Na czerwcowym spotkaniu DKK omawiałyśmy książkę J. Picoult "Bez mojej zgody", która bardzo nam się podobała i wzbudziła wiele pytań i kontrowersji. Bohaterowie to amerykańska rodzina posiadająca dwoje dzieci ,z których jedno - dziewczynka Kate - jest chora na białaczkę. Rodzice decydują się na trzecie dziecko, zostaje ono poczęte w sztuczny sposób, chodzi o zgodność tkankową. Tak przychodzi na świat Annie, która od urodzenia poddawana jest różnym zabiegom medycznym mającym na celu utrzymanie przy życiu jej starszej siostry,Kate. Przełomem jest moment, gdy matka prosi Annie o oddanie nerki dla Kate. Annie , trzynastolatka ma odczucie, że jest w tej rodzinie tylko po to by być dawcą i zaczyna nie zgadzać się z decyzjami matki. Dziewczynka zwraca się do sądu z prośbą o możliwość samo decydowania w sprawach dotyczących jej udziału w zabiegach medycznych. Nie tylko Annie ma wrażenie, że dla rodziców, a zwłaszcza matki, liczy się tylko chora Kate. Jej starszy brat, by zwrócić na siebie uwagę rodziców zaczyna pić alkohol, brać narkotyki, powodować pożary, które później gasi jego ojciec, strażak. Jest to jego wyraz buntu przeciwko rodzicom, którzy, według niego, żyją tak jakby mieli tylko jedno dziecko, a on czuje się niepotrzebny i pomijany. Doszłyśmy do wniosku, że w opisanej tu sytuacji nie ma dobrego rozwiązania, każde z nich jest trudne i bolesne dla wszystkich. Matka, decydując się na urodzenie Annie metodą in vitro, z góry zakładała, że będzie ona dawcą. Z drugiej strony przy olbrzymich osiągnięciach współczesnej medycyny nie skorzystanie z takiej możliwości, aby ratować swoje dziecko to jakby zaniechanie starań o jej życie. Zakończenie tej powieści jest zaskakujące. Annie wygrywa sprawę w sądzie, może sama o sobie decydować w sprawach medycznych, ale ginie w wypadku samochodowym , Kate dostaje jej nerkę i wraca do zdrowia. Można powiedzieć, że sam los zadecydował i rozwiązał problem. Powieść ta dotyka zagadnień, które budzą społeczne kontrowersje, porusza kwestie natury etycznej takie jak: poczęcie "zaprogramowanego" genetycznie człowieka czy prawo do decydowania o sobie w sprawach medycznych. Życie codziennie stawia przed nami różne problemy, jedne mniejsze drugie większe, ale także czasami musimy rozwiązywać te największe, które nigdy nie są proste i jednoznaczne. Polecamy tę powieść, jest naprawdę warta przeczytania, nie pozostawia czytelnika obojętnym wręcz zmusza do zastanowienia się nad tak ważnymi kwestiami moralno-etycznymi.
Ewa Dąbek
DKK Gubin
 1549
Na sierpniowym spotkaniu DKK była omawiana książka Grażyny Plebanek „Nielegalne związki” .
Wakacje, jak wiemy, to czas na przelotne miłostki romanse my również postanowiłyśmy wybrać nieco inną lekturę. ”Nielegalne związki” to dość odważna książka o miłości, zdradzie, nasycona erotyzmem . Akcja dzieje się w Brukseli, mieście władzy wielkiej polityki układów, gdzie krzyżują się drogi narodów Europy. Główny bohater Jonathan wyjeżdża z rodziną do Brukseli do pracy - on jako pisarz bajek dla dzieci, prowadzący również warsztaty pisarskie ,ona wzięta prawniczka. Mężczyzna Tam poznaje Andreę, piękną zmysłową i uwodzicielską . Andrea jest dziewczyną szefa jego żony, Megi, wkrótce zostają kochankami. I tak zaczyna się życie pomiędzy kochanką i domem , żoną i dziećmi. Główny bohater ma nie mały problem - najlepiej chciałby zachować obie - taka symbioza była mu niezbędna. W Megi widział rodzicielkę, a w Andrei zmysłową kochankę. Autorka pisze o zmaganiu z wymykającym się spod kontroli uczuciem, wyrzutach sumienia, lęku przed ranieniem bliskich . Plebanek pisze o seksie w otwarty sposób, stawia pytanie o miłość, pożądanie i wierność.

DKK Gubin
Ewa Gryzwald

1550 

Powieść Antoniny Kozłowskiej "Kukułka"to historia dwóch kobiet z różnych środowisk społecznych,przed którymi życie stawia jakże trudne wyzwania i wybory natury moralnej.
Marta, kobieta sukcesu,zamożna mężatka ma w życiu wszystko oprócz upragnionego dziecka.Druga bohaterka ,Iwona samotnie wychowuje dwoje dzieci pracując jako woźna w szkole i z trudem wiąże koniec z końcem.
Marta po nieudanych próbach donoszenia ciąży decyduje się na wynajęcie surogatki, czyli kobiety której wszczepiono zarodek jej i jej męża Filipa.Iwona - surogatka ma urodzić im dziecko w zamian za pieniądze.Jest ona tak zwanym "brzuchem da wynajęcia".Zabieg pod względem medycznym przebiega pomyślnie i Iwona zachodzi w ciążę.
Marta dla której pragnienie posiadania dziecka jest najważniejsze koncentruje się tylko na tym i praktycznie nie zauważa ani swojego męża ani przyjaciół oraz zwykłych spraw życiowych.Dla niej dziecko, które urodzi Iwona ma być rozwiązaniem wszystkich jej egzystencjalnych rozterek i wątpliwości.Natomiast Iwona , która zdecydowała się na ten krok ze względów materialnych mimo trudnej sytuacji stara się być dobrą matką dla swoich dzieci , spędza z nimi jak najwięcej czasu i otacza je miłością. Być może to jest decydujące gdy podejmuje decyzję i postanawia zerwać umowę i nie oddawać córeczki ,Kai, Marcie i Filipowi.
Po wielu perypetiach ,włącznie z uprowadzeniem dziecka przez Martę, opuszczeniem męża i wyjazdem z Warszawy obie kobiety dochodzą do porozumienia. Kaja wraca do Iwony ale za zgodą "dwóch mam" Marta będzie miała z nią stały kontakt. Pięknym zakończeniem tej opowieści jest wiadomość ,że Marta zostaje matką zastępczą dla dwóch chłopców z domu dziecka i jej macierzyńska miłość będzie dla nich wszystkich drogowskazem na przyszłość.
W tej książce autorka przedstawia problem bezpłodności , jego złożoność, oraz problem biedy i spraw materialno-społecznych, które mają olbrzymi wpływ na jakość i nasze życiowe wybory. Polecamy "Kukułkę", warto ją przeczytać i na pewno nie zabraknie tematów do dyskusji.
DKK - Ewa Dąbek
1551

W pażdzierniku omawiałyśmy bardzo kontrowersyjną książkę. Jest to pierwsza biografia Wiery Gran, żydowskiej piosenkarki z warszawskiego getta."Oskarżona: Wiera Gran"Agaty Tuszyńskiej to zapis rozmów z bohaterką przeprowadzanych przez ostatnie lata jej życia w Paryżu. Tutaj należy zaznaczyć , że postępująca choroba Gran o podłożu psychicznym jest bardzo zauważalna.
Czy Wiera Gran była niewinna czy była kolaborantką , ta książka nie odpowiada jednoznacznie na to pytanie. Gran do końca życia utrzymywała,że jest niewinna i że padła ofiarą pomówień i manipulacji. Na szczególną uwagę zasługuje postać Władysława Szpilmana, znanego nam przede wszystkim z filmu Romana Polańskiego "Pianista". Wiera Gran, która z nim razem występowala na scenie wspomina go zupełnie inaczej , to co o nim mówi jest bardzo szokujące i doprowadziło na naszym spotkaniu do bardzo burzliwej dyskusji. Warto przeczytać tę książkę również dlatego ,że spotykamy się tam ze znanymi nazwiskami takimi jak wspomniany już Władysław Szpilman,ale także Stefania Grodzieńska, Jerzy Jurandot,Nina Andrycz,Marek Edelman,Mieczysław Fogg i wiele,wiele innych.
>Wszystkie byłyśmy zgodne co do jednego, a mianowicie, bardzo nas zaskoczyło opisane kwitnące życie artystyczno-towarzyskie w getcie warszawskim.To inne, nowe spojrzenie na getto nie tylko "martyrologiczne" uzmysłowiło nam ,że społeczność żydowska ,tak zresztą pewnie jak każda inna,była bardzo zróżnicowana.Jedni walczyki zbrojnie,drudzy próbowali "normalnie "żyć w tamtych nieludzkich czasach a jeszcze inni chcieli tylko przeżyć .Każdy postępuje zgodnie ze swoim sumieniem oraz biorąc pod uwagę tamten czas z własną odwagą.Trudno jednoznacznie ocenić takie a nie inne postępowanie , zostawiam to ocenie czytających.I ostatnia refleksja , jeżeli Wiera Gran nie była kolaborantką to zrobiono jej rzecz straszną , artystkę porównywaną do Edih Piaf skazano na cywilną śmierć .Lektura naprawdę warta przeczytania.

Ewa Dąbek

1552 1553 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.