30 września 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Osiecznicy podczas spotkania członków DKK poznaliśmy mieszkańca naszej wioski Kaźmierza Ciepielowskiego autora trzech książek: „Błąd pierworodny” 2018 r., Kraina bez snów” 2019 r., „Impuls” 2020 r. Kazimierz Ciepielowski mieszkał w Osiecznicy, gdy uczęszczał do Szkoły Podstawowej (I - III) na początku lat 60. Powrócił do Osiecznicy kilka lat temu i wybudował tu dom. Ma też duży ogród. Wiele lat pracował w wojsku jako nawigator. Po przejściu na emeryturę dużo podróżował po Europie, Azji i Północnej Afryce oraz po Polsce. Jest zapalonym fotografem, lata na paralotni. Pisać zaczął kilka lat temu. Lubi książki Sitchina i Lema.

Bohater pierwszej książki to na co dzień skromny miłośnik przyrody. Zostaje wplątany w międzynarodową akcję doskonalenia genów ludzkich. Na skutek rodzinnych koneksji, niespokojnej natury i ciekawości świata wielokrotnie penetruje tereny poradzieckich republik azjatyckich: Kirgistanu, Tadżykistanu, Kazachstanu, Azerbejdżanu. Brata się z naukowcami rosyjskimi, z którymi wspólnie poszukuje tajemniczego ałmasa, odpowiednika nepalskiego yeti. Czy uda się odnaleźć mityczną istotę, a przy okazji ujść z życiem w surowych realiach górskich niebezpieczeństw, pośród skorumpowanych służb wojskowych…

Druga książka opowiada o dwójce przyjaciół która od wielu lat wędruje po najciekawszych rejonach świata w poszukiwaniu przygód. Tym razem odwiedzają Nepal i Tybet. Przytrafia im się coś zupełnie nie z tej Ziemi. Sytuacja zmusza ich do przejścia wielu kilometrów poza cywilizację. Zmagają się ze środowiskiem i okolicznościami, na które nic nie mogło ich przygotować.

Trzecia książka to opowieść o tym, że we współczesnym świecie bardzo wiele dziedzin życia należałoby zreformować, i to jak najszybciej. Oczywiście takie działania nie są łatwe, a gdy wymkną się spod kontroli, może się zrobić bardzo ciekawie i bardzo groźnie. Tym razem dobre chęci doprowadzą w przyszłości do niewyobrażalnych tragedii.

Autor bardzo ciekawie opowiadał o swoich podróżach, o ludziach których spotykał po drodze oraz o swojej pasji fotografowania szczególnie przyrody.
Wszystkie książki warto przeczytać. Można wypożyczyć je w bibliotece w Osiecznicy i Mediatece w Krośnie Odrzańskim. Autor jest w trakcie pisania następnej książki.


Moderator
Barbara Przeździęk

IMG 1862

IMG 1863 IMG 1864

W styczniu 2021 r. spotkaliśmy się w Klubie DKK w Osiecznicy zdalnie aby porozmawiać o książce Katarzyny Nosowskiej „A ja żem jej powiedziała”.

Nasze koleżanki z Klubu napisały kilka zdań o tej książce.

Świat celebrytów , show-biznesu i portali społecznościowych jest mi właściwie obcy. Telewizję oglądam mało w Internecie szukam przydatnych mi wiadomości. Wolę książki i bliskie spotkania, no chyba ,że ktoś daleko – wtedy Internet nieoceniony. Do kolejnej lektury DKK zabierałam się trochę „jak pies do jeża”. No i pomyliłam się…

Co można o niej powiedzieć – Ze oddaje świat takim jaki jest, że często jej stwierdzenia są też naszymi spostrzeżeniami, a czytając jej teksty łapiemy się na tym, że też myślimy stereotypowo nie wnikając dogłębniej w temat. Sedno tej książki to świat ,w którym żyjemy, to świat, który nas irytuje, często śmieszy albo nudzi, ale od ,którego nie możemy odciąć się zupełnie. Dlatego ta książka jest rewelacyjna. Czyż nie jest na topie nasza seksualność, wieczna dieta by w talii nam nie przybyło ani centymetra gdy tymczasem lat nam śmiało przybywa. A to ,że idąc do pracy czy na spotkanie najważniejszy, perfekcyjny makijaż i świeżo zrobione tipsy - o tym pamiętamy, a że nasz umysł jeszcze błogo przeciąga się w pościeli już nie koniecznie. Ta książka to recepta , z której pomocą chociaż trochę odnajdziemy się sobie w świecie szczęśliwości, bo mamy pożyczkę bez wychodzenia z domu i wszystko piękne i pachnące na wyciągnięcie ręki. Może dlatego nie potrafimy znaleźć sobie miejsca w życiu i świat nas nie dostrzega, chociaż i modny ciuch i pełen luz ,a wirtualny świat nie przynosi szczęścia.

Stwierdzenia autorki „ Jeśli mówisz do chłopaka. Piłeś ! a on na to Nie a potem się okazuje ,że barek jest nawet za kaloryferem – to w nogi. Prosta i najlepsza rada.

Dana

Katarzyna Nosowska -wokalistka zespołu Hey, autorka książki „ A ja żem jej powiedziała” , laureatka wielu nagród, w tym nagrody Paszport „Polityki”.

Wspomnianą książkę przeczytałam z dużą przyjemnością. Autorka, pisze w niej szczerze o problemach jakie napotykamy w życiu, naszych kompleksach, uzależnieniach a także o miłości. Podpowiada, jak można sobie poradzić i jak się zachować w trudnych sytuacjach. Może, jak zmienić swoje życie?

Książka napisana w sposób lekki, zgrabny z tzw. humorem przez łzy. Bardzo ładnie wydana i ilustrowana fajnymi grafikami.

Lektura dla kobiet (i nie tylko). Polecam

Ala

Moderator

Barbara Przeździęk

W lutym 2021 r. spotkaliśmy się w Klubie DKK w Osiecznicy zdalnie aby porozmawiać o książce Joanny Jax „Długa droga do domu”.

Burzliwe losy Antoniny Tańskiej ukazane na tle ważnych wydarzeń w dziejach świata. Córka emigrantów z Polski zakochuje się w narzeczonym siostry i zachodzi z nim w ciążę. Wybucha wielki skandal i młodzi muszą opuścić rodzinne strony. Osiedlają się na Kubie, ale szczęście nie trwa długo. Emmanuel zdradza żonę, wdaje się w podejrzane interesy, a tymczasem rośnie w siłę ruch oporu wobec dyktatora Batisty. Gdy sytuacja polityczna wymyka się spod kontroli, postanawiają opuścić wyspę, ale tuż przed wyjazdem mąż i synek Tosi znikają bez śladu. Kobieta włącza się w działalność rewolucyjną i nie ustaje w poszukiwaniach. Przez kolejne 30 lat zmienia miejsca pobytu i swoją tożsamość, by wreszcie osiąść w Polsce. Pamiętniki Antoniny, ukryte na strychu starego domu, splatają jej losy z młodą rozwódką, która postanawia rozwikłać tajemnice jej rodziny. Polecamy.

W kwietniu 2021 r. spotkaliśmy się w Klubie DKK w Osiecznicy zdalnie aby porozmawiać o książce Angeliki Kuźniak „Boznańska. Non finito”.

Olga Boznańska. Najwybitniejsza malarka epoki. Obywatelka świata. Jej portrety intrygowały, niepokoiły, obnażały duszę malowanej osoby. Nie uznawała banalnego piękna. Charakter, emocje, uczucia były dla niej ważniejsze niż uroda modeli. Po Paryżu chodziła w sukni gipiurowej z trenem pełnym falban i plis. Wzbijał się za nią tuman kurzu. Na głowie miała olbrzymi, sinoczarny wał włosów wysoko w kok zaczesanych. Na nim „czarne gniazdo z dżetów i flaneli podpięte wysoko z tyłu kwiatami, spod którego spływały czarne strusie pióra”. Wyglądała jak „posąg wyjęty na chwilę z ciemności piramidy”. Przez trzydzieści lat malowała w pracowni przy Boulevard Montparnasse. Bywali tam m.in. Zofia Stryjeńska, Mela Muter, Wojciech Kossak, Artur Rubinstein. Pojawiała się Maja Berezowska „ze swoimi kochasiami”. W tle kręcił się roller coaster historii: Budowa wieży Eiffla, pierwsza wojna światowa, kryzys gospodarczy, początek drugiej wojny. Mistrzyni biografii, reporterka Angelika Kuźniak przygląda się wybitnej artystce z dociekliwością śledczej. Efektem jest napisany przepięknym językiem przenikliwy, pełen poczucia humoru portret Olgi Boznańskiej. Kobiety genialnej, delikatnej, zmysłowej, świadomej swojego talentu. Niezależnej. Portret artystki, która dla sztuki była w stanie poświęcić wszystko: miłość, dobrą opinię i święty spokój. Polecamy.

Moderator

Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.