Miejska Biblioteka Publiczna w Gubinie

Dnia 20 kwietnia na rocznicowym spotkaniu DKK w Gubinie przy kawie i domowym cieście podsumowałyśmy naszą dotychczasową działalność.
Wspominałyśmy autorów i książki, które omawiałyśmy. Niezmiennie naszymi ulubionymi pisarzami są : Janusz Leon Wiśniewski i Ryszard Kapuściński. Ostatnio czytamy i dyskutujemy nad trylogią Millennium Stiega Larssona, która też bardzo nam się podoba.
Na tym spotkaniu omawiałyśmy jej drugą część „Dziewczyna, która igrała z ogniem”. Główna bohaterka, Lisbeth Salander, która wzbudza naszą coraz większą sympatię, zostaje niesłusznie oskarżona o dokonanie brutalnych morderstw. Jej przyjaciel , dziennikarz M. Blomkvist, nie wierząc w winę Lisbeth postanawia przeprowadzić śledztwo w tej sprawie na własną rękę .Poszukując wyjaśnienia tych zbrodni Blomkvist odkrywa związek między nimi a siatką przemycającą ludzi z Europy Wschodniej do Szwecji. Handlem żywym towarem zajmują się osoby z różnych środowisk, między innymi współudziałowcy magazynu „Millennium”.
Pomimo tego że media wykreowały Lisbeth, naruszając jej prywatność i podając do publicznej wiadomości intymne szczegóły z jej życia, na psychopatyczną zbrodniarkę, jej przyjaciele , których nie jest wcale mało, krok po kroku odkrywają przerażającą prawdę.
Główna bohaterka w końcu zostaje oczyszczona ze stawianych jej zarzutów, ale wiele wątków tej sensacyjno-kryminalnej powieści jest jeszcze nie wyjaśnionych i trzymających nas czytelników w napięciu. Tak więc na majowym spotkaniu DKK będziemy omawiać trzecią i niestety ostatnią część tej intrygującej trylogii.


Moderator DKK w Gubinie Ewa Dąbek

 1538

23 marca br odbyło się XII spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Na marcowym spotkaniu DKK w Gubinie omawiałyśmy pierwszą część trylogii „Millenium” Stiega Larssona. Akcja książki „Meżczyżni,którzy nienawidzą kobiet” rozgrywa się we współczesnej Szwecji. Główny bohater, dziennikarz Mikael Blomkvist otrzymuje od Henrika Vangera, magnata koncernu przemysłowego zlecenie by dowiedział się, co się stało z jego siostrzenicą Harriet, która zniknęła bez śladu. Czterdzieści lat wcześniej Blomkvist skazany za zniesławienie innego przemysłowca, rezygnuje z pełnienia obowiązków służbowych dziennikarza i wydawcy czasopisma „Millenium” i podejmuje się tego dość nietypowego zadania. W pracy pomaga mu Lisbeth Salander, młoda hackerka, której przeszłość jest mroczna i skomplikowana a sama Lisbeth nic nie ujawnia ze swego życia. Niezwykłe zdolności skrytej Lisbeth, genialnej researcherki, i upór Mikaela odkrywają przed czytelnikiem przeszłość klanu Vangerów, która to ukazuje prawdziwą twarz i krwawą historię tej rodziny z seryjnymi mordercami włącznie. Powieść ta trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Larsson w tym wielowątkowym kryminale świetnie kreśli sylwetki bohaterów, ich charaktery oraz ukazuje problemy społeczne współczesnej Szwecji, które odbiegają od naszego stereotypu o tym kraju. Rezultatem śledztwa pary bohaterów jest odnalezienie zaginionej Harriet, wyjawienie prawdy o przemysłowcu oraz oczyszczenie się Mikaela Blomkvista od zarzutów za które został niesłusznie skazany.
Książka ta wszystkim wszystkim klubowiczkom bardzo się podobała i z niekłamaną przyjemnością przeczytamy kolejny jej tom „Dziewczyna, która igrała z ogniem” , mając nadzieję, że dowiemy się więcej o intrygującej Lisbeth Salander.

 

Moderator DKK w Gubinie – Ewa Dąbek

1537 

Na lutowym spotkaniu DKK w Gubinie omawiałyśmy kolejną książkę Janusza L. Wiśniewskiego pt.”Bikini”. Główni bohaterowie, Anna Bleibtreu – młoda Niemka z Drezna i amerykański fotoreporter „New York Timesa” Stanley Bredford spotykają się wkrótce po dywanowych nalotach na Drezno. Anna , której wielki talent fotograficzny odkrywa Stanley wyjeżdża z nim do USA i podejmuje tam pracę w „Timsie”. Wiśniewski ukazuje obraz wojny z punktu widzenia ludności cywilnej .
Postawy Niemców wobec Hitlera i jego rządów, choćby sprawa Sophie Scholl lub próba zamachu na Adolfa Hitlera ,ukazują że choć poszczególne jednostki mogą walczyć ze złem lecz aby wygrać należy robić wszystko ,zwalczać rodzące się zło już w zarodku, by nie dopuścić do rozwoju tragicznych w skutkach ideologii , w tym przypadku faszyzmu i nazizmu.
Na uwagę zasługuje również sposób przedstawienia dwóch kontynentów : Europy i Ameryki, gdzie ta pierwsza to kolebka kultury przez duże „K”, a Ameryka to kraj o mniejszej kulturze , gdzie króluje głównie rozrywka i zabawa.
Jeśli chodzi o sam tytuł książki „Bikini” to niestety nie strój kąpielowy ale zdarzenie z 1946 roku, kiedy to rząd amerykański wysiedlił mieszkańców atolu Bikini i przeprowadzał tam próby z bronią nuklearną. Tytułowe Bikini u Wiśniewskiego jest symbolem wygnania, nie tylko ludzi z Bikini.
Refleksja nasuwa się sama , czy należy wszczynać wojny, dążyć do wyścigu zbrojeń- przecież ofiarami zawsze jesteśmy my, zwykli ludzie.
Jeszcze parę słów o odczuciach naszych klubowiczek po lekturze ”Bikini”. Zdania były bardzo podzielone. Od pozytywnych ocen , że książka ta przypomniała i przybliżyła zdarzenia z końca II wojny do stwierdzeń , że jest to „najsłabsza” pozycja naszego ulubionego autora.

Moderator DKK Gubin – Ewa Dąbek

 

 1536
20 stycznia rozpoczęłyśmy rok 2010 w DKK w Gubinie od omówienia książki „Sceny z życia za ścianą” naszego ulubionego autora Janusza L. Wiśniewskiego. W tych krótkich, wręcz reporterskich w formie, opowiadaniach autor przedstawia problemy współczesnych ludzi, których niejednokrotnie spotykamy w swoim życiu. W sposób ludzki autor przedstawia różne warianty miłości, od miłości małżeńskiej do homoseksualnej, nie ocenia bohaterów lecz ukazuje ich problemy, ukazuje także piękno uczuć swoich bohaterów. W pełni odczuwamy to czytając opowiadania: „Rzeczy najważniejsze”, „Wyspa kobiet”, „Wirtualność”, „Na nowych drogach życia”, „Sceny z życia za ścianą”, „Rytuały”.
Janusz ł. Wiśniewski , mistrz małej formy, przedstawia nam czytelnikom, także problemy zdrady ”Ból opóźniony”, „Rozstania” i zawiści „Zawiść”, jako nieodłączne elementy naszej egzystencji. W jakże piękny sposób ukazuje nam jak je pokonać i oswoić.
Problem samotności w naszych czasach to sprawa bardzo ważna. Autor przedstawia różne rodzaje samotności, podobno najgorsza to ta we dwoje. W historii zatytułowanej „Samotność” autor mówi nam, że samotność to choroba duszy, serca. Lekarstwem na nią nie jest lek vicodin, jak w opowiadaniu „Szeptem nad ranem” tylko otwartość na drugiego człowieka, wyjście do ludzi.
W opowiadaniu „Biochemia macierzyństwa” mamy do czynienia z problemem porzucenia. Bohater opowiadania jako dorosły już człowiek odwiedza śmietnik, na którym matka porzuciła go 25 lat temu. Stefan, główny bohater próbuje się dowiedzieć dlaczego to zrobiła, nie jest przepełniony nienawiścią i żalem, miał bowiem dobre dzieciństwo – trafił do kochającej go rodziny. Chce tylko poznać dokładną datę urodzin i swoje pochodzenie.
Kolejną książką, którą będziemy omawiać będzie „Bikini” tegoż samego autora, który dostarcza nam wiele literackiej satysfakcji.
DKK Gubin
moderator Ewa Dąbek

1535 

 

Na grudniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki funkcjonującym przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gubinie, omawiałyśmy książkę izraelskiego pisarza Amosa Osa „Przygoda w Jerozolimie”
Bohaterem tej powieści jest młody, 11-letni Soumchi mieszkający w okupowanej, przez Anglików Jerozolimie, zaraz po zakończeniu II drugiej wojny światowej.
Marzeniem chłopca jest podróż do Afryki, a konkretnie do źródeł rzeki Zambezi. Nim to marzenie z realizuje, czeka go wiele przygód, które zapoczątkowuje prezent od jego wujka Cemacha, rower. Rower ów, który główny bohater zamienił na kolejkę, którą nie całkiem dobrowolnie zamienił na psa, który mu ucieknie, to tylko pretekst , aby ukazać różny postawy dorastających ludzi, ich skalę wartości oraz rolę jaką odgrywają rodzice w kształtowaniu charakteru młodych osób. Przez całą powieść przewija się także wątek miłości Soumchiego do Esti, koleżanki ze szkoły. Przerwana miłość i przygody Soumchiego, przypomina nam takich bohaterów jak Huckleberry Finn czy Tomek Sawyer.
Książkę tę polecałybyśmy głównie młodzieży, gdyż jest zabawna i mądra. W sposób ujmujący i przystępny dla młodego odbiorcy ukazuje okres dorastania, jego bolączki i dylematy, a także zwraca uwagę na wartości, którymi powinnyśmy kierować się w każdym wieku.

DKK przy MBP w Gubinie
Moderator E. Dąbek
 1534

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.