i Igor" (wyd. Amber, 2002). Autor w sposób taktowny, stroniący od taniej sensacyjności przedstawił przebieg wzajemnej fascynacji nietuzinkowych osobowości, innowatorów muzyki i mody: Chanel i Strawińskiego. Fascynacji, która nieuchronnie przeistoczyła się w namiętny i burzliwy, choć krótkotrwały romans. Nie pominął przy tym  postronnych (?) bohaterów zdarzeń; żony i dzieci kompozytora oraz przyjaciół i znajomych Coco.

Autor oddał słowami całą gamę uczuć targających  mieszkańcami Bel Respiro latem 1920 r. od wdzięczności i sympatii, przez zauroczenie i namiętność, aż po rozdrażnienie przechodzące w znudzenie. Tym samym nie pozwolił czytelnikowi pozostać obojętnym na opisywane postacie i zdarzenia.

Warto dodać, że na podstawie książki Chrisa Greenhalgha "Coco i Igor", który napisał również scenariusz, reżyser Jan Kounen w 2009 r. nakręcił film o tym samym tytule. Wysmakowana wizualnie i pięknie zagrana historia romansu dwójki wielkich dwudziestowiecznych artystów zagranych przez Annę Mouglalis i duńskiego gwiazdora Maksa Mikkelsena warta jest obejrzenia, choćby dla pogłębienia doznań czytelniczych o walory estetyczne muzyki i scenografii. Polecamy

DKK Gubin – Bogumiła Wiśniewska

piłsudskiO Józefie Piłsudskim powiedziano już bardzo wiele, szczególnie z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości. Prawdziwe okazuje się twierdzenie , że za każdym mężczyzną stoi kobieta. Stąd też na kartach książki Katarzyny Drogi "Kobieta, którą pokochał Marszałek" pojawia się niezwykła a jakże mało znana postać żony marszałka – Aleksandry Piłsudskiej. Młodość Oli Szczerbińskiej przypadła na czasy, kiedy to rola kobiety sprowadzała się głównie do roli żony i matki. Dzięki ideałom niepodległościowym wyniesionym z domu rodzinnego, pod wielkim wpływem babki bohaterka miała możliwość kształcić się w stolicy, a przede wszystkim pójść swoją własną drogą.

Aleksandra Piłsudska to kobieta o wielkiej charyzmie, pełna wiary i zaangażowania w sprawy niepodległościowe. Taką właśnie partnerkę poznaje Marszałek podczas jednej z akcji mających na celu zdobycie funduszy pozwalających na walkę o wolną Polskę. Taka właśnie kobieta towarzyszyła Piłsudskiemu przez wiele lat wspólnego życia. Życia, które w cieniu wielkiego człowieka nie było zapewne łatwe. To opowieść o kobiecie kroczącej własną drogą, zaangażowaną w działanie na rzecz potrzebujących wsparcia i pomocy , ale również o jakże trudnej miłości.

Zachęcamy do lektury tej w klimacie międzywojnia biografii, która jest również świetną lekcją naszej historii.

DKK – Dorota Zdziebło

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.