1332„Babie lato” Agnieszki Fitkau-Perepeczko to pogodne babskie gadanie w najlepszym znaczeniu tego wyrażenia. Książka adresowana dla starszych dziewczyn, ale po „Babie lato” sięgnąć może każda czytelniczka nawet jest to wskazane. Autorka pokazuje swój pozytywny stosunek do świata i siebie samej. Pokazuje, że człowiek zadowolony nigdy nie będzie ani stary, ani brzydki. Celem autorki jest dodawać czytelniczkom otuchy. Życiowa filozofia Agnieszki Perepeczko sprawia, że czyta się historie przedstawione w książce z dużą przyjemnością i niejednokrotnie z uśmiechem na ustach. Perepeczko tworzy opowieść dla kobiet, nie dopuszczając do swojej relacji mężczyzn, zdradza sposoby na radzenie sobie z partnerami życiowymi. Autorka proponuje jak schudnąć, jak zdrowo się odżywiać, jak wykorzystywać leki z bożej apteki, czyli zioła, jak zadbać o urodę i sprawne ciało. Podaje przepisy na domowe maseczki. Doradza, jak zrobić wrażenie na ukochanym, choć twierdzi, że dla poczucia absolutnej szczęśliwości mężczyzna nie jest konieczny. Autorka zachęca do terapii hormonalnej, którą nasze polskie kobiety często lekceważą. Odzwierciedleniem, autorki i bohaterki książki była postać Simony w kultowym polskim serialu „M jak miłość”. Czytając książkę, ma się Simonę przed oczyma. Książka jest pięknie wydana, wzbogacona mnóstwem zdjęć, ciekawymi przepisami kulinarnymi. Zawiera mnóstwo anegdot z planów filmowych i pobytu na antypodach.
Agnieszka Perepeczko po ukończeniu szkoły filmowej grała w Teatrze Komedia, w stanie wojennym zdecydowała się na wyjazd do Australii, gdzie odnosiła sukcesy jako modelka i fotograf, zagrała tez w kilku serialach. Po dwudziestu latach wróciła do kraju i swych dawnych przyjaciół. Przez kilka sezonów wprowadzała czytelników w świat znanych postaci teatru, kina i estrady w czasopismach „Magiczna Kuchnia”, „Weranda”. Wspomnienia i doświadczenia tych lat zawarła z wielkim humorem w „Babim Lecie”, której trzecie wydanie dedykowała swemu zmarłemu niedawno mężowi najpiękniejszemu mężczyźnie świata Markowi Perepeczce.
19 listopada 2010 w Bibliotece Publicznej im. W. Sautera w Babimoście w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wraz z uczestniczkami spotkania - Agatą Rzeską, Olą Brzostowską, Natalią Urtnowską, Oliwią Olejniczak i Darią Skalską -omawiałyśmy książkę Barbary Kosmowskiej „Pozłacana Rybka”.
Książka spotkała się z dużym zainteresowaniem i dziewczyny chętnie ją przeczytały. Jednakże zdania na temat powieści są podzielone. Większość klubowiczek uznała, że treść książki przypomina im „Love story”. Według mnie książka była bardzo ciekawa i niosła ogromny przekaz uderzający w najgłębsze emocje młodych ludzi. W trakcie omawiania danej książki negatywnie nastawione dziewczęta zmieniły trochę zdanie i przeczytały jeszcze raz.
Spotkanie się nam udało.Była bardzo miła atmosfera i nie chciało nam się iść do domu.

Ula Lewandowska
DKK Babimost

1333 
13343grudnia 2010 w Bibliotece Publicznej im. W. Sautera w Babimoście w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wraz z uczestniczkami spotkania -Olą Brzostowską, Natalią Urtnowską, Darią Skalską oraz naszą nową koleżanką Anną Hałuszczak -omawiałyśmy książkę Barbary Kosmowskiej pt: „Puszka”.
Klubowiczki przeczytały książkę z ogromnym zapałem i były zachwycone fabułą. Na spotkaniu jedna przez drugą opowiadały co im się podobało. A podobało się wszystko. Dziewczyny zgodnie stwierdziły, że tytuł książki jest zachęcający, i sięgnęły by na półkę po tę pozycję. Uczestniczki spotkania utożsamiają swoje problemy z problemami głównej bohaterki. Każda z nich odnalazła odrobinę siebie w tej powieści.
Klubowiczki na spotkaniu otrzymały następną książkę do czytania i mam nadzieję, że równie chętnie będą o niej opowiadać, mimo iż nie jest ona autorstwa Pani B. Kosmowskiej.

Ula Lewandowska
DKK Babimost

13353 grudnia 2010 w Bibliotece Publicznej im. W. Sautera w Babimoście w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wraz z uczestniczkami spotkania Olą Brzostowską, Natalią Urtnowską, Anną Hałuszczak, Darią Skalską i Patrycją Zambrowską omawiałyśmy książkę Hanny Kowalewskiej „Letnia akademia uczuć. Anna i wodorosty”.
Dziewczyny rozmarzyły się nad tą książką. Bardzo im się podobała, bo opowiadała o miłości i szczęściu, a jednocześnie była pełna humoru i zabawnych sytuacji. Z niecierpliwością oczekują części drugiej. Po omówieniu książki porozmawiałyśmy trochę o przygotowaniach przedświątecznych, a ja pokazałam dziewczynom jak wycinać śnieżynki z papieru. Było bardzo sympatycznie, a przy okazji omówiłyśmy jak będziemy się spotykać w roku następnym. Pożyczyłyśmy sobie „Wesołych świąt” i z uśmiechami od ucha do ucha rozeszłyśmy do domów.

Ula Lewandowska
DKK w Babimoście

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.