W kwietniu 2011 roku dyskutowaliśmy w DKK dla dorosłych w Osiecznicy o książce Dana Browna „Zaginiony symbol”.

Waszyngton.
Harvardzki specjalista od symboliki, Robert Langdon, na prośbę swego przyjaciela i mentora, Petera Solomona, ma wygłosić wykład na Kapitolu. Kiedy dociera na miejsce, okazuje się, że na wieczór nie zaplanowano żadnego odczytu, a po chwili na środku rotundy odkryte zostaje makabryczne znalezisko, niepokojąco naznaczone pięcioma tajemniczymi symbolami. Jego przesłanie jest dla Langdona oczywiste - to zaproszenie do dawno zaginionego świata skrywającego ezoteryczną mądrość. Kiedy okazuje się, że Peter Solomon, filantrop i prominentny członek loży masońskiej, został porwany, Langdon wie, że istnieje tylko jeden sposób, by ocalić przyjaciela: przyjąć tajemnicze zaproszenie i udać się tam, gdzie zaprowadzą go zaszyfrowane wskazówki. A poprowadzą go podziemnymi korytarzami do tajemnych komnat i świątyń ukrytych pod jednym z najpotężniejszych miast świata. Skrywa ono prastare sekrety loży masońskiej i odkrycia, których wielu wolałoby nie ujawniać. Rozpoczyna się szalona wędrówka i wyścig z czasem, bo Langdon ma zaledwie kilka godzin na dotarcie do celu. W przeciwnym wypadku jego przyjaciel zginie. Zaginiony symbol to mistrzowsko skonstruowany thriller przesiąknięty historią, zagubiony w labiryncie symboli i enigmatycznych kodów. Pełen zagadek i trzymających w napięciu zwrotów akcji.
Polecamy!

Moderator
DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

W maju 2011 roku dyskutowaliśmy w DKK dla dorosłych w Osiecznicy o książce Clifforda Chale „Oskarżony pluszowy M.”.

Głównym bohaterem jest pluszowy miś, Winky, który pewnego dnia zostaje wzięty za groźnego terrorystę, wtrącony do więzienia i oskarżony o 9678 zbrodni...
Maskotka jest niezwykła, ponieważ widzi, czuje i "żyje"...jednakże mimo to wciąż jest zwierzakiem wypchanym trocinami...policjanci, lekarze, sędziowie czy adwokat, odnoszą się do niego, jakby był człowiekiem i traktują go jak wyjątkowo groźnego więźnia, co momentami wydaje się bardzo absurdalne (np. pobyt w szpitalu z powodu ran postrzałowych)...
Poszczególne aspekty procesu przeplatają się ze wspomnieniami misia, który przypomina sobie jak trafił ze sklepu do swojej pierwszej właścicielki, Ruth, a potem do jej dzieci. Wspomina każde z dzieci, którym się musiał "opiekować", jak się do niego odnosiły, co sam do nich czuł, swoje wielkie pragnienie miłości i akceptacji, które często było wystawiane na ciężką próbę, swoje ogromne poczucie samotności oraz jak doszło do tego, ze pewnego dnia nagle zaczął się poruszać i "żyć"...
Czytając, momentami można zapomnieć kto jest bohaterem, ponieważ uczucia misia są na wskroś "ludzkie"...Każdy z nas ma chyba gdzieś głęboko ukryte pragnienie miłości i akceptacji i chyba każdy czuje się, przynajmniej od czasu do czasu, samotny, nawet wśród ludzi...
To filozoficzna powieść o miłości, samotności i wolności. Groteska i ostra satyra na instytucje publiczne, a na głupotę i bezduszność ludzi mieszają się z liryzmem wspomnień i refleksji misia.


Moderator
DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk
W czerwcu 2011 r. spotkaliśmy się w DKK dla dzieci w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton? Savoir-vivre dla dzieci”.
To zbiór ponad stu niezwykle zabawnych, krótkich opowiadań o wiecznie kłócących się bliźniakach, Kubie i Bubie, którzy poznają podstawowe pojęcia i zasady savoir-vivre`u. A co to jest savoir-vivre? Mniej więcej to samo co bonton, a co to jest bonton? Wiedza o tym, jak człowiek dobrze wychowany zachowuje się w różnych sytuacjach. A kto to właściwie jest ten dobrze wychowany człowiek? Ktoś, kto nie zachowuje się jak małpa i kogo nie trzeba chować do szafy, gdy przychodzą goście. Czyli każdy, kto przeczyta tę książkę i czegoś się z niej nauczy!
Dużo przydatnych informacji znajdą dzieci na temat zasad savoir-vivre`u w książce G. Kasdepke. Dlaczego nie wypada iść do teatru w sukience z plamkami po soku? Czy czytanie cudzych listów jest kulturalne? Co to takiego butonierka? Dlaczego pocałunek w rękę nazywa się „cmok-nonsens”, a życzenie komuś „smacznego” jest nieeleganckie? Na te, jak i na wiele innych pytań odpowiada w ciekawy i wesoły sposób autor książki. Każda litera alfabetu to kolejny temat do dyskusji z dziećmi i dłuższej rozmowy o dobrym wychowaniu. Polecamy!

Moderator
DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk
W czerwcu 2011 r. spotkaliśmy się w DKK dla dorosłych w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Doris Lessing „Podróż Bena”.
Bezwarunkowa miłość matki do Bena, bohatera poprzedniej książki Doris Lessing „Piąte dziecko”, doprowadziła do rozpadu rodziny.
Odmieniec Ben dorasta i znowu staje oko w oko z obcym światem, oszołomiony i samotny. Z tęsknotą wpatruje się w twarze napotykanych ludzi, ale znajduje tam jedynie lęk i wrogość, rzadziej dobroć. Losy rzucają go na południe Francji, do Brazylii, wreszcie w Andy, gdzie odkrywa, skąd pochodzi. „Podróż Bena” to dopełnienie wstrząsającego „Piątego dziecka”, jest opowieścią o poszukiwaniu tożsamości we wrogim świecie, historią pełną zaskakujących zwrotów akcji o dramatycznym, nieprzewidywalnym zakończeniu.
Klubowiczki stwierdziły, że autorka znacznie przesadziła w swojej opowieści z fantazją, przekraczając granicę prawdopodobieństwa. Kontynuacja historii Bena razi naiwnością, niespójnością i brakiem logiki. Książkę można przeczytać, ale bardziej nam się podobała powieść „Piąte dziecko”.

Moderator
DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.