Biblioteka Publiczna im. W. Sautera w Babimoście

6 maja spotkałyśmy się w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bibliotece im .Wiesława Sautera w Babimoście, na comiesięcznym omówieniu książek ostatnio przeczytanych. Między innymi omawiałyśmy pozycję Jeromin-Gałuszki „Złote nietoperze”.
Treść książki stanowi historia dwóch kobiet, Matyldy i Lory, które spotkały na swej drodze życia pewnego mężczyznę. Związały się z nim, każda z innych powodów. Lora z miłości namiętnej, a Matylda z potrzeby jakiejkolwiek uczucia. Lora, gdy namiętność minęła, uciekła od Mateusza, gdyż okazał się człowiekiem bez krzty empatii. Matylda, porzucona w dzieciństwie przez matkę, przeszła długą i ciężką drogę w poszukiwaniu spokoju. Tę upragnioną ciszę odnalazła na Wzgórzu. Zabrał ją na nie Mateusz, tłumacząc, że akurat zdechł mu pies i potrzebuje kogoś do pilnowania domu. Mężczyzna, przez swój chłód i obojętność, nie był zdolny nawiązać bliższych relacji z kobietą, z którą de facto przyszło mu spędzić kilka lat życia. Nieprzyzwyczajona do wygód Matylda prowadziła ascetyczne życie, czerpiąc radość z uprawy ziemi i hodowli zwierząt.
Po śmierci Mateusza na Wzgórzu pojawiła się jego pierwsza żona - Lora, zupełne przeciwieństwo Matyldy. Roztrzepana, wulgarna, rozrzutna i lekkomyślna paniusia skutecznie zakłóciła spokojne życie kobiety. Zwariowana dziennikarka z Warszawy postanowiła zamieszkać w domu, który wydawał się Matyldzie być ostoją na zawsze, lecz prawnie należał do Lory. Od przybycia Lory wszystko się zmienia, lecz stoicki spokój Matyldy zmienia również Lorę.
Książka jest opowieścią o trudnej przyjaźni, o przezwyciężaniu traumatycznych przeżyć,
o pokonywaniu swoich fobii, a przede wszystkim o odkrywaniu siebie. Wpleciony watek sensacyjny zaciekawia, choć jest prosty do rozszyfrowania.


Opracowała Stanisława Sawicka

1339 1340 

Hanna jest piękna i znacznie starsza od piętnastoletniego Michaela, który zakochuje się w niej bez pamięci. Chłopak zaczyna bywać w jej domu. Ich romans przeradza się w namiętność, a częścią miłosnego rytuału staje się czytanie książek-on zostaje jej lektorem, ona dzięki niemu mniej dotkliwie odczuwa samotność. Pewnego dnia Hanna znika bez śladu. Mija kilka lat. Michael już student prawa, spotyka ją na sali sądowej. W trakcie procesu poznaje mroczną przeszłość swojej ukochanej. Hanna w roku 1944 była strażniczką w obozie koncentracyjnym koła Krakowa. W drodze więźniów na zachód, podczas bombardowania jednej wsi, strażnicy zamknęli więźniarki-setki kobiet w kościele. Jedna bomba trafiła w wieżę kościelną. Strażniczki nie otworzyły drzwi kościoła i zamknięte kobiety spaliły się żywcem. Hanna została skazana na 18 lat więzienia. Bardziej jednak niż popełnionych zbrodni Hanna wstydzi się i ukrywa prawdę, że jest analfabetką. Po procesie Michael ukończył studia prawnicze, ożenił się, a po pięciu latach rozwiódł.
Hanna w dniu wyjścia na wolność powiesiła się o świcie w celi więziennej.

1338 

„Gobelin” to powieść o miłości, przyjaźni i zdradzie. W książce ukazane są dzieje kilku kobiet, kilku mężczyzn. Znajdziemy tutaj takze kilka wzmianek o artystach i dziennikarzach. Akcja powieści rozgrywa się w Trójmieście. Osnowę stanowi historia artystki-tkaczki Anny i jej alkoholizmu, a może raczej jej przyjaźni z rozsądną Konstancją i ciepłą i życzliwą Zuzanną oraz bezradność bliskich ludzi wobec czyjegoś uzależnienia. Kobiety w tej książce są nietuzinkowe i niebanalne. Zresztą, czy czyjekolwiek życie można uznać za banalne, jeżeli zajrzy się w sekrety bohaterów, ich lęki, zwątpienia, nadzieje, tęsknoty. Autorka książki „Gobelin” stawia, pod postacią Anny, lustro, w którym mogą się przejrzeć kobiety z problemem uzależnienia. Nie tylko alkoholowego. Uzależnienie od czegokolwiek, które prowadzi do unicestwienia. Bardzo trudno je, samej u siebie tak dobrze zobaczyć, jak w opowieści o kimś innym. Anna wzbudza współczucie, litość, gniew, wstręt, zniechęcenie, troskę, miłość, podziw. Dokładnie te same uczucia, jakie wzbudza u każdego jego własna ułomność, słabość lub patologiczne uzależnienie od szkodliwych nawyków. Kosmowska pokazuje, że dzięki rozsądnej przyjaźni i życzliwości otoczenia można stawić czoła uzależnieniom.

1336 1337  

13353 grudnia 2010 w Bibliotece Publicznej im. W. Sautera w Babimoście w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wraz z uczestniczkami spotkania Olą Brzostowską, Natalią Urtnowską, Anną Hałuszczak, Darią Skalską i Patrycją Zambrowską omawiałyśmy książkę Hanny Kowalewskiej „Letnia akademia uczuć. Anna i wodorosty”.
Dziewczyny rozmarzyły się nad tą książką. Bardzo im się podobała, bo opowiadała o miłości i szczęściu, a jednocześnie była pełna humoru i zabawnych sytuacji. Z niecierpliwością oczekują części drugiej. Po omówieniu książki porozmawiałyśmy trochę o przygotowaniach przedświątecznych, a ja pokazałam dziewczynom jak wycinać śnieżynki z papieru. Było bardzo sympatycznie, a przy okazji omówiłyśmy jak będziemy się spotykać w roku następnym. Pożyczyłyśmy sobie „Wesołych świąt” i z uśmiechami od ucha do ucha rozeszłyśmy do domów.

Ula Lewandowska
DKK w Babimoście
13343grudnia 2010 w Bibliotece Publicznej im. W. Sautera w Babimoście w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wraz z uczestniczkami spotkania -Olą Brzostowską, Natalią Urtnowską, Darią Skalską oraz naszą nową koleżanką Anną Hałuszczak -omawiałyśmy książkę Barbary Kosmowskiej pt: „Puszka”.
Klubowiczki przeczytały książkę z ogromnym zapałem i były zachwycone fabułą. Na spotkaniu jedna przez drugą opowiadały co im się podobało. A podobało się wszystko. Dziewczyny zgodnie stwierdziły, że tytuł książki jest zachęcający, i sięgnęły by na półkę po tę pozycję. Uczestniczki spotkania utożsamiają swoje problemy z problemami głównej bohaterki. Każda z nich odnalazła odrobinę siebie w tej powieści.
Klubowiczki na spotkaniu otrzymały następną książkę do czytania i mam nadzieję, że równie chętnie będą o niej opowiadać, mimo iż nie jest ona autorstwa Pani B. Kosmowskiej.

Ula Lewandowska
DKK Babimost

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.