Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gubinie, spotkały się 19.08.2009r, jak zwykle, w bardzo przyjemnej, letniej atmosferze. Punktem wyjścia do dyskusji była książka C. Hofmann „Żegnaj Afryko!”. Książka przedstawia dalsze losy bohaterki „Białej Masajki” i z pewnością powstała, na wyraźne życzenie czytelników, którzy mieli okazję zapoznać się z opisem intrygujących przygód Corinne. Zarówno pierwsza jak i druga część rodzi wiele pytań, wzbudza wątpliwości, a więc, jak na ogół bywa, opinie pań były bardzo zróżnicowane.
Po czterech latach spędzonych w buszu, nasza bohaterka ucieka z malutką córeczką od niebywale zazdrosnego męża. Wraca do Europy aby wszystko rozpocząć od nowa. Powrót do normalności, po przeżytym koszmarze, nie przychodzi jej łatwo. Nie ma pracy, mieszkania ani środków do życia. Ma natomiast ukochaną córeczkę, Napiri. Jednak udaje jej się stanąć na nogi, do tego stopnia, że pomaga swojej kenijskiej rodzinie, żyjącej w nędzy. Nie żałuje lat spędzonych w afrykańskim buszu, pomimo że wspomnienia z Kenii ją prześladują i stają się jej obsesją. Czy odwiedzi jeszcze Afrykę? Nie mówi zdecydowanie, że nie.


Omawiana książka chyba nie jest, jak sugeruje jej tytuł, definitywnym pożegnaniem z Afryką?

Ewa Gryzwald
DKK przy MBP w Gubinie
 1528

W środę, 23 września 2009 r., spotkałyśmy się po wakacjach, by podyskutować o książkach Małgorzaty Kalicińskiej: „Dom nad rozlewiskiem”, Miłość nad rozlewiskiem”, „Powroty nad rozlewiskiem”.
W tych refleksyjnych powieściach urzekły nas Mazury widziane oczami autorki. Większość z klubowiczek była tam nie raz. Piękno przyrody, oryginalne przepisy kulinarne, relacje matki z córką, a także sytuacja współczesnej, dojrzałej kobiety w teraźniejszym czasie, to wszystko znajdziemy w tych książkach. Autorka przekazuje w sposób bardzo nam bliski i kobiecy opisywaną problematykę. Miłość pokazana na różnych płaszczyznach (matka-córka, kobieta-mężczyzna) i związki przyjacielskie między ludźmi przekonują nas, że najważniejsza jest odpowiedzialność za drugiego człowieka, zrozumienie i szacunek wobec wyborów każdego z nas. Autorka sugeruje, że aby odnaleźć własne „rozlewisko” należy być odważnym życiowo, przełamywać schematy i stereotypy, być otwartym na innych i z poczuciem humoru, i optymizmem patrzeć w przyszłość.

Ewa Dąbek
moderator DKK w Gubinie

1529 1530 

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gubinie dotyczyło książki Sylwii Chutnik „Kieszonkowy atlas kobiet”. Książka ta podzieliła klubowiczki i wywołała ożywioną dyskusję. Część pań uważała, że lektura ta zmusza do myślenia i refleksji nad współczesnym miejscem kobiety w społeczeństwie, która ceni sobie młodość, bogactwo i sukces. Autorka w bardzo sugestywny, wręcz przejaskrawiony sposób, używając dosadnego języka zwraca uwagę na ważne problemy społeczeństwa, takie jak: starość, przestępczość nieletnich, zagubienie człowieka w naszej niełatwej rzeczywistości, alkoholizm i nietolerancja. Życie bohaterów: bazarowej handlarki, Czarnej Mańki, Marii - łączniczki z powstania warszawskiego, Mariana - samotnego starszego człowieka, zniewieściałego „Paniopana” oraz Marysi nastolatki ze skłonnościami do agresji, to życie nie spełnione, przegrane i skazane na cierpienia i zapomnienie ale ukazane przez autorkę z ogromną wrażliwością. W naszej dyskusji nad tą debiutancką książką Sylwii Chutnik pojawiły się też głosy bardzo krytyczne, niektóre z pań po przeczytaniu jej stwierdziły, że książka była męcząca w czytaniu, bowiem problemy w niej poruszane są zbyt przygnębiające a takich „bohaterów” spotykamy nie tylko w Warszawie. Paszport Polityki dla Sylwii Chutnik należał się, choćby tylko dlatego, że jej książka nie pozostawia czytelnika obojętnym.
Moderator DKK – Ewa Dąbek
MBP Gubin
1531 
Na listopadowym spotkaniu DKK, funkcjonującym przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gubinie, dyskutowałyśmy o prozie Jana Pawła Krasnodębskiego, który to odwiedził naszą bibliotekę 3 listopada br. Spotkanie z pisarzem zachęciło nas do sięgnięcia po jego powieści, zwłaszcza ostatnio wydane, „Zapach kobiety” oraz „Stokrotka i demony”.
W „Zapachu kobiety” autor ukazuje zmagania głównego bohatera, Denata Omskiego, z samym sobą i otaczającą go rzeczywistością ostatnich lat. Pisarz Omski, miłośnik i wielbiciel książek, dotknięty jest dziwną dolegliwością polegającą na zapadaniu w śpiączkę i nie pamiętaniu przeszłości. Po przebudzeniu leczony jest przez psychiatrę, który zaintrygowany tym przypadkiem namawia go, by próbował odzyskać pamięć poprzez zapachy. Dzięki przypominaniu sobie zapachów Omski wraca do wspomnień o kobietach swojego życia i podkreśla znaczenie pozytywnych relacji partnerskich, dzięki którym łatwiej jest mu pogodzić się z różnymi aspektami egzystencji – życia.
Twórczość Jana Pawła Krasnodębskiego oscyluje wokół problemów, które dotykają współczesnego człowieka oraz przemian obyczajowych i konfliktów w naszym globalnym społeczeństwie. Bohaterowie jego książek to ludzie borykający się z różnymi nałogami (alkoholizmem, narkomanią) oraz wewnętrznie walczący ze sobą, swoimi uczuciami i emocjami. Dyskutując o „Stokrotce” oraz „Stokrotce i demonach” doszłyśmy do wniosku, że te książki są ważne i potrzebne, zwłaszcza dla młodych ludzi, ku przestrodze. Realistyczne wyznanie młodej dziewczyny, która pogrąża się w nałogu narkotykowym, próbuje z nim walczyć, opisania przez autora bez „upiększania” to obraz dający do myślenia, nie pozostawiający czytelnika obojętnym. Autor zwraca także uwagę na samotność młodych ludzi, którym brakuje dobrych relacji z rodzicami i światem dorosłych. Brak tego kontaktu i akceptacji często doprowadza do tragicznych wyborów. W książce „Stokrotka i demony” ukazującej dalsze losy „Stokrotki” już jako terapeutki w ośrodku zwalczania uzależnień, gdzie jedna z pacjentek demaskuje główną bohaterkę, kwestionując jej wiarygodność jako psychologa, autor przedstawia konsekwencje zatajenia prawdy o sobie, powracające demony przeszłości, które burzą całe życie Stokrotki. Jan Paweł Krasnodębski w swoich powieściach nie potępia swoich bohaterów lecz przedstawia zmiany zachodzące w psychice człowieka uzależnionego, jego własne piekło i demony, a ocenę pozostawia czytelnikom.

 

Ewa Dąbek
moderator DKK w Gubinie

 1532 1533

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.