Październikowe spotkanie różniło się od dotychczasowych , gdyż książkę Mieczysława Tomaszewskiego "Chopin i George Sand : miłość nie od pierwszego spojrzenia" czytało nam się trudno.Temat bardzo ciekawy ale przedstawiony zbyt drobiazgowo.Jest to według nas mało wciągająca relacja akademicka, która na pewno zainteresuje muzykologów i osoby szukające szczegółowych informacji na temat tych wybitnych postaci i ich czasów .Na uwagę zasługuje na pewno George Sand ,emancypantka wyprzedzająca swoją epokę/ męski strój, pseudonim literacki ,sposób bycia/ ,kobieta samodzielna jakby była z XX wieku.
List miłosny Sand do Chopina, ponoć najkrótszy ,"Ktoś Pana uwielbia" oddaje to co czujemy do wielkiego muzyka. Podziwiamy , wielbimy i jesteśmy dumni z naszego rodaka i jego muzyki.
Ewa Dąbek
Na pochmurne listopadowe spotkanie DKK wybrałyśmy książkę Dereka Fella : "Kobiety w życiu van Gogha".
Biografię malarza autor przedstawia w ciekawy , wciągający sposób.Dużo informacji o jego życiu prywatnym , reprodukcje zamieszczone w książce i ich omówienia składają się na pełny obraz tego wybitnego malarza.
Życiorys smutny ,syndrom odrzucenia zarówno przez kobiety jak i przez najbliższe otoczenie towarzyszy artyście przez całe życie.
Piętno zmarłego brata , Vincent czuje się dzieckiem zastępczym, wpływa na jego relacje z matką.Burzliwa przyjażń z Paulem Gauguinem ,która doprowadza do obcięcia sobie ucha przez van Gogha.Niespełnione miłości do kobiet /kuzynki Kee, prostytutki Sien , wieśniaczki Stien de Groot i Margot Begemann. To wszystko ma wpływ na ciągłe pogarszanie się stanu emocjonalnego czego konsekwencją jest załamanie i próby samobójcze z finałem w szpitalu psychiatrycznym St.Paul.
Vincent van Gogh czując ,że jest dla wszystkich a zwłaszcza dla brata Theo ciężarem ,po postrzeleniu się umiera w wieku 37 lat.
Lekturę polecamy nie tylko ze względu na sylwetkę głównego bohatera ale także na przedstawiony w niej klimat życia cyganerii Montmartru.
Niedoceniony za życia geniusz pozostawił nam swoje wielkie i piękne dzieła malarskie ,które możemy podziwiać ,a po przeczytaniu tej książki oddziałują one na nas jeszcze bardziej - pełniej.

Ewa Dąbek - DKK Gubin

 
"Trafny wybór"
Ostatnie spotkanie DKK w 2012 roku poświęciłyśmy na omawianie książki J.K.Rowling "Trafny wybór",pierwszej powieści tej autorki dla dorosłych.Zaskoczenie po przygodach Harrego Pottera ogromne.Powieść obyczajowo-psychologiczna z sensacyjnym zakończeniem zmusza czytających do uważnej lektury,czytając ją nie wypoczywa się.Akcja rozgrywa się w małym angielskim miasteczku ,ale to może być miasteczko w każdym innym państwie.Autorka charakteryzuje społeczność małomiasteczkową i jej zróżnicowane warstwy dosadnym językiem,ukazuje problemy każdej z grup .Hipokryzja,małe lub większe układy i powiązania to rzeczywistość w której funkcjonujemy.Jeśli chodzi o tytuł powieści to "Trafny wybór" to nie tylko wybory partyjne ,ale także a może przede wszystkim wybory życiowe,które stawia przed nami życie.
"Trafny wybór"choć "wierci w głowie" ,zmusza do refleksji nad naszym postępowaniem warty jest przeczytania. Przesłaniem tej powieści jest
zwrócenie uwagi ,że obojętność wobec innych może doprowadzić do tragedii. Polecamy
Ewa Dąbek

 

Pierwsze w 2013 roku spotkanie DKK poświęciłyśmy omówieniu książki Barbary Rybałtowskiej pt. „Barbara Brylska. W najtrudniejszej roli.” Kto żyje w przeświadczeniu, że popularność i sława gwarantują szczęśliwe życie, powinien zapoznać się z tą opowieścią biograficzną, by- być może – zweryfikować swoje poglądy.
Polska B.B.- piękna kobieta i obdarzona wrodzonym talentem aktorka – cieszyła się w demoludach sławą i uwielbieniem porównywalnym z tym, w jakim pławiła się jej francuska koleżanka , niemal rówieśnica. I podobną drogę życia los jej wyznaczył; od blasku najjaśniejszej gwiazdy rodzimej kinematografii do niemal pustelniczego odosobnienia ( bynajmniej nie na Lazurowym Wybrzeżu, lecz w nadbużańskiej wsi ).
Barbara Rybałtowska sama będąc aktorką, wiernie i z dużą empatią opisała zawodowe sukcesy i porażki B. Brylskiej, czasem wynikające z nie najszlachetniejszych poczynań twórców przemysłu filmowego. Z kolei literacki talent autorki pozwolił nam, czytelnikom, śledzić koleje losu Barbary Brylskiej jak bohaterki melodramatu.
Ciekawych szczegółów zapraszamy do lektury…

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.