Może to co napiszę będzie na wyrost, może niestosowne, ale dla mnie „Alfabet ks.Adama Bonieckego" jest jak Biblia, która skłania do głębokich przemyśleń i wskazuje drogę. Bo 25 liter z wybranymi przez księdza odpowiednimi hasłami np.czym wg księdza jest głupota,błąd, a czym luksus, czym sumienie a czym pokora, daje często odpowiedź. O wolności pisze, że nie zawsze potrafimy w niej być konsekwentni,o miłości,że słowo to zostało zbanalizowane.Włosi miłość wyrażają słowami „Ti voglio bene",to najsilniejsze oświadczenie miłości czyli „chcę dobra dla Ciebie". Ks.Boniecki zauważa,że prawdziwą miłość widzi w hospicjach,dostrzega ją także u rodziców,którzy dają życie.W wielu związkach dostrzega dawanie siebie drugiemu.Miłość oznacza oddanie, po kawałku swojego egoizmu,swoich upodobań,zachcianek..O życiu mówi,że nad nim samym w sobie, nie można przejść obojętnię czy ograniczając się jedynie do chemicznych i fizycznych przemian.
O tolerancji-lepiej zgrzeszyć postawą nadmiernej tolerancji niż jej brakiem.
W książce „Dookoła świata" ks.Boniecki jako reportażysta zabiera nas na rubieże świata: Alaskę, do Kamerunu,Kazachstanu,ale także do Watykanu, na uroczystości w Jedwabnym do domu opieki w Górze Kalwarii.Dociera do miejsc wydałoby się zapomnianych przez Boga i ludzi.
Znany pisarz Andrzej Stasiuk pisze:"Ks.Boniecki przystaje, by poświęcić chwilę Nergalowi - odpustowemu diablęciu.Nie dziwota po przeczytaniu „Dookoła świata" widać wielkość księżego serca i człowieczą czułość dla ludzi,dla stworzenia, dla świata,który przyszło mu okrążyć w życiu.Proszę księdza, proszę jechać dalej...."
Trzecia książka „Lepiej palić fajkę niż czarownice"- to zbiór felietonów pisanych przez ks.Bonieckiego w „Tygodniku Powszechnym", w którym pisze od 1991r.a w latach 1999-2011r. był redaktorem naczelnym.
W zebranych 168 felietonach porusza najistotniejsze sprawy dotyczące Polski i Kościoła,sprawy,które zaprzątają głowę księdza.Jest to zapis myśli nachodzących autora, czasami bardzo intymnych,przestrogą przed językiem nienawiści,bowiem nigdy nie wiadomo,kiedy mowa nienawiści przejdzie w przerażające i absurdalne czyny nienawiści, bo język nienawiści może prowadzić do zbrodni.Auto książek przekonuje też,że w historii nic nie jest biało-czarne.
Polecamy, naprawdę warto zapoznać się z przemyśleniami tego kapłana.
DKK Gubin - Kaśka Janina Izdebska

IMG 1238 IMG 1241

złotoDziennikarka Monika Richardson i fotografka Lidia Popiel - ambasadorki bursztynu przebyły drogę z Rzymu do Gdańska. Trasą tą rzymscy ekwici i kupcy przed wiekami udawali się po bałtycki bursztyn.
Efektem tej ciekawej podróży jest książka "Polki na bursztynowym szlaku" z tekstem Moniki Richardson i trafnie wkomponowanymi pięknymi fotografiami Lidii Popiel. Z publikacji tej dowiedziałyśmy się o historii jantaru , tajnikach bursztynowego jubilerstwa oraz o ludziach związanych zarówno zawodowo jak i hobbistycznie z tą jakże urokliwą żywicą. Choć książkę czyta się łatwo zdania klubowiczek na jej temat były podzielone. Naszym zdaniem zabrakło w niej bardziej szczegółowych informacji historycznych o ówczesnych wyprawach a przede wszystkim dokładnej mapy tych peregrynacji. Na marginesie dodam , że w dawnych czasach posiadanie wyrobów bursztynowych było bardzo pożądane gdyż świadczyło o bogactwie i prestiżu . Dzisiaj jest trochę inaczej ,bursztyn jest powszechnie dostępny co widać m.in. na zdjęciach z naszego lutowego "bursztynowego'' spotkania.
Publikacja ta powstała w ramach projektu " Gdańsk - Światowa Stolica Bursztynu "a jej celem jest promocja polskiego bursztynu na świecie i polecamy ją wszystkim miłośnikom jantaru.

DKK Gubin - Ewa Dąbek

religa

Dziennikarz Jan Osiecki przeprowadził z profesorem Zbigniewem Religą rozmowę, podczas której opowiada on o swoim życiu, pracy,działalności politycznej i pasjach. To opowieść o człowieku, który na przekór wszystkiemu i wszystkim postanowił spełnić swoje marzenia. Praca była dla niego życiem, z jego osobowości i zaparcia wyszło wiele dobrego. Zapoczątkował i przeprowadził rewolucję w polskiej kardiochirurgii. Pomimo wielu trudności, braku środków finansowych, braku akceptacji przełożonych, sprzętu i braku empatii otoczenia osiągnął swój cel. W rozmowie z autorem książki zdradza też kulisy swojej działalności politycznej, która miała na celu przede wszystkim pomóc człowiekowi. Zbigniew Religa swoim życiem zaświadczył, że kochał każdego człowieka i nikomu nie odmawiał pomocy. Każdego pacjenta traktował jako kogoś wyjątkowego. Autor zamieszcza również wypowiedzi  osób, które osobiście znały profesora Religę.
Oto fragment wypowiedzi jednej z nich:
"... To człowiek, który złotymi zgłoskami zapisze się nie tylko w historii medycyny, ale także w historii Polski. Cieszę się, że miałem zaszczyt poznać go i z nim pracować..." - Jarosław Kaczyński -  premier Rządu.
Profesor Zbigniew Religa pozostawił po sobie także tradycję organizowania koncertów charytatywnych, z których dochód jest przeznaczany na potrzeby kardiochirurgii w Polsce.
  Ta książka posłużyła w dużej mierze jako scenariusz do filmu “Bogowie” Łukasza Palkowskiego.

Polecamy ,warto przeczytać ten wywiad i obejrzeć film - obyśmy jak najczęściej spotykali takich ludzi w swoim życiu.

 DKK Gubin -  Helena Lech
                                                                                                     

Dyskusyjny Klub Książki w gubińskiej bibliotece w kwietniu 2015 roku obchodził 6-lecie działalności. Na rocznicowym spotkaniu w Pizzerni Palmiarnia wspominałyśmy ubiegłe lata , omawiane książki i nasze dyskusje o nich.

Ulubionymi lekturami są przede wszystkim książki biograficzne i podróżnicze. Tutaj dodam , że omawiana biografia Marleny Dietrich zainspirowała nas do tego stopnia, że będąc w Berlinie odwiedziłyśmy jej grób na cmentarzu Friedhof.

Wiele tytułów , które omawiamy na spotkaniach DKK później wprowadzamy do księgozbioru biblioteki i polecamy naszym czytelnikom.
Uczestniczymy w wielu akcjach :
- lokalnych np. Narodowe Czytanie, Wyspa Literacka, Sadzenie drzewek na Wyspie Teatralnej.
- regionalnych np. spotkania z pisarzami , aktorami w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze / m.in. z Anną Seniuk, Hanną Bakułą, Januszem Leonem Wiśniewskim/
- ogólnopolskich np. Czytamy „Trafny wybór" J.K.Rowling – akcja Instytutu Książki i Wydawnictwa Znak ; Kręcimy „Tajne Państwo"Jana Karskiego – akcja Instytu Książki i Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego - ten ogólnopolski konkurs wygrała nasza klubowiczka, Renata Majorek.
DKK jest również organizatorem spotkań autorkich w MBP w Gubinie. Gościli u nas m.in. Maria Czubaszek , Krzysztof Koziołek , Sławomir Koper, Mariusz Czubaj, Renata Piątkowska.
W tym roku ,we wrześniu zaprosimy mieszkańców Gubina na spotkanie autorskie z Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim, a w pażdzierniku z Katarzyną Enerlich.
Zapraszamy i zachęcamy wszystkich do udziału w imprezach organizowanych przez DKK, o których informujemy na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznejw Gubinie / www.mbp-gubin.pl/

Z czytelniczym pozdrowieniem – członkinie i moderator DKK – Ewa Dąbek

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.