Gminna Biblioteka Publiczna w Bojadłach

Drugi rok działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Bojadłach, postanowiliśmy uczcić poprzez „Noc w bibliotece”. Nasze wspólne spotkanie odbyło się 1 lipca o godzinie 20.00.Rozpoczęliśmy je wycieczką szlakiem naszych rodzimych zabytków. Udaliśmy się również na górki piaskowe, gdzie z miejsca, w którym kiedyś stały wiatraki podziwialiśmy panoramę Bojadeł. Po powrocie do biblioteki, omawialiśmy przeczytaną książkę autorstwa Ewy Nowak pt. „Pajączek na rowerze”. Jest to opowieść o codziennych problemach dzieci, które przez dorosłych są często bagatelizowane i traktowane jako mało ważne. Dzieci stwierdziły, że z tej książki wiele mogą się nauczyć zarówno dzieci jak i dorośli. Jednym z celów spotkania było przybliżenie postaci Hansa Christiana Andersena, oraz jego twórczości. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną poświęconą temu pisarzowi. Brały udział w quizach i zagadkach poświęconych jego baśniom. Zapoznały się również z zagrożeniami, jakie niesie ze sobą korzystanie z Internetu. Po północy dzieci spotkały się z „Dobrym Duchem Biblioteki”. Następnie jeszcze długo rozmawiały o swoich przeżyciach, leżąc na materacach. Rano po wspólnej herbacie i ciastkach udaliśmy się do swoich domów. Klubowiczom bardzo przypadła do gustu oprawa spotkania. Wszystkie dzieci stwierdziły, że „Noc w bibliotece” była bardzo udana. Z całą pewnością należy ją powtórzyć.

Moderator DKK
Tomaszewska Katarzyna

1510 1511 

Nasze kolejne spotkanie DKK postanowiliśmy spędzić w plenerze. Tym razem wybraliśmy się na dawne kąpielisko w Bojadłach. Naszą lekturą była książka pt. „Znowu kręcisz Zuźka” młodej autorki Doroty Suwalskiej. Główna bohaterka tej książki to dziesięcioletnia Zuźka -dziewczynka o dużej fantazji i wrażliwości. Jest ambitna, trochę nerwowa, a jej specjalność to kłopoty, które rozstrzyga za pomocą chwytów dżudo. Zuźka opowiada o sprawach codziennych dotyczących domu i szkoły, zwierza się ze swoich marzeń, planów na przyszłość. Wszyscy klubowicze stwierdzili, że przeczytana książka to lektura zabawna i pouczająca, z której wiele można się dowiedzieć o współczesnej rodzinie i szkole. Nasze spotkanie zakończyliśmy wspólnym ogniskiem.

1508 1509  

Kolejne spotkanie DKK dla dzieci odbyło się w otoczeniu pięknej majowej zieleni.
Tym razem klubowicze rozmawiali o książce „ Nowe kłopoty detektywa Pozytywki” autorstwa Grzegorza Kasdepke. Dzieciom bardzo podobała się ta lektura.
Razem z detektywem Pozytywką miały one okazje rozwiązywać zagadki, poznając przy tym tajniki logicznego myślenia i wyciągania trafnych wniosków. W trakcie dyskusji wspólnie odkryliśmy, co ortografia ma wspólnego z dowodami w śledztwie, czy w Turcji pije się kawę po turecku, jak należy podlewać kaktusy. Dzięki tej lekturze, czytelnicy mogli wcielić się w role detektywów, rozwiązujących skomplikowane zagadki. Wszyscy klubowicze stwierdzili, że „ Nowe kłopoty detektywa Pozytywki” to super książka z całą pewnością warta polecenia każdemu czytelnikowi.

Moderator DKK
Tomaszewska Katarzyna

1507 

„Gdybym przedwczoraj nie pomyliła psów, nic by się nie wydarzyło. Nie ukradziono by mi roweru, nie skręciłabym nogi i nie podarłabym nowych dżinsów...”. Tymi słowami zaczyna się książka Angelin Angerbon pt „Gdybym nie pomyliła psów”. Bohaterką tej trzymającej w napięciu intrygi jest Tilda, która ma dziewięć lat i bardzo chciałaby mieć psa. Niestety jej mama ma alergię, dlatego Tilda może jedynie zbierać pieski - maskotki. Całe szczęście, że sąsiadka, pani Doris, ma małego pieska, którego czasem pozwala Tildzie wyprowadzać. Dziewczynka udaje wtedy, że Pchełka to jej własny pupil. I wszystko byłoby dobrze, gdyby pewnego dnia, przez roztargnienie nie zabrała spod sklepu zamiast małego pieska wielkiego labradora, a później nie upierała się przy tym, że to jej pies.
Ta opowiedziana z humorem przez główną bohaterkę historia to splot wzajemnie z sobą połączonych przypadkowych wydarzeń, które ostatecznie kończą się szczęśliwym zakończeniem. Młodzi czytelnicy po przeczytaniu tej książki stwierdzili, że często sami przypominają swoim zachowaniem główną bohaterkę. Przygody Tildy bardzo przypadły im do gustu. Z niecierpliwością czekają już na następną książkę w DKK.

Moderator DKK
Katarzyna Tomaszewska

1506 

Na kolejnym spotkaniu naszego klubu, które odbyło się w październiku bieżącego roku rozmawialiśmy o drugiej już książce Ewy Grętkiewicz. Główni bohaterowie tej historii to Albert, który ma czternaście lat i dwunastoletnia Julka. To są właśnie główne postacie historii „Dostaliśmy po dziecku”. Zostają oni na tydzień opiekunami młodszego rodzeństwa, kilkulatków – Błażeja i Huberta. Rodzice całej czwórki muszą wyjechać na szkolenie. Ciocia, która miała zapanować nad całą gromadką, skręciła kostkę, więc Albert i Julka muszą poradzić sobie sami. Czeka ich prawdziwy egzamin. Hubert i Błażej to dzieci żywiołowe i pomysłowe. Bohaterowie muszą wypracować sobie autorytet u młodszych braci i znaleźć metody na przekonanie ich do zwykłych, rutynowych czynności. Z pomocą przychodzą im przyjaciele – Daria, koleżanka Julki i Dominik, kumpel Alberta. To oni swoimi pomysłami zamieniają nudne zadanie w świetną zabawę. Ewa Grętkiewicz zmusza swoich bohaterów do dorośnięcia. Albert, który prowadzi narrację, przekonuje się, jak trudno czasem być rodzicem i wychowywać dzieci. Uczy się nie tylko samodzielności, ale i odpowiedzialności, radzi sobie z nowymi obowiązkami, troszczy się o braci, a przy tym nie może zapominać o własnych potrzebach i zadaniach. Julka musi sama dbać o czystość: nie nauczy maluchów sprzątania po sobie, jeśli we własnym pokoju będzie miała bałagan. Daria i Dominik zdają za to egzamin z przyjaźni: angażują się w pomoc i podtrzymują na duchu. Klubowicze po przeczytaniu książki stwierdzili, że czasem ciężko być odpowiedzialnym za innych.
Moderator DKK
Tomaszewska Katarzyna
 
1505

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.