Dnia 20 kwietnia na rocznicowym spotkaniu DKK w Gubinie przy kawie i domowym cieście podsumowałyśmy naszą dotychczasową działalność.
Wspominałyśmy autorów i książki, które omawiałyśmy. Niezmiennie naszymi ulubionymi pisarzami są : Janusz Leon Wiśniewski i Ryszard Kapuściński. Ostatnio czytamy i dyskutujemy nad trylogią Millennium Stiega Larssona, która też bardzo nam się podoba.
Na tym spotkaniu omawiałyśmy jej drugą część „Dziewczyna, która igrała z ogniem”. Główna bohaterka, Lisbeth Salander, która wzbudza naszą coraz większą sympatię, zostaje niesłusznie oskarżona o dokonanie brutalnych morderstw. Jej przyjaciel , dziennikarz M. Blomkvist, nie wierząc w winę Lisbeth postanawia przeprowadzić śledztwo w tej sprawie na własną rękę .Poszukując wyjaśnienia tych zbrodni Blomkvist odkrywa związek między nimi a siatką przemycającą ludzi z Europy Wschodniej do Szwecji. Handlem żywym towarem zajmują się osoby z różnych środowisk, między innymi współudziałowcy magazynu „Millennium”.
Pomimo tego że media wykreowały Lisbeth, naruszając jej prywatność i podając do publicznej wiadomości intymne szczegóły z jej życia, na psychopatyczną zbrodniarkę, jej przyjaciele , których nie jest wcale mało, krok po kroku odkrywają przerażającą prawdę.
Główna bohaterka w końcu zostaje oczyszczona ze stawianych jej zarzutów, ale wiele wątków tej sensacyjno-kryminalnej powieści jest jeszcze nie wyjaśnionych i trzymających nas czytelników w napięciu. Tak więc na majowym spotkaniu DKK będziemy omawiać trzecią i niestety ostatnią część tej intrygującej trylogii.


Moderator DKK w Gubinie Ewa Dąbek

 1538

Na majowym spotkaniu DKK w Gubinie omawiałyśmy ostatnią część trylogii „Millennium” Stiega Larssona pt.:” Zamek z piasku , który runął”.
Dalsze burzliwe losy Lisbeth Salander , której życie jest bezpośrednio zagrożone oraz walka w jej obronie przyjaciół z Mikaelem Blomkvistem na czele , wprowadza nas w świat wielkiej polityki , ekip rządzących i służb specjalnych współczesnej Szwecji.
Lisbeth ma szansę na uporanie się z własną skomplikowaną przeszłością. Wiele wątków z jej życia wyjaśnia się i nabiera zupełnie innego znaczenia w kontekście nowych faktów, które to w mistrzowski sposób przedstawia nam Larsson. Szkoda tylko ,że aby nasza bohaterka mogła normalnie żyć musiało zginąć tyle osób , których śmierci można by uniknąć, jeżeli tylko pewne tajemnice mogłyby ujrzeć światło dzienne i być wyjaśnione w odpowiednim czasie.
Podsumowując nasze przemyślenia z tej lektury stwierdziłyśmy ,że każda władza to przede wszystkim wielka odpowiedzialność a uczciwość to podstawa godnego jej sprawowania.
Po lekturze trylogii „Millennium” zgodnie doszłyśmy do wniosku ,że to najlepszy thriller polityczny ostatniego czasu ,szkoda tylko ,że Stieg Larsson już nie żyje.

Moderator DKK w Gubinie Ewa Dąbek

1539 

Wakacje w gubińskim DKK rozpoczęłyśmy od omówienia najnowszej książki Dana Browna „Zaginiony symbol”.
Autor w mistrzowski sposób wprowadza nas w świat wolnomularzy, którzy wyrażają swoje idee posługując się różnorodnymi symbolami i tajemniczymi rytuałami. Akcja powieści rozgrywa się w Waszyngtonie, a głównym bohaterem jest , znany nam z „Kodu Leonarda Da Vinci”, prof. Robert Langdon, specjalista od symboliki. Profesor na prośbę swojego przyjaciela Petera Solomona , członka loży masońskiej, przyjeżdża do stolicy USA aby wygłosić prelekcję na Kapitolu. To zaproszenie okazuje się pułapką , Peter Solomon zostaje porwany ,a jego odcięta dłoń z wytatuowanymi symbolami masońskimi ma skłonić Langdona do odnalezienia starożytnego portalu do którego prowadzą zaszyfrowane wskazówki.
Langdon wraz z siostrą Solomona rozpoczynają wyścig z czasem ,mają 24 godziny, stawką bowiem jest życie Petera. Do podziemnych komnat, znajdujących się pod Waszyngtonem, trafiają poprzez odczytanie tajemnych wskazówek ukrytych w magicznych kwadratach , obrazie „Melancholia” Albrechta Durera, rzeźbie Kryptos przy budynku CIA i obelisku ku czci prezydenta Georga Waszyngtona.
Walcząc z czasem i wytatuowanym psychopatą , Malakhem, wyznawcą XX – wiecznego okultysty i satanisty Aleistera Crowleya, Langdon dociera do podziemi Kapitolu jak się okazuje siedziby amerykańskiej masonerii.Tam rozgrywa się trzymająca nas w napięciu scena , która odsłania prawdziwą tożsamość Malakha, jest on synem Petera Solomona ,Zacharym.
Solomon przeżywa szok gdy przekonuje się , że Zachary żyje. Wiele lat wcześniej nie pomógł Zacharemu jak ten odbywał karę za narkotyki w tureckim więzieniu. Nie pomógł gdyż chciał nauczyć syna odpowiedzialności za własne postępowanie.Zachary po przekupieniu strażnika i opuszczeniu więzienia , przechodząc różne metamorfozy osobowości ,przeobraża się w Malakha i postanawia zniszczyć ojca.
Konsekwencją tych zdarzeń jest śmierć Malakha i niedopuszczenie do przedostania się do publicznej wiadomości sekretów wolnomularzy.Kolejny raz zwyciężył Robert Langdon , zobaczymy co wymyśli Dan Brown w następnej powieści.
„Zaginiony symbol” polecamy jako ciekawą lekturę na wakacje.

 


Ewa Dąbek
Nowa powieść Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”–thriller moralny o zaskakującym zakończeniu. Główna bohaterka-Janina Duszejko to niezwykle interesująca postać o barwnym życiorysie-dziś wiejska nauczycielka angielskiego zajmująca się również opieką nad domkami letników, ale w przeszłości inżynier budowy mostów.
Autorka ustami swojej bohaterki stawia podstawowe dla ludzkiej egzystencji pytanie o krzywdę dziejącą się wokół nas. Solidaryzuje się z tymi, którzy tak jak „wariatka” Duszejko, uważają że zwierzęta to część otaczającego nas świata i nie należy traktować ich przedmiotowo- to przecież nasi „bracia mniejsi”.
Interesujące są przemyślenia zawarte w książce- krótkie cytaty z Blake`a, zmuszające do myślenia .Piękne jest stwierdzenie, że mężczyźni w podeszłym wieku zapadają na towarzyski autyzm. Wszystkie zdarzenia rozgrywają się w sielskim lub mrocznym/ w zależności od pory dnia lub roku/ klimacie małej górskiej wsi zagubionej gdzieś na pograniczu polsko-czeskim.
Powieść Olgi Tokarczuk to doskonała lektura nie tylko na letnie, upalne dni. Może na szlaku wakacyjnych wędrówek warto znaleźć czas na chwilę refleksji?
Ewa Dąbek
moderator DKK we Wschowie

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.