1342Tematem dyskusji była książka Marka Edelmana „I była miłość w getcie”.
Ostatni dowódca powstania w getcie tym razem nie opisuje heroicznych walk zbrojnych lecz stawia pytania i odpowiada, dzięki czemu ludzie w tak okrutnych warunkach
w upodleniu chcieli żyć i walczyć. W wielu przypadkach dlatego, że nie byli sami.
Dzięki, wspólnym zabawom, wspólnemu piciu wódki, tworzeniu się par, miłości, nawet tej zakazanej, na przekór zagrożeniom i śmierci trwali i walczyli.
Czytając książkę Edelmana, niejednokrotnie trzeba by się uderzyć w piersi, bo nie zawsze nasz naród był taki idealny i pomagał narodowi żydowskiemu. Zresztą wśród Żydów też byli szmalcownicy, sprzedawczyki.
Książka jest niesamowicie wzruszająca opisuje proste historie ludzi uwięzionych na niewielkim obszarze, na którym stworzyli sobie swojego rodzaju państwo, którego granic w zasadzie nie było wolno przekraczać. Warto ją polecić każdemu, kto chce zbliżyć się do tego, co naprawdę wtedy się działo i jak przeżywały to pojedyncze jednostki.
Warto przeczytać przedmowę Jacka Bocheńskiego. To właśnie przedmowa zachęciła mnie do przeczytania całości.

Stanisława Sawicka
DK Babimost 23 lutego 2012r.
1343Powieść Katherine Neville "Ósemka", zapowiedziana na okładce jako feministyczna odpowiedź na „Poszukiwaczy zaginionej arki”, jej krótka zachęcająca recenzja na ostatniej stronie okładki rozczarowuje. To obszerne dzieło, liczy sobie prawie 650 stron. Wiele w nim się dzieje. Akcja toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych w okresie Komuny Paryskiej, wojen napoleońskich i w latach siedemdziesiątych. Aspekt historyczny powieści daje możliwość dla czytającego przypomnienia historii Europy i wielu znamienitych uczonych okresu Oświecenia takich jak: Newton, Pascal, Wolter, Rousseau.
Akcja powieści toczy się wokół rozgrywek szachowych z czasów Karola Wielkiego. Komplet ten miał magiczną moc, przez tysiąc lat przechowywany w klasztorze Montglane, zostaje wydobyty i rozproszony. Po prawie dwustu latach bohaterowie starali się go skompletować, przeżywając przy tym wiele przygód i zagrożeń. Przede wszystkim chcieli znaleźć idealny sposób na zwycięstwo w rozgrywkach szachowych, związanych z magiczną liczbą osiem, ponieważ na niej oparty jest ruch wszechświata. Tematyka powieści jest interesująca, można ją było zawrzeć na 350 stronach wówczas akcja byłaby bardziej dynamiczna. Rozwlekłe opisy utrudniają uporządkowanie w pamięci akcji. Treść historyczna powieści jest spójna, natomiast współczesna udziwniona za sprawą osób przewijających się w treści.
Książkę można polecić intelektualistom lub osobom o stażu czytelniczym.


Babimost, 21.06.2012 r.

1344O książce Larrsonna dowiedziałam się z Internetu i zachęcała mnie do jej przeczytania koleżanka z Australii, gdzie ukazała się wcześniej niż u nas. Gdy zobaczyłam trzy opasłe tomy, trochę mnie przeraziły. Wypożyczyłam jeden, na drugi dzień już żałowałam,że nie wzięłam wszystkich. Gdy zaczęłam czytać,wsiąkłam. Każdą wolną chwilę wykorzystywałam, aby dowiedzieć się co dalej z bohaterami powieści. W pierwszej części trylogii pt. Mężczyźni nienawidzą kobiet. Michael Blomkvist dziennikarz i wydawca magazynu „Millennium”ma przyjrzeć się starej sprawie kryminalnej sprzed 40 lat, kiedy zniknęła bez śladu Harriet Vanger. Do pomocy dostaje Lisbeth Salander, młodą intrygującą, researcherkę. Blomkvist i Salander tworzą niezwykły team. Wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej. W drugiej części trylogii „Millennium” główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Seria dramatycznych wypadków wywołuje u Lisbeth wspomnienia mrocznej przeszłości, z którą raz na zawsze postanawia się rozprawić. Dwoje dziennikarzy Dag i Mia, docierają do niezwykłych informacji na temat rozległej siatki przemycającej ludzi wykorzystywanych w branży seksualnej z Europy Wschodniej do Szwecji. Wiele zamieszanych w to osób piastuje odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie. Kiedy Dag i Mia zostają brutalnie zamordowani, a podejrzenia zostają skierowane na Lisbeth Salander, Blomkvist postanawia przeprowadzić własne śledztwo. Wkrótce odkrywa związek między morderstwami i sprawą przemytu. Straszliwego Zalę, którego nazwisko wciąż pojawia się w trakcie śledztwa, łączy też coś z niejaką Lisbeth Salander. Ostatnia część serii „Millennium” zaczyna się w miejscu, w którym kończy się druga część pt. „Dziewczyna, która igrała z ogniem”.
Lisbeth Salander przeżywa próbę pogrzebania jej żywcem, ale jej kłopoty na tym się nie kończą. Mikael Blomkvist sięga w skrywaną przeszłość Salander i rusza w pogoń za prawdą. Pisze ważny tekst, który ma oczyścić nazwisko Lisbeth Salander i wywołać trzęsienie ziemi w rządzie, służbach bezpieczeństwa i całym kraju. Lisbeth Salander w końcu ma szansę pogodzić się z własną przeszłością. Ostatnia część trylogii Stiega Larssona, to najwyższej klasy thriller polityczny!. Wszystko co urzekało w powieści Larssona to umiejętna charakterystyka postaci,
cięte dialogi, społeczna krytyka, humor i niewiarygodnie wciągająca intryga. Wszystko jest tu na swoim miejscu od samego początku.

 

Stanisława Sawicka

DKK Babimost,dnia 13.09.2012r.

 

1345„Piąte dziecko”, to dramatyczna opowieść mówiąca o szczęściu i miłości w związku małżeńskim, ale tylko do pewnego momentu...
Harriet jest matką czworga zdrowych i wspaniałych dzieci. Posiadanie dużego domu, zaplanowana duża rodzina zrodziła pomysł na zorganizowanie wytwornego trzytygodniowego przyjęcia. Na wieść o przyjściu na świat piątego dziecka w małżeństwie Harriet i Dawida zaczynają pojawiać się nieporozumienia. Harriet odczuwa w organizmie niepokojące zmiany spowodowane ciążą, rodzi się u niej obawa i lęk. Rodzi „ trolla”. W domu zmienia się atmosfera, narasta napięcie. Dawid odczuwa odsunięcie się od niego żony, starsze dzieci zaczynają się bać młodszego brata Bena, zauważając jego agresywne i nieobliczalne usposobienie. Harriet za namową męża oddaje syna do zakładu dla dzieci z upośledzeniem. W związku z pobytem syna w zakładzie, Harriet ma wyrzuty sumienia, zabiera go po miesiąc do domu w obawie o jego życie. Pobyt Bena w domu źle wpływa na atmosferę rodzinną, starszy syn wyprowadza się do dziadka, córka do ciotki, druga córka wyjeżdża do babci. W domu Harriet i Dawida zostaje jedynie syn Pawełek, który boi się brata Bena. Dawid postanawia oddać syna do szkoły specjalnej z internatem, a sam bywa coraz rzadziej w domu. Agresywny Ben dostaje się do gangu, bierze udział w licznych napadach narażając swoje życie. Wchodzi w konflikt z Policją.
Harriet wobec syna jest bezsilna. Traci rodzinę, pozostając przy swoim upośledzonym synie. Czytelnik może zadawać sobie wiele pytań i szukać odpowiedzi, czy to była naiwna miłość matki do dziecka ?, miłość z poczucia winy Jego urodzenia ?, czy też silniejsza i bezinteresowna miłość matki w trosce o dziecko.

Teresa Grasza
Babimost, dnia 24 styczeń 2013r

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.