1352Dyskusyjne Kluby Książki działają w Bibliotece Publicznej im. Wiesława Sautera od stycznia 2009r. tworząc dla klubowicza miłą atmosferę w towarzystwie osób, dla których czytanie jest przyjemnością. Spotkania członków odbywają się cyklicznie raz w miesiącu, na których można wyrazić opinię z przeczytanych książek, ale też przysłuchiwać się temu, co mają na jej temat do powiedzenia inni. Na spotkaniach DKK czytelnicy poznają pozycje książkowe z zakresu literatury polskiej i obcej. Udział w DKK to nie tylko aktywizacja intelektualna, ale również pożytecznie spędzony czas.
Dnia 29.03.2013r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W bardzo miłej atmosferze klubowiczki opowiadały o wrażeniach, przemyśleniach i spostrzeżeniach jakie im się nasunęły po przeczytaniu książki pt. „Bez odwrotu” Jane Frey. Po ciekawej dyskusji wspólnie wybrałyśmy kolejną pozycję książkową, która będzie stanowiła tematykę kolejnego spotkania pt. „Jeżeli tylko zechcę” Elżbiety Szafarzyńskiej. Po pamiątkowej sesji zdjęciowej zakończyłyśmy spotkanie.
„ Bez odwrotu” - recenzja Aleksandry Brzostowskiej:
14-letnia Lili mieszka wraz z matką w Manchesterze. Dziewczynka czuje się bardzo samotna, gdyż oprócz dwóch przyjaciółek i ich rodzin nie ma nikogo innego. Jej samotność i wyobcowanie pogłębiają się jeszcze w chwili, gdy nauczycielka w ramach pracy domowej każe im stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny. Lilii uświadamia sobie, że może wpisać w nim tylko nazwiska swoje i mamy. Gdy pyta mamę o jej rodzinę, ta odpowiada, że babka dziewczynki była emigrantką z Polski, a matka jest jej nieślubnym dzieckiem. Gdy Lilii pyta ją o własnego ojca, nie uzyskuje prawie żadnych informacji, poza tym, że zostawił matkę, gdy dowiedział się, że Lilii ma przyjść na świat. Dziewczynka czuje się skrzywdzona i oszukana, postanawia na własną rękę odnaleźć ojca i przekonać się, jaki jest naprawdę. Gdy wreszcie Lilii udaje się dowiedzieć, kim jest jej ojciec i zdobyć jego adres, postanawia go odwiedzić. Okazuje się, że jest on znanym fotografikiem i ma teraz własną rodzinę. W akcie desperacji dziewczynka kradnie ojcu najnowszy model aparatu fotograficznego. Na szczęście ojciec rozumie jej rozczarowanie i wściekłość ,pozwala aparat zatrzymać.. To właśnie dzięki pstrykaniu zdjęć, które stało się lekiem dziewczynki na smutek i samotność, poznaje ona Dawida, w którym się zakochuje. Lilii wreszcie jest szczęśliwa, ma wrażenie, że jest dla kogoś ważna. Lilii kocha całym sercem, miłość odurza ją jak narkotyk, dopóki nie przychodzi otrzeźwienie w postaci nieplanowanej ciąży. Dziewczyna jest w szoku, boi się powiedzieć mamie, a zwłaszcza chłopakowi. Zarówno matka, jak i rodzice chłopaka namawiają ją na usunięcie ciąży. Ona jednak się waha, w końcu decyduje się urodzić dziecko. Ta decyzja zmieni jej cały świat. Jakie konsekwencje dla jej życia będzie mieć ta decyzja? Czy Lilii uda się pokochać dziecko, czy Dawid stanie na wysokości zadania i zaopiekuje się zarówno Lilii, jak i dzieckiem? Odpowiedzi na te pytania poznacie czytając tę bardzo poruszającą książkę. Autorka nie unika w niej, tak jak zresztą w żadnej ze swoich książek trudnych i kontrowersyjnych tematów. Zadaje pytania i stara się odpowiedzieć na nie w sposób szczery i nie unikający brutalnej prawdy. Uświadamia nam, że miłość nieodłącznie wiąże się z odpowiedzialnością, a wybory dokonywane przez nas samych mogą zaważyć na całym naszym życiu.
1353Noc w Valognes, to opowieść o pięciu kobietach i Don Juanie, który każdej z osobna złamał serce. Zwabiając go podstępem do opuszczonego zamku, chcą odbyć nad nim sąd. Zaproszony Don Juan przybywa wieczorem nic nie podejrzewając. Skrzywdzone i poruszone kochanki postanawiają go ożenić. Widząc skruszonego Don Juana są pod jego urokiem, a malejąca w nim złość przywraca dobre wspomnienia. Tak oto prawdziwy Don Juan może być nadal Don Juanem.

W Wiedniu mieszka Freud z córką Anną. Jest rok 1938. Freud jest starym, schorowanym żydem, który wie o prześladowaniu ich przez nazistów. Anna córka Freuda robi wymówki naziście, który ich odwiedził, przez co zostaje zabrana na gestapo w celu przesłuchania. Freud mając zamiar opuścić Wiedeń, czeka na jej powrót. Zadumany Freud widzi kogoś nieznajomego, nie wiedząc czy to zjawa, czy wytwór wyobraźni, zaczyna prowadzić z nim dialog na temat wiary w Boga. Sam będąc ateistą, nie wie czy to duch czy szatan, ponieważ pojawia się i znika na jego oczach. Rozmowa trwa do momentu powrotu Anny, która nakłania ojca do szybkiego wyjazdu, nie rozumie dlaczego Żydzi w milczeniu bez oporu idą do komór gazowych. Zadowolony Freud, że nie uda się go nakłonić, do wiary w Boga , bierze pistolet ,strzela do przybysza, reflektując się, że jego nie ma i przyjmuje to za pudło.

Knebel, to krótka opowieść o chłopcu, który czuł się samotny. Działo się to na wsi w górach. Matka bita przez męża alkoholika nie zwracała uwagi na chłopca, który to wszystko widział i po swojemu rozważał, dlaczego ona wychodząc po bójce z sypialni, jest taka pogodna?.Chłopiec wybierając się na spacer do lasu, spotkał drwala, mężczyznę dobrze zbudowanego i pogodnego, który go wykorzystał seksualnie i przy tym naraził na chorobę. Dawid pracując na roli, nie zauważył swojego stanu zdrowia. Bardzo schudł i był słaby. Wybrał się do lekarza, po zbadaniu go i wynikach z laboratorium okazało się, że zostało mu kilka miesięcy życia. Cierpiąc ucieszył się, że już niedługo będzie cierpiał. Rodzice mieli na uwadze zdarzenie związane z doznaniem przez syna, w związku z czym poczuli się zawstydzeni i upokorzeni mieszkając w wiosce.


Szatańska filozofia ,to spotkanie lekarza z diabłem, depresja, stwierdza lekarz. Nieszczęśliwy diabeł widząc za mało zła na świecie, wpada w depresję. Wzywa swoich poddanych, by temu zaradzić. Już mu nie wystarczają wojny, powodzie, cyklony, głód, trzęsienia ziemi. Po burzliwej dyskusji dochodzi do wniosku, by podstępem szerzyć dobro, które z czasem zamieni się w zło.
 

1354 1355 

Dnia 5 czerwca 2013r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Udział wzięły w nim cztery klubowiczki, które z wielkim entuzjazmem dyskutowały na temat przeczytanej książki pt. „Celebrytka” Katarzyny Lewcun.

1356 1357  

135824.10.2013r. w Oddziale dla Dorosłych odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym klubowiczki dyskutowały o przeczytanej książce Anny Ficner - Ogonowskiej „Alibi na szczęście”.
Niżej podana recenzja z przeczytanej pozycji została opracowana przez klubowiczkę.
Historia opowiada o losach Hani, Mikołaja, Dominiki, Przemka, pani Irenki i jej rodziny. Bohaterowie zostali skonstruowani w tak cudowny sposób, że ciągle czułam się uczestnikiem tych wszystkich wydarzeń.
Motywem przewodnim jest wspólna historia Hani i Mikołaja.
Hanka kobieta niedostępna z bagażem doświadczeń, samotna. Nauczycielka języka polskiego .Uwielbia spędzać czas nad naszym polskim morzem, które jest ukojeniem jej cierpień i smutków. Rodzice zginęli w wypadku samochodowym. Z nim również ktoś jej bardzo bliski…………..
Mikołaj, architekt wspólnik Przemka. Przystojny i ciepły mężczyzna wytrwale zabiegający o kobietę swojego życia. Nie zniechęca go to, że ona jest zamkniętą w sobie i trudno z nią nawiązać bliższe relacje, ale wciąż walczy. Właściwie to, jeszcze bardziej go w niej intryguje.
Przechodzi strasznie długą i krętą drogę do serca Hanki. Nie domyśla się z początku , że będzie to tak trudne, ale uparcie walczy. Wie, że może liczyć na wsparcie Przemka i Dominiki, najlepszej przyjaciółką Hanki. 
Ta powieść porusza trudne wątki z życia, których nie chcę tutaj zdradzić tym którzy jeszcze nie czytali, ale pomimo to, książkę czyta się jednym tchem. Sama skończyłam ją czytać późna nocą, bo ciężko było mi ją odłożyć. Ciągle jestem myślami przy Hani i Mikołaju i już cieszę się, że będą dwa następne tomy dalszej kontynuacji wydarzeń z ich udziałem .
Piękna książka o prawdziwej miłości, o przyjaźni, o śmierci i szukaniu własnego szczęścia, na które przecież każdy zasługuje i czeka. Od samego początku moim bohaterem był Mikołaj! Kibicowałam mu do samego końca. Taki facet to dopiero skarb... Oj, chyba mało jest takich mężczyzn na świecie..... 
Teresa Chromińska 
Babimost dnia 24 październik 2013r.
1359

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.