Miejska Biblioteka Publiczna w Gubinie

cocoGdyby to się działo w epoce internetu i kolorowych magazynów, media huczałyby nagłówkami: "Kolejny romans Coco", "Co łączy Strawińskiego i Gabrielle Chanel?", "Czy sławny kompozytor porzuci żonę i 4 dzieci dla modystki?" Jednak prawie wiek temu prywatne życie ówczesnych celebrytów nie toczyło się na oczach "gawiedzi", lecz kryło się w ścianach ich mieszkań i rezydencji. Dlatego rządni sensacji dziennikarze nie oblegali willi Bel Respiro w Garches pod Paryżem, by podejrzeć relacje łączące właścicielkę Coco Chanel z jej gośćmi: rodziną Strawińskich.

Stały się one tematem powstałej na początku obecnego stulecia opowieści Chrisa Greenhalgha o niewymyślnym tytule "Coco i Igor" (wyd. Amber, 2002). Autor w sposób taktowny, stroniący od taniej sensacyjności przedstawił przebieg wzajemnej fascynacji nietuzinkowych osobowości, innowatorów muzyki i mody: Chanel i Strawińskiego. Fascynacji, która nieuchronnie przeistoczyła się w namiętny i burzliwy, choć krótkotrwały romans. Nie pominął przy tym  postronnych (?) bohaterów zdarzeń; żony i dzieci kompozytora oraz przyjaciół i znajomych Coco.

Autor oddał słowami całą gamę uczuć targających  mieszkańcami Bel Respiro latem 1920 r. od wdzięczności i sympatii, przez zauroczenie i namiętność, aż po rozdrażnienie przechodzące w znudzenie. Tym samym nie pozwolił czytelnikowi pozostać obojętnym na opisywane postacie i zdarzenia.

Warto dodać, że na podstawie książki Chrisa Greenhalgha "Coco i Igor", który napisał również scenariusz, reżyser Jan Kounen w 2009 r. nakręcił film o tym samym tytule. Wysmakowana wizualnie i pięknie zagrana historia romansu dwójki wielkich dwudziestowiecznych artystów zagranych przez Annę Mouglalis i duńskiego gwiazdora Maksa Mikkelsena warta jest obejrzenia, choćby dla pogłębienia doznań czytelniczych o walory estetyczne muzyki i scenografii. Polecamy

DKK Gubin – Bogumiła Wiśniewska

pilchW rozmowach z Eweliną Pietrowiak Jerzy Pilch chyba pierwszy raz tak szczerze mówi o sobie. Ta „dwutomowa” rozmowa ( „Zawsze nie ma nigdy” i „Inne ochoty”) dotycząca zagadnień warsztatowych pisarza, jego życia osobistego oraz spraw społecznych jest tak prowadzona, że mamy wrażenie jakbyśmy osobiście w niej uczestniczyły. Wywiad – rzeka , a właściwie inteligentna i z poczuciem humoru wymiana myśli dwojga przyjaciół ukazuje nam Jerzego Pilcha nie tylko jako pisarza ,ale przede wszystkim jako zwykłego człowieka , z jego przyzwyczajeniami, słabościami  oraz życiowymi wyborami. Otwartość rozmówców dotycząca trudnych spraw takich jak alkoholizm i choroba Parkinsona, z którą zmaga się pisarz i o której opowiada z dystansem bez użalania się nad sobą, sprawia że czyta się te książki z zainteresowaniem  – polecamy, naprawdę warto.

DKK Gubin – Ewa Dąbek

imgSierpniowe spotkanie w pięknym ogrodzie naszej koleżanki Bogusi w całości poświęciłyśmy Stanisławowi Tymowi i jego książce "Ryś". Jest to opowieść o dalszych losach prezesa Klubu Sportowego ''Tęcza"Ryszarda Ochódzkiego, znanego nam z kultowego filmu Stanisława Barei "Miś", w którym główną rolę zagrał Stanisław Tym. Perypetie tytułowego Ryśka autor przedstawia z właściwym sobie poczuciem humoru a celne uchwycenie realiów polskiego życia społeczno-politycznego (kariera Ochódzkiego dochodzi do ław rządowych)dostarcza nam nie tylko rozrywki podczas czytania ale zmusza także do refleksji. Świetna lektura na wakacje i poprawę nastroju - polecamy.

Stanisław Tym będzie gościem Wyspy Literackiej na którą serdecznie zapraszamy 25 sierpnia 2018.

Ewa Dąbek - DKK Gubin

rosyjskaPowieść o życiu rosyjskiego kompozytora, pianisty – wirtuoza Siergieja Prokofiewa. Siergiej jako młodzieniec był świadkiem okrucieństw rewolucji rosyjskiej w 1917 roku. Opuszcza Rosję, udaje się do Nowego Jorku. Tam podczas jego koncertu w Carnegie Hall poznaje młodziutką dziewczynę Carolinę Codinę Niemyską – Linę. Jak się okazuje jest to z jej strony miłość na całe życie.

Ich znajomość od początku była bardzo kontrowersyjna. Siergiej cierpiał na ataki melancholii oraz silne bóle głowy. Lina także posiada talent muzyczny. Jako Lina Llubera występuje w mediolańskim Carcano.

Ślub Liny i Siergieja odbywa się w Ettal w Niemczech w 1923 roku. Następnie powracają do Paryża. W 1924 roku urodził się ich pierworodny syn Światosław.

Coraz częściej w życiu Siergieja pojawiają się osoby z Rosji, które namawiały go do koncertów w rodzinnym kraju. 24. stycznia 1927 roku w Moskwie odbywa się pierwszy koncert Prokofiewa, który okazał się wielkim sukcesem, wspaniale odebranym przez Rosjan.

 Koncertował w Rosji kilkukrotnie. Jego koncert w ambasadzie radzieckiej w Paryżu został źle odebrany przez jego rosyjskich przyjaciół. W 1936 roku rodzina Prokofiewów na stałe zamieszkuje w Moskwie.

Od tego roku w Rosji rozpoczyna się okres prześladowań artystów. Siergiej otrzymuje od władz zgodę na koncertowanie we Francji, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych pod warunkiem, że nie mogą im towarzyszyć dzieci.

W 1940 roku w Leningradzie po premierze “Romea i Julii” z muzyką Prokofiewa przedstawia, Siergiej przedstawia Linie poetkę Mirę Mendelson. Lina podejrzewa go o romans.

Na pytanie przyjaciela: kogo kochasz? Siergiej odpowiada: kocham Linę, ale chcę być z Mirą. W 1941 roku Prokofiew ostatecznie wyprowadza się od żony i dzieci, zamieszkuje z Mirą.

W 1948 roku Lina zostaje aresztowana, umieszczona w więzieniu na Łubiance. Po niewyobrażalnych torturach przyznała się do win, których nie popełniła w obliczu szantażu, w obronie dzieci.

w 1949 roku została skazana na 20 lat ciężkich robót w republice Komi – wioska Abez. Nr obozowy 3939.

Po śmierci Stalina w 1953 roku zmniejszono jej wyrok do 8 lat. Więzienie opuszcza w 1956 roku.

Mottem na jej życie były słowa matki Siergieja – Marii : “Życie może być cudowne, jeśli nie przestaniesz walczyć”.   

“Rosyjska namiętność” to piękna biograficzna, ale także obyczajowa powieść, którą warto przeczytać - serdecznie polecamy.

 DKK Gubin Helena Lech

flisakKsięgarnia pod Flisakiem. Barwni bohaterowie, wartka akcja, codzienne i zaskakujące problemy życiowe to wszystko składa się na to , że obyczajowe książki  Anny Karpińskiej są chętnie czytane , zwłaszcza przez kobiety. W swoich powieściach porusza zagadnienia związane z szeroko pojętym tematem macierzyństwa, decyzjami o posiadaniu dzieci, relacjach matka – córka oraz miłości i poszukiwaniu szczęścia w życiu.

Omawiana przez nas  „Księgarnia pod Flisakiem” składa się z dwóch tomów : „Odnajdę Cię” i „Zostań ze mną” . Jest to historia opowiadająca o adopcji. Adopcji ukazanej z różnych stron – młodej osoby oddającej dziecko niekoniecznie zgodnie z jej wolą , ale presja rodziców robi swoje, rozterkach i wpływie tej decyzji na dalsze życie  zarówno osób adoptowanych jak i adoptujących.

Autorka, prywatnie wielbicielka podróży,  wplata w swoje powieści klimaty południa Europy, a miłości i przygody pod słonecznym niebem Chorwacji /”Chorwacka przystań” – też warta przeczytania/ czy Hiszpanii/”Przekonaj mnie, że to ty”- też warto/ , a także przeżycia w urokliwym Paryżu to doskonała lektura dla każdej z nas oraz zachęta do wojaży   - polecamy.

Ewa Dąbek

flisak2

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.