Październik jest miesiącem, w którym pamiętamy o naszych pupilach. Dlatego też na spotkaniu DKK dla dzieci omawialiśmy książkę fińskiej autorki Sari Peltoniemi pod tytułem „Groszka, piesek który chciał mieć dziewczynkę”. W tej powieści zostają odwrócone role psa i człowieka. Tutaj to pies Groszka jest właścicielem Dominiki - prezentu od swoich rodziców. Książka ta porusza ważne tematy związane z odpowiedzialnością , przyjaźnią, oddaniem i szczerością. Po lekturze nieodparcie nasuwa się refleksja, że nie można myśleć wyłącznie o sobie. Własne potrzeby nie zawsze są najważniejsze, a pełen rozkwit wzajemnej przyjaźni i zrozumienia, potrzebuje o wiele więcej czasu niż może się nam wydawać. Na końcu książki możemy zapoznać się z poradnikiem psychologicznym „Jak wytresować człowieka”. Okazuje się że pies ma wiele obowiązków po zamieszkaniu z człowiekiem. Musi go nauczyć podawania jedzenia, głaskania, wychodzenia na spacery. Na naszym spotkaniu nie mogło zabraknąć rozmowy o przywiązaniu psa do człowieka. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną o różnych rasach psów. Nasze zaproszenie przyjął także lekarz weterynarii Pan Czesław Kochajkiewicz, który opowiedział klubowiczom o swojej pracy. Nasz Gość udzielił także odpowiedzi na wiele pytań związanych z codzienną troską o nasze zwierzaki
Kwietniu Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci miał okazję ponownie spotkać się ze swoimi dobrymi znajomymi. Omawialiśmy książkę Martina Widmarka „Tajemnica galopu”. Jej bohaterami są Lasse i Maja, którzy rozwiązali już wiele zagadek kryminalnych. Tym razem autor przenosi czytelników do świata wyścigów konnych. Pokazuje tajniki rywalizacji, która niestety nie zawsze jest uczciwa. Lecz tak to bywa gdy w grę wchodzą wielkie pieniądze, prestiż, sława i uznanie… . Nasi bohaterowie muszą zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem. Podczas wyścigu niespodziewanie wygrywa koń, na którego nikt nie stawiał. Wszystkie najlepsze wierzchowce dziwnym trafem odpadają z wyścigu. Co się dzieje? Na to pytanie nasi dzielni detektywi muszą znaleźć odpowiedź. Będą mogli się też przekonać o tym, że nie zawsze gra toczy się fair. Oczywiście Lasse i Maja znowu pomogą policji w wykryciu oszustwa. Książka trzyma w napięciu aż do ostatniej strony. Tak jak pozostałe tomy z serii o przygodach młodych detektywów, z pewnością warto ja polecić każdemu młodemu czytelnikowi.

Katarzyna Tomaszewska

1522W dniu 19 marca do Gminnej Biblioteki Publicznej w Bojadłach zawitał szczególny gość. Klubowicze należący do Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci oraz uczniowie Zespołu Edukacyjnego w Bojadłach mieli okazję spotkać się z Marcinem Pałaszem, autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz słuchowisk radiowych. Jego książki cieszą się wielką popularnością. Mogliśmy się o tym przekonać osobiście, gdyż na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy świetną książkę tego autora pt. „Sposób na Elfa”. Pisarz jest laureatem wyróżnienia w konkursie na Literacką Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Jak sam o sobie mówi „z zawodu jest pisarzem i optymistą”. Atmosfera spotkania była pełna tego właśnie optymizmu i humoru. Nasz gość opowiadał o swoich książkach, zdradził również skąd czerpał pomysły na swoje książki. Jego opowieści o śmiesznych i wręcz nieprawdopodobnych historiach z życia wziętych, które stały się chętnie czytanymi książkami wzbudzały wiele śmiechu i radości wśród publiczności. Pisarz chętnie odpowiadał na liczne pytania. Zachęcał zgromadzonych do czytania książek. Zebrani mogli otrzymać autograf od autora oraz zakupić jego książki. Na zakończenie spotkania autora pożegnały gromkie oklaski, czekoladki oraz bukiet wiosennych tulipanów. Sam pisarz obiecał, że do nas wróci w wakacje gdyż bardzo mu się w Bojadłach podobało. Trzymamy za słowo Panie Marcinie !!!

1523Na naszym lutowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci poznaliśmy szczególną książkę. Jej autorem jest Marcin Pałasz, znany i ceniony pisarz. Bohaterem jego książki jest Elf. Nie jest to jednak postać z baśni lecz przebywający wraz ze swoją siostrą Erką w schronisku dla zwierząt pies. Marzy on tak jak chyba każdy o szczęśliwym życiu. Pewnego dnia nadchodzi czas rozstania z siostrą. Elf zostaje zabrany do domu, w którym mieszkają Tata i Młody. Książka Marcina Pałasza porusz niezwykle istotne kwestie. Należą do nich relacje rodzinne, więź pomiędzy synem a ojcem wynikająca z wzajemnego szacunku a nie tylko z obowiązku. Kolejną świetnie uchwyconą przez autora rzeczą jest sposób w jaki ludzie traktują zwierzęta. Zrozumienie potrzeb przerażonego nowym otoczeniem psa, troskliwość i opieka nad nim, mogą służyć za wzór postępowania dla wszystkich właścicieli zwierząt. Autor pokazuje także że posiadanie zwierzęcia korzystnie zmienia życie człowieka. Klubowiczom bardzo przypadła do gustu książka o przygodach Elfa. Stwierdzili oni, że każdy powinien ją przeczytać, żeby wiedzieć jak należy postępować ze zwierzętami.

Katarzyna Tomaszewska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.