18 października 2013r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu z naszymi Klubowiczkami uczestniczyli wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Babimoście. Uczestnicy DKK omawiali książkę Ewy Barańskiej pt. „Kamila” oraz książkę Heidi Hassenmuller „Czarne, czerwone, śmierć".

1360 1361

HPIM2786

22 listopada w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu udział wzięli wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Babimoście. Uczestnicy omawiali książkę „Dziewczynka z fotografii" B. Gawryluk.

„ Zaginiony symbol „
Dan Brown

 
Robert Langdon - światowej sławy historyk, badacz symboli  niespodziewanie dostaje wezwany do Waszyngtonu, aby na prośbę swojego przyjaciela  mentora Petera Solomona,  prominentnego członka loży masońskiej wygłosić odczyt na Kapitolu. Kiedy dociera na miejsce okazuje się, że zaproszenie było przygotowaną pułapką, na wieczór nie zaplanowano żadnego odczytu. Po środku historycznej Rotundy, ktoś umieścił odciętą dłoń Petera z wytatuowanymi symbolami i masońskim pierścieniem, jest to mistyczne zaproszenie do zaginionego świata skrywającego tajemną wiedzę.

dkk 6.02.2014 002dkk 6.02.2014 005

Longdon musi odnaleźć starożytny portal ukryty na terenie miasta, wciągu kilkunastu godzin, aby uratować porwanego przyjaciela, w przeciwnym razie Salomon zginie. Robert podąża tam, dokąd prowadzą go zaszyfrowane wskazówki ukryte w słynnej rzeźbie „Kryptos” zdobiącej siedzibę CIA na gigantycznym obelisku byłego prezydenta Jerzego Waszyngtona. Tajemnicze komnaty i świątynie znajdujące się w podziemiach miasta, skrywają prastare sekrety loży masońskiej. Robert i Katherine uciekając przed pościgiem, rezydując w podziemiach w miarę bezpieczne schronienie, przeprowadzają eksperyment piramidę i jej zwieńczenie, zanurzają we wrzącej wodzie, gdzie na jarzącym się zwieńczeniu, ukazuje się napis: „Tajemnica kryje się we wnętrzu Zakonu Franklin Sguare 8”, jest to adres ukrycia wielkiego skarbu. Roberta i Katherine gonią CIA oraz niebezpieczny szaleniec.
Prawdziwym zadaniem masońskiej piramidy nie było dostarczenie odpowiedzi, lecz raczej wzbudzenie fascynacji.” Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło".

 

Barbara Matysiak
Babimost 06.02.2014r.

 

Książka napisana przez Wiliama Whartona po stracie ukochanej córki Kate, dwóch wnuczek i zięcia Berta, którzy zginęli w płomieniach na autostradzie w stanie Oregon. Wzmagając się z uczuciami i bólem, który mu pozostał próbuje w Sądzie walczyć o sprawiedliwość. Kate, to młoda dziewczyna chodząca do Amerykańskiej Szkoły w Paryżu, tam poznaje chłopaka, Dammego Amerykanina. Zakochuje się w nim i zawierają związek małżeński, rodzi im się syn Wills. Wyjeżdżają do Stanów. Małżeństwo ich przerasta, będąc bardzo młodymi ludźmi , postanawiają się rozwieść. Danny zostaje w Stanach, a Kate z Willsem wracają do Europy. Prace otrzymuje w Niemczech, tam poznaje Berta Amerykanina. Pracując razem w szkole , dobrze się poznali, zakochują się wzajemnie i się pobierają. Z miłości rodzą im się dwie córki. Po pewnym czasie umiera ojciec Berta, a mama zostaje sama. Postanawiają pojechać do mamy do Stanów. Podczas pobytu w Stanach dochodzi do wypadku, w którym giną Kate, Bert i ich dwie córeczki. Rodzice Kate nie mogą się pogodzić ze śmiercią jaka ich spotkała i wszczynają proces sądowy. Proces jest, jak twierdzi Will załatwieniem pewnej sprawy ugodowej. Willowi chodzi o zakaz wypalania traw przy autostradach, czyli o zmianę prawa w Stanie Oregon w Ameryce. Procesując się, nie rozumie amerykańskiego prawa. Po pewnym czasie ustępuje, widząc, że nikt go nie rozumie, staje się cynicznym i zimnym człowiekiem, który zdaje sobie sprawę, że prawo amerykańskie chce zarobić jak najwięcej pieniędzy. Jako zadośćuczynienie domaga się jak największej kwoty dla siebie. Pieniądze otrzymał, ale ból pozostał, twierdzi, że prawo amerykańskie i jego sztab wykształconych ludzi w tym kierunku jest oderwany od realnego życia, a ich perspektywa racji bytu znikoma, w odróżnieniu od europejczyków, dla których najważniejszą wartością jest bliskość, miłość, wzajemne poczucie bezpieczeństwa.

Teresa Grasza
Babimost 04.03.2015r.

niezawinione śmierci niezawinione śmierci 2

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.