Gdy kobiecie wali się na głowę cały świat, utrata pracy i obojętność męża - to co zostaje?
Podnieść się i iść dalej przez życie. Dokąd prowadzi ta droga? Gosia sama nie wiedziała decydując się wyjechać z Warszawy na Mazury. Tam właśnie mieszkała jej mama, od której była skutecznie odizolowana przez ojca i druhnę Annę. Mazury najpierw przeraziły Gosię, a później oczarowały - spokojem i barwą pejzaży. Przyjechała tutaj na krótko i zapuściła korzenie, została na zawsze. Poznała historię swojej rodziny, o której nie miała zielonego pojęcia. Dowiedziała się dlaczego nigdy nie miała przy sobie mamy choć tak bardzo jej potrzebowała. Poznała faceta swego życia- rozwodnika i alkoholika. Postanowiła walczyć o tę miłość. Tak jak robiły to jej mama - Basia i babcia - Bronia, które odcisnęły swoje piętno nad Rozlewiskiem. Pensjonat dla letników i jej zaangażowanie w to, aby goście czuli się w nim swobodnie jak w domu o mało nie stał się przyczyną tragedii. Upadku, a raczej rozpadu związku z Januszem, który okazał się skrępowany i nie potrzeby i znów sięgnął po alkohol.
Tę trylogię czyta się jednym haustem, z zapartym tchem. I nagle szkoda, że trzeba gasić światło i iść spać. Nieważne, że obiad się opóźnia i czytelnik przenosi się do zapomnianego przez Boga i ludzi maleńkiego domu z dala od wsi i miasta. Bo tam właśnie jest najpiękniej.
 
Anna Walska
DKK Babimost
1330 
Dnia 4 lutego 2010r. o godzinie 16.45 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Miejskiej im. Wiesława Sutera w Babimoście. W miłej atmosferze przy herbacie oraz ciastkach omawiana była książka „Pamiętnik nastolatki” autorstwa Beaty Andrzejczuk.
Książka opowiada o problemach, miłościach młodych ludzi. Jest to pamiętnik Natalii - nastolatki, która jest jego główną bohaterką.
Dziewczyna zmaga się z wieloma problemami: ze szkołą, rodzicami, przyjaciółmi i miłością. W szkole ma kłopoty ze znienawidzonym przez siebie przedmiotem - matematyką. W domu czuje się gorsza, słysząc ciągłe pochwały dla swojej siostry - Zuzi, która jest świetną pływaczką, a także uczennicą oraz dla jej brata Bazyla, umysłu ścisłego. Postanawia więc odnaleźć pasję próbując się w sporcie. Ma także zmartwienia z powodu miłości i przyjaźni. Musi wybrać miedzy dwoma chłopakami - Jackiem, przyjacielem od dzieciństwa, a Bartoszem. Wybiera, ale robi to źle. Decydując się, odwracają się od niej przyjaciółki uważające, że odbiła komuś chłopaka. Przekonuje się o tym, że popełniła błąd. Mimo tego, dostaje drugą szansę na miłość. Rozwiązuje wszystkie problemy i szczęśliwa wyjeżdża na wakacje.
Książka ta jest dobrą zachętą do pisania pamiętnika, aby przelać na papier wszystkie troski i zmartwienia. Po kilkunastu latach można go otworzyć i pośmiać się.
Moim skromnym zdaniem opowieść – jako pamiętnik nastolatki napisana jest zbyt poważnym językiem, lecz pomijając ten fakt była bardzo ciekawa.

Daria Skalska

 1331

Jest to „ pełna czarnego humoru satyra o żydowskim trębaczu, który przez pomyłkę znalazł się w polu działania izraelskich szpiegów”. Napisana w formie wywiadów, które przeprowadza reporter Brid. Dotyczy relacji z okresu powstania państwa żydowskiego, po II wojnie światowej.
Daniel Zilberboim lat 65-żyd.
Uzdolniony kompozytor, poeta, muzyk-trębacz światowej sławy, występował w Niemczech. Gdy stracił niewinność z jedyną kobietą, którą kochał, stracił również talenty muzyczne. Odtąd żyje samotnie w Tel Awiwie.
Sabrina Hopshteter lat 69- agentka „ Długiej Ręki”
Urodzona w Rumuni, wojnę przeżyła na Syberii. Po wojnie wraca do Rumunii, w której traktują ją źle. W 1949 roku wyjechała do Izraele. Została przeszkolona na agentkę kontrwywiadu „ Długiej Ręki”- otrzymując pseudonim „Elza”. Jej zadanie to: wytropić nazistę- doktora „ Anioła Śmierci” z obozu zagłady i ukryć Go w bezpiecznej kryjówce !!! Żyje 42 lata w sanatorium kontrwywiadu „ Długiej Ręki”
Awraham Sztil-żyd lat 80 pseudonim Awraum
W latach powojennych był królem show-biznesu, impresario Daniela. Organizował wyjazdy do Niemiec. Jest bardzo wulgarny i bezwzględny. Aby zwerbować nowego członka
do zespołu- Ejala, zabija sekretarza kibucu. Podejrzenie pada na terrorystów. Ejal jest dobrym piosenkarzem- jego wygląd to odrażająca kreatura. Występuje z piękną śpiewaczką Hannele w duecie „ Bambi i Bambina”, kiedy Ejal przestaje być przydatny, Awrum oskarża
go niesłusznie o pedofilię. Zamknięty w więzieniu Ejal powiesił się.
Awrum 12 lat odsiaduje wyrok dożywotni za współudział w „ Aferze Plastikowej”.
Brid- reporter
Brid wychował się jako adoptowane dziecko w kibucu. Poszukuje swoich korzeni.
Jego biologicznym ojcem okazał się Daniel Zilbert- trębacz, a matką- Magda- agentka „ Długiej Ręki”- przyjaciółka Elzy, bliźniaczo do niej podobna, podstawiona Danielowi na noc, zamiast Elzy. Daniel się nie zorientował. Brid jest muzykiem-grą na organach zarabia na życie.
Całość książki to „ kąśliwa satyra na tożsamość żydowska, syjonizm, seks”.


Opracowała:
Barbara Matysiak
DKK Babaimost
Dnia 14.05.2010r. w Bibliotece Publicznej im. Wiesława Sautera a Babimoście, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Razem z naszą opiekunką kółka, dyskutowałyśmy na temat książki autorstwa Marliese Arold pt.: "Chcę żyć" !
Książka ta jest pełna emocji, w większości tych negatywnych. "Chcę żyć! " dotyczy problemu bardzo "popularnego" wśród ludzi, a szczególnie młodzieży - mianowicie chodzi o wirusa HIV.
Powieść ta opowiada o dziewczynie o imieniu Nadine, która została zarażona wirusem HIV przez swojego pierwszego chłopaka Floriana. Wcześniej myślała, że problemy z wirusem HIV i chorobą AIDS jej nie dotyczą. Na początku nie chce uwierzyć, że "to" właśnie ją spotkało. Zadawała sobie pytanie : dlaczego właśnie ja ?! .
Nadine jest zrozpaczona i nie wiem co z tym zrobić oraz do kogo się zwrócić. Jednak (za listowną radą Floriana) zrobiła sobie test, który wykazał, że jednak jest zarażona.
Znalazła jednak wsparcie. Pomogła jej rodzina i poradnia zajmująca się tego typu problemami.
Nie podobało mi się jedynie to, że Nadine wiedząc, że jest zarażona nie poinformowała o tym Floriana, który bardzo się o nią martwił i prosił żeby, gdy dowie się o wyniku testu da mu znać. Jednak zachowała to dla siebie i rodziny.
Według mnie powinno być więcej książek przedstawiających tego typu problemy (np. ciąża itd.).
Dzięki tej książce dowiedziałam się wiele o wirusie HIV i chorobie AIDS. Po raz pierwszy od bardzo dawna wczułam się w role bohaterki i momentami wydawało mi się, że jej problemy dotyczą także mnie.

 

Agata Rzeska
DKK w Babimoście

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.