kamerdynerAutorzy "Kamerdynera"  Marek Klata, Paweł Paliński, Mirosław Piepka i Michał Pruski w swojej powieści  zawarli gotowy scenariusz filmowy. Tak też się stało, powstał film poświęcony ludziom, którzy przeżyli w swoim życiu wiele trudnych chwil, zagrożenie życia, prześladowania, niewolę. Książka opowiada o Kaszubach, oparta jest na wydarzeniach historycznych XX wieku, które wydarzyły się na ziemiach przez nich zamieszkałych.

Głównymi bohaterami są Marita, niemiecka arystokratka oraz Mateusz, Kaszub niewiadomego pochodzenia, dziecko, którym po urodzeniu opiekowali  się rodzice Marity. Z czasem Maritę i Mateusza pomimo różnic łączy pięknie opisana historia miłosna. Mateusz posiada także talent muzyczny. Na podstawie losów rodziny Marity, von Krausów możemy dowiedzieć się również o losach junkrów pruskich zamieszkałych na tym terenie. Tracą oni swój majątek na rzecz niepodległej Polski, a następnie zostają ograbieni przez Rosjan.

Tragiczne losy Kaszubów oraz mieszkańców Ziemi Kaszubskiej są stosunkowo mało znane i przemilczane. Dzięki tej powieści oraz filmowi o tym samym tytule możemy poznać tą historię, a także ludzi, którzy próbowali znaleźć równowagę pomiędzy tym co Polskie, Niemieckie i Kaszubskie. 

Warto przeczytać – polecamy.
DKK Gubin -  Helena Lech 

Nurowska Pamiętnik„Pamiętnik znaleziony w Katyniu” to historia Janiny Lewandowskiej, córki generała Józefa Dowbor – Muśnickiego , głównodowodzącego w Powstaniu Wielkopolskim. Była jedyną kobietą zamordowaną w Katyniu ,a stało się to 22 kwietnia 1940 roku w dniu jej 32 urodzin. Czytając książkę Marii Nurowskiej o „Matce Boskiej Kozielskiej” , bo tak nazwali ją współwięźniowie, dowiadujemy się o codzienności obozowego życia oraz o losach pozostałych członków rodziny Dowbor- Muśnickich. Ta zbeletryzowana  biografia ( bardzo lubimy czytać ten rodzaj książek) przypomina o tej zapomnianej polskiej pilotce, która jako pierwsza Europejka wykonała skok spadochronowy z 5 km . „Pamiętnik znaleziony w Katyniu” to swoisty hołd oddany nie tylko tej dzielnej i szanowanej kobiecie ale także wszystkim Polakom tam zamordowanym . Zachęcamy do lektury – naprawdę warto.

DKK Gubin – Ewa Dąbek

komeda„Komeda na filmowo czyli tajemnice jazzowego życia” to tytuł prezentacji multimedialnej , którą Andrzej Winiszewski – dziennikarz zielonogórskiego Radia Zachód  wprowadził nas w jazzowe klimaty. Interesująco i z pasją opowiedziana historia, pełna ciekawostek z życia Krzysztofa Komedy i jego najbliższego otoczenia ( Zofia Komeda, Urszula Dudziak, Marek Hłasko, Roman Polański) przybliżyła  licznie zgromadzonej publiczności świat muzyków jazzowych .

50 rocznica śmierci Krzysztofa Komedy i  10-lecie Dyskusyjnego Klubu Książki MBP to doskonałe okazje aby przy muzyce bohatera tego popołudnia sięgnąć po książkę Magdaleny Grzebałkowskiej „Komeda : osobiste życie jazzu” po którą zapraszamy do naszej książnicy .

Jest to nie tylko świetnie napisana biografia Krzysztofa Trzcińskiego ale także opowieść o historii polskiego jazzu – polecamy.

 DKK Gubin – Ewa Dąbek

10lat22 kwietnia 2019 roku przypada 10-lecie gubińskiego DKK. Tradycyjnie już nasze kolejne rocznice obchodzimy w Pizzerii Palmiarnia. Na kwietniowym spotkaniu powspominałyśmy ubiegłe lata, ulubionych autorów i książki, które utkwiły nam w pamięci. Rozmawiałyśmy także o planowanych na ten rok lekturach do omówienia, często „dorzucając” jakiś tytuł, a jest w czym wybierać. Wstępnie opracowałyśmy plan kolejnej „Wyspy Literackiej”, którą współorganizujemy wraz z Gubińskim Domem Kultury i Klubem Kobiet Niezależnych. W tym roku mieszkańcy miasta będą mogli spotkać się z Arturem Andrusem, Haliną Bohutą- Stąpel  z Zielonej Góry oraz lokalnymi twórcami. Dziękując sobie za te 10 lat umówiłyśmy się na majowy DKK.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.