Gminna Biblioteka Publiczna w Bojadłach

Październik jest miesiącem, w którym pamiętamy o naszych pupilach. Dlatego też na spotkaniu DKK dla dzieci omawialiśmy książkę fińskiej autorki Sari Peltoniemi pod tytułem „Groszka, piesek który chciał mieć dziewczynkę”. W tej powieści zostają odwrócone role psa i człowieka. Tutaj to pies Groszka jest właścicielem Dominiki - prezentu od swoich rodziców. Książka ta porusza ważne tematy związane z odpowiedzialnością , przyjaźnią, oddaniem i szczerością. Po lekturze nieodparcie nasuwa się refleksja, że nie można myśleć wyłącznie o sobie. Własne potrzeby nie zawsze są najważniejsze, a pełen rozkwit wzajemnej przyjaźni i zrozumienia, potrzebuje o wiele więcej czasu niż może się nam wydawać. Na końcu książki możemy zapoznać się z poradnikiem psychologicznym „Jak wytresować człowieka”. Okazuje się że pies ma wiele obowiązków po zamieszkaniu z człowiekiem. Musi go nauczyć podawania jedzenia, głaskania, wychodzenia na spacery. Na naszym spotkaniu nie mogło zabraknąć rozmowy o przywiązaniu psa do człowieka. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną o różnych rasach psów. Nasze zaproszenie przyjął także lekarz weterynarii Pan Czesław Kochajkiewicz, który opowiedział klubowiczom o swojej pracy. Nasz Gość udzielił także odpowiedzi na wiele pytań związanych z codzienną troską o nasze zwierzaki
1521Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci mieli okazję poznać kolejną książkę o przygodach dwójki małych detektywów z małego miasteczka w Szwecji. Tym razem Lasse i Maja mają okazję wykazać się swoim talentem, poszukując sprawcy nietypowej kradzieży. W Valleby tradycyjnie ma zostać rozegrany mecz piłki nożnej pomiędzy miejscową drużyną oraz piłkarzami z miasta Sandby. Nagrodą jest wielki srebrny puchar, który czeka na zwycięzcę tej rywalizacji. Niestety w niezwykle tajemniczych okolicznościach puchar znika. W powietrzu pachnie skandalem. Nasi młodzi detektywi przystępują do akcji. Dzięki swoim umiejętnościom udaje im się rozwikłać tą zagadkową historię. Książka niezwykle przypadła do gustu młodym czytelnikom. Po spotkaniu wspólnie udaliśmy się do Piekarni w Bojadłach, gdzie dzieci poznały tajniki wypieku pieczywa.

Moderator
DKK w Bojadłach
Katarzyna Tomaszewska

152029 czerwca o godz. 20.00 spotkaliśmy się podczas kolejnej „Nocy w Bibliotece”. Dzieci zapoznały się z książką Emilii Kiereś „Srebrny dzwoneczek”. Główna bohaterka Marysia wyjeżdża na wakacje na wieś. Wszystko jest tutaj nowe i obce. Pomimo strachu i obaw dziewczynka potrafi przełamać barierę nieśmiałości i poznaje piękno otaczającego ją świata.
Ta pełna ciepła i tajemnic książka bardzo się wszystkim czytelnikom spodobała. W trakcie „Nocy w Bibliotece” klubowicze świetnie się bawili. Przybyli na spotkanie przebrani tak jak będziemy wyglądać za 10 lat. Uczestnicy przelali swoje wyobrażenia na papier, malując swój przyszły zawód. Wspólne zdjęcie zostało umieszczone w kopercie i zaklejone z adnotacją „Nie otwierać przed 2022 rokiem”. Poznaliśmy zasady savoir-vivre podczas pobytu na wakacjach w różnych krajach, bawiliśmy się w podchody. Dzięki prezentacji multimedialnej zaznajomiliśmy się z życiem Janusza Korczaka. Było także mini disco. Przed snem nie mogło oczywiście zabraknąć czytania baśni. Drugiego dnia po wspólnym śniadaniu wszyscy pełni wrażeń udaliśmy się do domów.

Moderator
DKK w Bojadałach
Katarzyna Tomaszewska

1519Maj był bardzo owocnym miesiącem dla klubowiczów DKK dla dzieci przy bibliotece w Bojadłach. Omawialiśmy kolejną książkę Barbary Gawryluk. Po pełnych ekscytacji przygodach dzieci z Zielonej Doliny, przyszła kolej na opowieść o przyjaźni, posłuszeństwie i wierności. Bohaterem ksiązki jest przygarnięty ze schroniska pies o imieniu Kaktus. Jest on przyjacielem Weroniki. To odważny i mądry pies, który potrafi obronić swoją panią przed dokuczliwymi kolegami , znaleźć zagubione rzeczy. Uwielbia zabawy, ale potrafi też psocić. W jego towarzystwie nie ma czasu na nudę i smutek. Kaktus to wymarzony przyjaciel i kompan. Nie ma wcale wielkich oczekiwań. Daje wiele radości za to, że ktoś się nim zaopiekował. Klubowicze uznali tę książkę za równie interesującą jak wcześniej omawianą opowieść Barbary Gawryluk pod tytułem „W zielonej dolinie”. Książka ta jest naprawdę godna polecenia. Na koniec naszego majowego spotkania w nawiązaniu do akcji pod nazwą „Zasadź drzewo w Internecie” dzięki uprzejmości Pana leśniczego z Bojadeł udaliśmy się do Bełcza, gdzie każdy z klubowiczów zasadził symbolicznie swoje drzewko.

Moderator Katarzyna Tomaszewska
1518W kwietniu klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zapoznali się z twórczością nowej autorki. Omawialiśmy książkę Barbary Gawryluk pod tytułem „W zielonej dolinie”. Tematyka tej książki była nam bardzo bliska, ponieważ autorka opisuje przygody dzieci mieszkających na wsi. Książka ta jest o przyjaźni i wzajemnej akceptacji. Nie ma w niej podziału na „naszych” i „obcych”. Dzieci ze wsi, w której jest gospodarstwo agroturystyczne doskonale bawią się z przyjezdnymi „miastowymi”. Autorka porusza także trudny temat niepełnosprawności. Zdrowa dziewczynka z zazdrością spogląda na swoją niepełnosprawną koleżankę, która potrafi doskonale pływać i sprawnie porusza się na swoim wózku. Potrafi także być świetną towarzyszką zabaw. W książce mamy także obraz mniejszości etnicznych. Wieś zamieszkują bowiem potomkowie Łemków, którzy dobrze się czują w tym miejscu. Barbarze Gawryluk udało się stworzyć opowieść o pełnych ciepła beztroskich wakacjach. Jest to z pewnością w związku ze zbliżającymi się letnimi wakacjami książka warta polecenia. Przy jej lekturze czytelnik przenosi się w letni czas i wydaje mu się, że zbiera jagody, chodzi na wycieczki, czy też biega po lesie.

Moderator Katarzyna Tomaszewska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.