Nasze wrześniowe spotkanie DKK spędziliśmy w plenerze. W trakcie naszej pieszej wycieczki na piaskowe górki w Bojadłach, omawialiśmy dwie książki, których autorką jest Liliana Fabisińska . Były to „Amor z ulicy Rozkosznej” i „Amor i porywacze duchów”. Bohaterem obu książek jest chłopiec o imieniu Amor, który przeżywa niesamowite przygody. Dzieciom niezmiernie podobały się obie lektury. Jednym z powodów, które wymieniali klubowicze było to, że książki są napisane bardzo przystępnym językiem. Nie bez znaczenia jest też wiek głównego bohatera (10 lat), czyli mniej więcej tyle ile liczą dzieci należące do klubu. Amor jest zwyczajnym dzieckiem pozbawionym nadludzkich zdolności. Wszystko co osiąga zawdzięcza własnemu logicznemu myśleniu. Dzieci, kiedy dowiedziały się, że wkrótce ukaże się trzecia część przygód Amora, stwierdziły, że z pewnością sięgną po tę książkę.
 
1514
Kolejne spotkanie naszego klubu było poświecone twórczości Grzegorza Kasdepke. Postanowiliśmy zapoznać się z następną książką tego autora. Na tapecie mieliśmy „Rózgę”.
Głównym bohaterem tej książki jest Kornel. Jego największym marzeniem jest posiadanie psa. Pewnego dnia po powrocie ze szkoły zauważa w domu wiklinowy koszyk. Gdy do niego zagląda spostrzega smycz. Jego zdziwienie jest tym większe, gdy dowiaduje się, że jeśli przez sześć tygodni będzie chodzić ze smyczą na spacer trzy razy dziennie, rodzice rozważą kupno psa. Chcąc nie chcąc, chłopiec zaczyna chodzić ze smyczą na spacer, i od tej pory codziennie sumiennie wypełnia swoje obowiązki mimo tego, że koledzy się z niego śmieją . Ta książka pokazała klubowiczom, że nie zawsze dostaje się łatwo to, czego się chce. Czasem trzeba okupić to wieloma wyrzeczeniami.

 

Moderator Tomaszewska Katarzyna
1515
Drugie spotkanie z książką autorów literatury skandynawskiej zaprasza nas do muzeum. Z tego muzeum ktoś kradnie kilka cennych obrazów. Sprawcy są nieznani. W zamkniętym pomieszczeniu znajdował się jedynie dozorca i…egipska mumia. Na zdjęciach z monitoringu widać jak zabandażowana ręka wycina płótna z ram. Kiedy bohaterowie książki Lasse i Maja zaczynają interesować się tą sprawą, odkrywają, że nie tylko mumia – złodziejka jest problemem tego muzeum. Dyrektorka muzeum ma , która ma wobec tego miejsca własne plany. Nasi bohaterowie zawężają krąg podejrzanych do kilku osób. Wśród nich znajdują się strażnik, bileterka, sprzątaczka i pani dyrektor. Mumia przeraża wszystkich, ale Lasse i Maja decydują się na spędzić noc w muzeum. Chcą bowiem za wszelką cenę rozwiązać tą kryminalną historię. Jak nietrudno się domyślić nasi młodzi detektywi doprowadzają do ujęcia przestępców. Czytelnicy Dyskusyjnego Klubu Książki serdecznie polecają tą lekturę.

Moderator Tomaszewska Katarzyna
1516
1517W dniu 15 marca 2012 roku do Gminnej Biblioteki Publicznej w Bojadłach zawitał znany i lubiany pisarz -Paweł Beręsewicz. Jest on autorem licznych opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci oraz laureatem wielu nagród literackich. W swoim dorobku pisarskim ma około 20 książek m. in. „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Tajemnica człowieka z blizną”, „Lalki Dorotki” i cztery części opowiadań „O Ciumkach”. Spotkanie autorskie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu Dyskusyjne Kluby Książek. Uczestnikami tej imprezy byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bojadłach , oraz Klubowicze DKK. Paweł Beręsewicz okazał się sympatycznym i miłym człowiekiem. Pisarz przedstawił się dzieciom również jako tłumacz literatury anglojęzycznej i współautor wielu słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich. Podczas wizyty zaprezentował swoje książki, a przedstawiając ich bohaterów, nie zdradził żadnego zakończenia. Jednak, najlepszą zabawą literacką jaką zaproponował była pogawędka o książkach przy „herbatce”. Z przyjemnością odpowiadał również na liczne pytania uczniów. Paweł Beręsewicz rozdał wiele uśmiechów, autografów i dedykacji do swoich książek. Dla wszystkich uczestników było to spotkanie pełne wrażeń, które niewątpliwie na długo pozostanie w naszej pamięci.

Moderator Tomaszewska Katarzyna

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.