wenedyjska24 kwietnia 2019 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki  dla Dorosłych. Tym razem rozmawialiśmy o autorce Zofii Mąkosie i Jej książce „Wendyjska Winnica. Cierpkie grona”.  Pisarka  urodziła się w Kargowej, a dzieciństwo spędziła w Chwalimiu – wsi, która jest miejscem akcji powieści. Jest emerytowaną nauczycielką historii i wiedzy  o społeczeństwie. Czytanie książek to jej największa pasja, zawsze też lubiła pisać. Publikowała artykuły w lokalnej prasie. Zadebiutowała powieścią ,,Cierpkie grona”  i wydała kolejny tom cyklu ,,Wendyjska winnica". Po przedstawieniu sylwetki autorki książki, rozpoczęliśmy dyskusję na temat akcji  powieści, która poruszyła dogłębnie klubowiczki. ,,Wendyjska winnica. Cierpkie grona” - Rok 1938. W Chwalimiu, wsi położonej na niemiecko-polskim pograniczu, żyją ostatni potomkowie Wendów — Słowian, którzy osiedli tu przed dwoma wiekami. W tym urokliwym i spokojnym miejscu mieszkają Marta Neumann, gorliwa luteranka, która desperacko próbuje utrzymać gospodarstwo odziedziczone po przodkach, jej córka Matylda i kuzynka Janka Kaczmarek. Życie na prowincji wydaje się toczyć niezmiennym rytmem wyznaczanym przez pory roku, jednak wielka polityka wkracza w dylematy dnia powszedniego. Ideologia faszystowska   i zbliżająca się wojna nie pozostają bez wpływu na relacje międzyludzkie i budzą poczucie zagrożenia. Mieszkająca w Berlinie szwagierka Marty usiłuje przeżyć i uchronić swoje dzieci przed prześladowaniami nazistów,  a Janka Kaczmarek zostaje aresztowana i oskarżona o szpiegostwo. Wreszcie pewnego dnia wojna puka do drzwi samych Neumannów i nie oszczędza im niczego. Autorka plastycznie  i wiarygodnie odtwarza rzeczywistość prowincji i stolicy III Rzeszy w przededniu   i w trakcie drugiej wojny światowej, ukazując przy tym ludzki los w uniwersalnym ujęciu. Powieść  Zofii Mąkosy porusza, wywołuje refleksje, zmusza do myślenia, co  jest podstawą dobrej lektury.  Z ciekawością i pietyzmem sięgniemy po drugi tom tego cyklu.

29 maja 2019 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, które rozpoczęliśmy dyskusją o Laureatce Lubuskiego Wawrzynu Zofii Mąkosie i jej powieściach.      

 „Mam dużo zrozumienia dla ludzi, którzy z dnia na dzień musieli wszystko zostawić. Jak Polacy wypędzani przez Niemców i Rosjan po 1939 r. Jest w ludziach coś takiego jak kult miejsca. On nas zmusza do powrotów do kraju dzieciństwa - mówi Zofia Mąkosa, autorka książek o Ziemiach Odzyskanych”.  

 „Wendyjska Winnica. Winne Miasto”, jest  kontynuacją książki "Wendyjska Winnica. Cierpkie Grona". Szczera i odważna epicka powieść o straconych złudzeniach na Ziemiach Odzyskanych.  Sponiewierana wojną córka głównej bohaterki „Cierpkich gron”, Matylda, cudem przeżywa zimową ucieczkę z rodzinnej wsi i trafia do Grünbergu, który tuż po wojnie staje się Zieloną Górą. Książka dostarcza nam niesamowitej wiedzy o tamtych czasach i okrucieństwach panujących w czasie wojny, które człowiek musiał znieść. Autorka ukazuje wojnę z perspektywy Polaka i Niemca. Brutalne postawy wobec siebie. Oddaje też świadectwo co przeżyli nasi przodkowie. Dzięki książce stajemy się bogatsi o poznanie tak okrutnej historii, którą nie mogliśmy sobie kiedyś wyobrazić. Cenimy sobie każdy wątek pięknej prozy napisany przez autorkę.

pierwsza milosc26 czerwca 2019 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki czytelniczki burzliwie dyskutowały po przeczytaniu książki Gabrieli Gargaś „Pierwsza miłość” na temat pierwszej miłości. „Pierwsza miłość” to zbiór pięknych powieści autorów, którzy stworzyli niesamowite opowiadania o sile pierwszej miłości, o sile zauroczenia i o emocjach, które towarzyszą temu zauroczeniu. Każde z nich przedstawia różne postaci miłości.  Wszystkie historie mają w sobie pewne przesłanie. Pokazują, że miłość może dużo znieść, sporo wybaczyć, jest cierpliwa, nie pamięta złego. Miłość obdarza ludzi pięknym uczuciem. Bez miłości człowiek jest niekompletny. Po przeczytaniu  książki „Pierwsza miłość” można zastanowić się nad szansami, jakimi życie nas obdarza. To od nas zależy jak je wykorzystamy. Co więcej jak pokierujemy tak pięknym uczuciem jakim jest miłość.  O tych uczuciach każda z klubowiczek wypowiedziała się inaczej, chętnie powróciły wspomnieniami do swojej pierwszej miłości

droga do marzen18 września 2019 r. na spotkaniu DKK dla dorosłych omawialiśmy książkę autorstwa Krystyny Mirek „Droga do marzeń”. To opowieść o skomplikowanych życiowych wyborach, tajemnicach przeszłości i prawdziwych wielkich uczuciach. Jest to powieść obyczajowa o wartkiej akcji, ciepłym humorze. Powieść czyta się szybko, mimo trudnej tematyki, jaka została w niej poruszona. Książka wzrusza, wywołuje emocje i skłania do refleksji.  Jest wskazówką dla młodych ludzi, aby mogli spojrzeć na swoje życie krytycznym okiem. Nie można tylko brać, ale i również zapracować na swoje szczęście. Brutalna proza, która pozwoliła zrozumieć Konstancji, że szczęście nie zbudujemy na czyjejś krzywdzie.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.