W marcu 2011 r. spotkaliśmy się w DKK w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Ewy Nowak „Środek kapusty”.
Julka, główna bohaterka książki, właśnie zaczyna naukę w szkole podstawowej. Często kłóci się ze swoim nieco starszym bratem Filipem, który nazywa ją „środkiem kapusty”, bo mama zabroniła im mówienia do siebie nawzajem „głąb”. Jednak tak naprawdę oboje bardzo się kochają i nieraz będą mieli okazję by dać tego dowody. Julka, jak każde dziecko, jeździ odwiedzić babcię, spotyka się z koleżankami, wraz z rodziną obchodzi Święta Bożego Narodzenia. Czasem z rozmysłem rozrabia, ale czasem po prostu – jak sama mówi – „jest grzeczna nieprawidłowo”. Musi także pomóc rodzinie w podjęciu decyzji o przeprowadzce oraz wesprzeć tatę w trudnym wyzwaniu odchudzania się. Ale oprócz tego, że uczestniczy w zwyczajnym życiu rodziny, zdarzają się jej także niecodzienne przygody: ratuje życie żółwiowi, ma okazję wystąpić w telewizji i wraz z przyjaciółką poszukuje sobie grzechów. Również jej rodzice staną przed nie lada wyzwaniem: będą musi bowiem wytłumaczyć córce skąd się biorą dzieci. Nauczą ją rozumieć świat, ale i oni będą musieli wiele się od dziecka – i o dziecku – nauczyć. Dorośli uczą się, że z dzieckiem, które chodzi już do szkoły można i trzeba rozmawiać poważnie na więcej tematów, niż im się wydaje. Dziecko uczy się, że nie można ignorować pragnień i uczuć innych ludzi, że nie wszystko należy rozumieć dosłownie.
„Środek kapusty” to bardzo dobra humorystyczna opowieść dla dzieci. Dzieci bardzo rozśmieszyły różne nazwy nadawane przez babcię Julki potrawom jak np. otyłe bobry w płaszczach – pierogi z jagodami w śmietanie, czy bursztynowa pamięć – rosół z kluseczkami.


Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk
W styczniu 2011 r. spotkaliśmy się w DKK dla dzieci w Osiecznicy aby porozmawiać o książce N. Dueholm i A. Gacparski „Maria Skłodowska-Curie. Opowieść o ciekawości”.
To książka o życiu jednej z najsłynniejszych Polek, zdobywczyni Nogrody Nobla z chemii i fizyki. Książka jest napisana w języku polskim i angielskim, ma wspaniałe ilustracje.
Kiedy Maria Skłodowska była małą dziewczynką uczyła się w domu. Jej rodzice nie uważali, że dzieci powinny się uczyć tylko w szkole. Tato Marii, Władysław, czytał jej mnóstwo książek. Później córki Marii też uczone były w domu przez różnych profesorów. Dla Marii każdy dzień był okazją do poznawania ciekawego świata. Bohaterka lubiła pomagać ludziom. Nie lubiła za to ani biżuterii, ani pięknych ubrań, ani butów na wysokich obcasach, które porównywała do szczudeł. Maria znała pięć języków, lubiła rysować, grać na fortepianie i czytać wiersze. Mówiła, że naukowiec jest jak dziecko w zaczarowanym, bajkowym świecie. Sława i pieniądze nic dla niej nie znaczyły. Liczyło się za to ciekawe przeżycie własnego życia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej zwykłej i zarazem niezwykłej osobie, przeczytaj tę książkę!

Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk
W lutym 2011 r. spotkaliśmy się w DKK dla dzieci w Osiecznicy aby porozmawiać o książce M. Deona „Tomek i nieskończoność”.
To niezwykła i wzruszająca opowieść o chłopcu, który musi zmierzyć się z chorobą, umieraniem i śmiercią. Bohaterowi pomaga jego przewodnik Maurycy- zjawa nie z tego i nie z tamtego świata.
Dziecięca ufność pozwala podejść do wydarzeń ostatecznych jak do czegoś naturalnego, bo nie da się zmienić tego co nieuchronne, o czym zapominają często dorośli.
Ilustracje w książce niesamowicie podkreślają jej tekst zwłaszcza sny – jawy Tomka o pięknej wyspie z danielami, lwem i liliami afrykańskimi. Książka w pięknej formie literackiej dotyka spraw z którymi każdy się kiedyś zetknie. Co dzieje się potem. Czy istnieje nieskończoność? Dzięki prostej, niezwykle sugestywnej fabule, pełnej tajemniczości i niezwykłości, przesalanie książki staje się zrozumiałe dla każdego.

Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk
W styczniu 2011 r. dyskutowaliśmy w DKK dla dorosłych w Osiecznicy o książce M. A. Shaffer i A. Barrows „Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek”.
Jest rok 1946. Juliet, młoda pisarka, objeżdża zniszczoną Anglię, promując swą książkę i szukając tematu do następnej. Przypadkiem dowiaduje się o małej wyspie, na której istnieje dziwne Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Powołali je podczas wojny rolnicy i gospodynie, by uratować kilka osób przed aresztowaniem. Ale jak się ma literatura do placka z obierek? Zaciekawiona Juliet odwiedza wyspę, co zupełnie zmienia jej życie...
Napisana lekko i z humorem, niezwykła historia o ludzkich uczuciach i książkach "pomagających znieść rzeczy normalnie niemożliwe do zniesienia". To wspaniała powieść w formie listów, napisana ciepło i z humorem, żywym, zabawnym językiem.


Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.