Miejska Biblioteka Publiczna w Gubinie

"Trafny wybór"
Ostatnie spotkanie DKK w 2012 roku poświęciłyśmy na omawianie książki J.K.Rowling "Trafny wybór",pierwszej powieści tej autorki dla dorosłych.Zaskoczenie po przygodach Harrego Pottera ogromne.Powieść obyczajowo-psychologiczna z sensacyjnym zakończeniem zmusza czytających do uważnej lektury,czytając ją nie wypoczywa się.Akcja rozgrywa się w małym angielskim miasteczku ,ale to może być miasteczko w każdym innym państwie.Autorka charakteryzuje społeczność małomiasteczkową i jej zróżnicowane warstwy dosadnym językiem,ukazuje problemy każdej z grup .Hipokryzja,małe lub większe układy i powiązania to rzeczywistość w której funkcjonujemy.Jeśli chodzi o tytuł powieści to "Trafny wybór" to nie tylko wybory partyjne ,ale także a może przede wszystkim wybory życiowe,które stawia przed nami życie.
"Trafny wybór"choć "wierci w głowie" ,zmusza do refleksji nad naszym postępowaniem warty jest przeczytania. Przesłaniem tej powieści jest
zwrócenie uwagi ,że obojętność wobec innych może doprowadzić do tragedii. Polecamy
Ewa Dąbek

 
Na pochmurne listopadowe spotkanie DKK wybrałyśmy książkę Dereka Fella : "Kobiety w życiu van Gogha".
Biografię malarza autor przedstawia w ciekawy , wciągający sposób.Dużo informacji o jego życiu prywatnym , reprodukcje zamieszczone w książce i ich omówienia składają się na pełny obraz tego wybitnego malarza.
Życiorys smutny ,syndrom odrzucenia zarówno przez kobiety jak i przez najbliższe otoczenie towarzyszy artyście przez całe życie.
Piętno zmarłego brata , Vincent czuje się dzieckiem zastępczym, wpływa na jego relacje z matką.Burzliwa przyjażń z Paulem Gauguinem ,która doprowadza do obcięcia sobie ucha przez van Gogha.Niespełnione miłości do kobiet /kuzynki Kee, prostytutki Sien , wieśniaczki Stien de Groot i Margot Begemann. To wszystko ma wpływ na ciągłe pogarszanie się stanu emocjonalnego czego konsekwencją jest załamanie i próby samobójcze z finałem w szpitalu psychiatrycznym St.Paul.
Vincent van Gogh czując ,że jest dla wszystkich a zwłaszcza dla brata Theo ciężarem ,po postrzeleniu się umiera w wieku 37 lat.
Lekturę polecamy nie tylko ze względu na sylwetkę głównego bohatera ale także na przedstawiony w niej klimat życia cyganerii Montmartru.
Niedoceniony za życia geniusz pozostawił nam swoje wielkie i piękne dzieła malarskie ,które możemy podziwiać ,a po przeczytaniu tej książki oddziałują one na nas jeszcze bardziej - pełniej.

Ewa Dąbek - DKK Gubin

 
Październikowe spotkanie różniło się od dotychczasowych , gdyż książkę Mieczysława Tomaszewskiego "Chopin i George Sand : miłość nie od pierwszego spojrzenia" czytało nam się trudno.Temat bardzo ciekawy ale przedstawiony zbyt drobiazgowo.Jest to według nas mało wciągająca relacja akademicka, która na pewno zainteresuje muzykologów i osoby szukające szczegółowych informacji na temat tych wybitnych postaci i ich czasów .Na uwagę zasługuje na pewno George Sand ,emancypantka wyprzedzająca swoją epokę/ męski strój, pseudonim literacki ,sposób bycia/ ,kobieta samodzielna jakby była z XX wieku.
List miłosny Sand do Chopina, ponoć najkrótszy ,"Ktoś Pana uwielbia" oddaje to co czujemy do wielkiego muzyka. Podziwiamy , wielbimy i jesteśmy dumni z naszego rodaka i jego muzyki.
Ewa Dąbek
Na wrześniowym spotkaniu gubińskiego DKK omawiałyśmy książkę "Odważni" Nicholasa Evansa, autora bestsellerowego "Zaklinacza koni".
Główny bohater Tom Bedford po latach spędzonych w szkole z internatem,gdzie jest prześladowany i poniżany zarówno przez nauczycieli jak i kolegów wyjeżdza ze swoją matką - aktorką do Hollywood. Tu trzeba dodać, że przez długi czas uważał ją za swoją siostrę, a swoją babcię za matkę. W świecie aktorskim Hollywood dochodzi do tragedii , ojczym Toma z pozoru dzielny aktor-kowboj , jego idol ,okazuje się człowiekiem brutalnym i złym.Te przeżycia mają wielki wpływ na dorosłego już Toma ,który jest rozwodnikiem, nie utrzymuje kontaktów z synem i ma problem alkoholowy.Przełomem jest wiadomość ,że ten syn walcząc w Iraku został oskarżony o wielokrotne zabójstwo.
Tom podejmując walkę o syna walczy także z własną bolesną przeszłością,Autor świetnie nakreśla psychikę postaci ,motywy i skutki ich działań, zmusza czytelnika do refleksji na temat wpływu traumatycznych doświadczeń na póżniejsze,dorosłe życie.
Po lekturze tej książki doszłyśmy do wniosku, że warto podejmować odważne decyzje życiowe bo tylko odważni ludzie są zwycięzcami.
Polecamy
Ewa Dąbek
Wakacyjne spotkanie dostarczyło nam wielu pozytywnych emocji przy lekturze powieści "Trzy filiżanki herbaty"Grega Mortensona i Davida Olivera Relina. Himalaista Greg Mortenson po nieudanej próbie zdobycia K2 trafia do pakistańskiej wioski Korphe w górach Karakorum,spotyka tam się z życzliwością miejscowej ludności,której obiecuje wybudowanie szkoły.
Ta obietnica decyduje o przyszłym życiu himalaisty.Wewnętrzna siła,upór i determinacja Grega doprowadza do wybudowania aż 50 szkół w pakistańskich wioskach.W szkołach tych dużą wagę przywiązuje się do edukacji dziewcząt i są one przeciwieństwem koranicznych muzułmańskich szkół ,madras,które są głównie finansowane przez bogate kraje arabskie i w których kształci się wielu fundamentalistów.
Czytając tę powieść- reportaż poznajemy mentalność ludzi najwyższych gór świata.Pakistan i Afganistan w tym okresie/od 1993 roku/to najbardziej zapalne punkty na mapie świata , opanowywane przez talibów. W tym niespokojnym czasie Amerykanin spotyka się z dobrocią prostych ludzi - muzułmanów ,ale nie terrorystów,dla których umacniający się fundamentalizm to także trudny i niebezpieczny czas.
Wnioski jakie się nam nasunęły w trakcie omawiania książki to takie ,że wyznanie , odmienna kultura,inna mentalność i tradycja nie powinny prowadzić do konfliktów ,tylko do poznania i przenikania się różnych kultur z pełnym poszanowaniem każdej z nich.Na koniec wyjaśnię skąd tytuł tej książki cytując jej fragment: "Żeby cokolwiek w Pakistanie i Afganistanie załatwić ,musisz z nami wypić trzy filiżanki herbaty.Przy pierwszej pozostajesz nieznajomym,przy drugiej stajesz się przyjacielem,a przy trzeciej wchodzisz do rodziny.A dla rodziny potrafimy zrobić wszystko- nawet oddać życie".
Polecamy tę mądrą ,podnoszącą na duchu i napełniającą optymizmem powieść.
Ewa Dąbek -DKK Gubin

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.