Na sierpniowym spotkaniu DKK po raz kolejny sięgnęłyśmy po książkę Janusza Leona Wiśniewskiego. Tym razem były to „Zbliżenia”.”Zbliżenia” to opowiadania ukazujące prawdziwe historie ludzi, którzy żyją w różnych częściach świata i jednakowo tęsknią za bliskością i marzą o wielkiej miłości. Historie te przekazują prawdę , że szczęście i tęsknota człowieka mają zawsze podobne oblicza-niezależnie od szerokości geograficznej i statusu społecznego oraz koloru skóry. Opowiadania Wiśniewskiego są wynikiem przeprowadzonych rozmów , na zasadzie poznawania przemyśleń innych ludzi na tematy ważne i trudne. Taka forma pisarstwa jest dobra, tyle że na krótko zostaje w pamięci. Gdy się czyta i od razu przeprowadza dyskusję można wysuwać wnioski, zastanawiać się nad bohaterami i kolejami ich losu ,lecz po jakimś czasie już się nie pamięta bądź pamięta treść fragmentarycznie. Chyba jednak jesteśmy za dłuższą formą prozy. Myślimy ,że każde z tych opowiadań mogło by być fabułą na interesującą powieść.
Ewa Gryzwald
DKK Gubin
29 września 2010 spotkałyśmy się w gubińskim DKK i omawiałyśmy książkę Herty Muller „Sercątko”. Powieść ta, to najtrudniejsza w czytaniu i odbiorze lektura , którą dotychczas „przerabiałyśmy” w klubie. Wymaga ona wysiłku w czytaniu, gdyż traumatyczne przeżycia głównych bohaterów, młodych studentów ze środowiska mniejszości niemieckiej, zmuszają do refleksji nad działaniem ustrojów totalitarnych , w tym przypadku egzystencji za czasów dyktatury Ceausescu w Rumunii. Ciągła inwigilacja i nękanie przez policję i służby Securitate doprowadzają ich,j ako Niemców, do opuszczenia kraju. Tragiczna historia Loli i jej przyjaciół pokazuje ,że przeżycia z dzieciństwa i młodości ,zwłaszcza dramatyczne, zostają w nas na zawsze ,ale także zmuszają do myślenia , dzielenia się z innymi własnymi doświadczeniami , dawania świadectwa prawdzie choćby tej najbardziej okrutnej. Powieść Herty Muller poruszyła ,ale także nas „zmęczyła „ swoim językiem i stylem , niewątpliwie innowacyjnym w narracji , ale jakże skomplikowanym w odbiorze.

Ewa Dąbek - Gubin

1540 

Pażdziernikowe spotkanie w gubińskim DKK poświęciłyśmy na omówienie książki Alberto Vazqueza-Fiqueroya "Ali w krainie czarów".Bohater Ali Bahar,Beduin- pasterz kóz z Sahary,wzbudza zainteresowanie służb specjalnych USA ze względu na podobieństwo i jak się okazuje również pokrewieństwo z Osamą bin Ladenem , najbardziej poszukiwanym terrorystą świata.Porwany przez te służby,szczęśliwym zbiegiem okoliczności ucieka z rąk amerykanów.Przygody Ali Bahara, który sam przemierza Stany nie znając języka i kultury krajów zachodu,są tak nieprawdopodobne ,że aż śmieszne np.Ali dziwi się ,że tu deszcz pada z dołu do góry a to jest fontanna.Ukrywający się przed FBI i wysłannikami Al-Kaidy, Ali obserwuje społeczeństwo zachodu i ze zderzenia tych jakże różnych kultur wysuwa wniosek ,że ludzie tutaj są mniej szczęśliwi, mimo wszelkich dóbr materialnych, niż on i jego rodzina na pustyni,gdzie oprócz kóz i namiotu nie wiele mają ale są ze sobą bardzo zżyci.Przygoda dzielnego araba,który w USA znajduje miłość swojego życia i sprowadza rodzinę /siostrę i ojca/do nowego kraju,kończy się tym że postanawiają tutaj zostać.Polecamy tę powieść na jesienne wieczory,można się przy jej czytaniu pośmiać ale również zastanowić nad sytuacją jednostki wobec machiny państwowej ,a także poznać obyczaje arabskie dla nas przecież niezwykle egzotyczne.

Ewa Dąbek

 1541

 

 

 

 

Na listopadowym spotkaniu gubińskiego DKK z dużą przyjemnością omawiałyśmy autobiograficzną książkę Katarzyny Grocholi "Zielone drzwi". Lektura ta pozwala nam bliżej poznać autorkę i jej ciekawy życiorys (pobyt w Libii, miłości i romanse, walkę z ciężką chorobą ,perypetie literackie).
Wiele zdarzeń z życia K. Grocholi później odnajdujemy w jej powieściach np. w "Nigdy w życiu" czy "Przegryźć dżdżownicę. Książkę tą czyta się fantastycznie, tak jakby rozmawiało się z panią Katarzyną. Życie pisze różne scenariusze i doświadcza zarówno zwykłych ludzi jak i tych z pierwszych stron gazet, ale to od nas zależy jak uporamy się z przeciwnościami losu. Życiowe motto Katarzyny Grocholi „trudne nas umacnia” jest jak najbardziej trafne i zawsze z optymizmem trzeba patrzeć w przyszłość."Zielone drzwi", lekko uchylone przez autorkę, są ciekawą lekturą na ponure jesienne wieczory.

Moderator DKK w Gubinie
Ewa Dąbek

1542 1543 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.