Miejska Biblioteka Publiczna w Gubinie

"INNA AMERYKA"


Lipcowe spotkanie DKK rozpoczęłyśmy od złożenia gratulacji naszej klubowiczce, Renacie Majorek za wygranie ogólnopolskiego konkursu "Kręcimy TAJNE PAŃSTWO'' Jana Karskiego.
Omawiałyśmy jakże inne państwo, a mianowicie - Stany Zjednoczone, które w bardzo ciekawy sposób przedstawia Marek Wałkuski, dziennikarz "Trójki" i korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, w książce "Wałkowanie Ameryki". Autor ukazuje ten wielki, różnorodny kraj oczami obcokrajowca i odkrywa przed nami nieoczywiste prawdy o nim. Zagadnienia związane z przestrzeganiem i szacunkiem dla prawa, tolerancja dla różnych religii i kościołów, według nas za łatwy dostęp do broni, akceptacja dla indywidualności to wszystko przybliża nam USA takie jakie jest rzeczywiście. Doszłyśmy do wniosku, że dewiza amerykanów "żyj i daj żyć innym" najlepiej funkcjonuje w krajach gdzie idee demokracji są wdrażane i przestrzegane od wielu, wielu lat.
"Wałkowanie Ameryki" to podstawowa lektura dla wyjeżdżających do USA, bo dobrze znać różne obyczaje i tradycje danego kraju a co dopiero tak zróżnicowanego. Polecamy, czyta się z przyjemnością, dużo dowiaduje i zmienia stereotypy o Ameryce.

 

DKK - Gubin , Ewa Dąbek

 

IMG 0900IMG 0901IMG 0902IMG 0903

"Nurowska jak nie Nurowska"


Na wrześniowym spotkaniu sięgnęłyśmy po książkę Marii Nurowskiej "Zabójca" i bardzo się rozczarowałyśmy. Uważamy, że jest to najsłabsza pod względem literackim powieść tej lubianej przez nas autorki.
Historię "Zabójcy" zainspirowaną prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce na Podhalu autorka przedstawia w sposób " harlekinowaty". Brakuje nam w tej powieści typowej dla Nurowskiej głębi psychologicznej bohaterów. Fabuła nieprawdopodobna, wręcz trudna do uwierzenia, o taka sobie przeciętna powieść obyczajowa. Jakby nie nazwisko na obwolucie książki - a znamy wszystkie jej powieści - to po stylu na pewno nie "rozpoznałybyśmy", że autorką "Zabójcy" jest Maria Nurowska.

 

Ewa Dąbek DKK - Gubin

 

IMG 0961IMG 0960

"SOFITEL GRAND SOPOT'' = GRAND HOTEL W SOPOCIE

 

Na październikowym spotkaniu omawiałyśmy "Grand", najnowszą powieść ulubionego przez nas autora czyli Janusza Leona Wiśniewskiego.
Akcja powieści przenosi czytelnika do słynnego sopockiego hotelu. Autor w charakterystyczny dla siebie sposób kreśli sylwetki bohaterów, ukazuje ich "wnętrze", tworzy ich psychologiczne portrety. Jak to u J.L.Wiśniewskiego - poważne tematy porusza w przystępny sposób, przemyca w treści informacje naukowo - historyczne, choćby historię słynnych gości tegoż hotelu / Hitler, Marlena Dietrich, W. Putin/.
My jednak wolimy prozę J.L.Wiśniewskiego w krótszych formach, choć "Grand" to właściwie zbiór nowel, a każdej historii w nim opisanej można przydzielić numer hotelowego pokoju.
"Grand" czyta się dobrze . Tylko sam początek przedługi zbyt, ale im dalej tym lepiej. Powieść podobała się nam, ale nas nie porwała. Nie ukrywamy, że od tego autora oczekujemy czegoś więcej.

 

Ewa Dąbek - DKK Gubin

 

IMG 1121IMG 1122IMG 1123

" AUTOSTOPEM DO INTERIORU "

 

Niemiecki dziennikarz i reportażysta, Wolfgang Buscher w książce "Hartland. Pieszo przez Amerykę " zaprasza czytelników na "Dziki Zachód", do interioru - serca Ameryki.
Autor przemierzając ten wielki kraj pieszo i autostopem przedstawia "drugą twarz" Ameryki, tą mniej znaną.
Z lektury tego reportażu, który można uznać za powieść drogi dowiadujemy się, że sercem amerykańskich miast są przedmieścia, obrzeża.
Do dziś wielu ich mieszkańców odnosi się do reguł pionierów i pierwszych osadników , reguł twardych jak ich ówczesne życie.
Nasuwa się refleksja, że Ameryka powstała tak: na początku były strzelba i rewolwer, potem przyszło prawo.
Książkę warto przeczytać gdyż ukazuje ten kraj, jego piękną przyrodę, zwyczajnych ludzi i ich codzienne problemy z innej niż "nowojorska" perspektywy.
Tytułowy Hartland - w tłumaczeniu: serce, ból - stanowi metaforę dziejów Stanów Zjednoczonych, stał się on symbolem marzeń okupionych bólem, krwią i tęsknotą za lepszym jutrem. Czy się udało?

 

Ewa Dąbek -Gubin

 

IMG 1183IMG 1185

"WOJENNE PERYPETIE Z REMBRANDTEM''


Akcja książki Manueli Kalickiej "Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu" dzieje się w pierwszych latach II wojny światowej w Polsce.
Autorka pisząc tę powieść, jak podaje w posłowiu, korzystała z wielu dokumentów historycznych ale ten trudny okres opisuje w sposób humorystyczny. Bohaterów, ich bezinteresowność, odwagę i codzienność wojenną kreśli stylem bardzo komunikatywnym.  Zabawnie przedstawia i charakteryzuje zarówno Polaków, Żydów jak i Niemców i ich życiowe wybory. Książka ta to według nas gotowy scenariusz na film z gatunku "Jak rozpętałem II wojnę światową". Zachęcamy do lektury tej powieści, czytając można się pośmiać ale też zastanowić nad tamtym okrutnym czasem. Wszystkie "połknęłyśmy" tę historię z ogromną przyjemnością i namawiamy do jej przeczytania.

Ewa Dąbek - Gubin

 

IMG 0422IMG 0424IMG 0425IMG 0426

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.