We wrześniu 2011 r. rozmawialiśmy w DKK dla dorosłych w Osiecznicy o książce Barbary Rybałtowskiej „Barbara Brylska w najtrudniejszej roli”. Książka opowiada o jednej z pierwszych dam polskiego kina – Barbarze Brylskiej – znanej w Polsce, Rosji oraz wielu europejskich krajach ze wspaniałych ról filmowych. Biografia Barbary Brylskiej opisuje dzieciństwo, młodość i karierę aktorki. Wiele miejsca zajmują uczucia, a także dramat po tragicznej śmierci ukochanej córki, modelki – Basi Kosmali. Książkę czyta się jednym tchem, jak powieść, również dlatego, że zawiera wiele zdjęć z prywatnego archiwum artystki.  Klubowiczki z zainteresowaniem przeczytały tę opowieść o pełnym emocji życiu artystki, kobiety, żony i matki, o jej marzeniach i najważniejszych mężczyznach jej życia.

Moderator
DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

  

W październiku 2011 r. dyskutowaliśmy w DKK dla dorosłych w Osiecznicy o książce Eduardo Mendoga „Niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa”.

W roku I n.e. pewien niewydarzony rzymski patrycjusz Pomponiusz Flatus, filozof z zamiłowania, wprawny orator o duszy detektywa, przypadkiem trafia na rubieże Cesarstwa Rzymskiego, do Ziemi Świętej. Szuka źródła o cudownych właściwościach, ale jedyne, co znajduje, to problemy gastryczne i nieprzychylną mu karawanę Arabów. Ograbiony, głodny i wycieńczony skutkami cudownego działania wody źródlanej, szuka ratunku wśród krajanów zamieszkujących Nazaret, ale z pomocą nieoczekiwanie przychodzi mu pewien miejscowy chłopiec. Dwunastolatek o imieniu Jezus zleca mu przeprowadzenie śledztwa w sprawie morderstwa, o które oskarżony został jego ojciec o imieniu Józef, a w którego winę nie wierzy ani syn, ani jego matka o imieniu Maria.

Współczesny kryminał, wolterowska powiastka filozoficzna, komedia qui pro quo - Pomponiusz Flatus i Eduardo Mendoza proponują spojrzenie na początek naszej ery w nieco mniej zobowiązujący sposób.

Moderator
DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk
We wrześniu 2011 r. spotkaliśmy się w DKK dla dzieci w Osiecznicy aby poprzemawiać o książce Barbary Gawryluk „W Zielonej Dolinie”.

Książka opowiada o grupie dzieci, które wspólnie spędzają wakacje. Ich przygody są ciekawe, bo przeżywają je wspólnie dzieci z miast i goszczące je w gospodarstwie agroturystycznym dzieci z Zielonej Doliny. Wakacyjne przygody są zawsze najwspanialsze. Pachną babcinym plackiem drożdżowym i lasem. A w lecie można zbierać poziomki, stanąć oko w oko z groźnym zaskrońcem i mieć wiele innych przygód. Bo w Zielonej Dolinie przygody czają się za każdym źdźbłem trawy, i to nie byle jakie, skoro bohaterami książki interesuje się telewizja. To piękna książka o przyjaźni i wspólnym odkrywaniu uroków lata.

30 września mieliśmy spotkanie z panią Barbarą Gawryluk autorką Dżonka, Kaktusa, Gwizdka i wielu innych książek dla dzieci. Spotkanie była bardzo, bardzo miłe i sympatyczne. Autorka ciekawie opowiadała o swojej twórczości, czytała fragmenty książek, opowiadała też o swojej najnowszej książce „Mali bohaterowie”.

Dzieci słuchały jak zaczarowane i były zachwycone spotkaniem i otrzymanymi autografami.

Moderator
DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

  

W październiku 2011 r. spotkaliśmy się w DKK dla dzieci w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Joanny Olech „Pompon w rodzinie Fisiów”.

Pompon to smok, który pojawił się w rodzinie Fisiów przez odpływ umywalki i już u nich pozostał. Szybko rósł i rozwijał się intelektualnie, by stać się wygadanym, bezczelnym smokiem o bardzo twórczych, czasem niebezpiecznych pomysłach, które wcielał w życie. Pompon to wielbiciel much, uprzejmie bekający „hellouuu”, zionie ogniem i opieka kiełbaski na patyku swoim gorącym oddechem. Miał oryginalne upodobania kulinarne, awersję do kotów i ogromną ciekawość, która nie jeden raz przysporzyła Fisiom kłopotów.
Wprawdzie mama próbuje nauczyć smoka dobrych manier, tata ogląda z nim mecze, dla Malwiny Pompon wyszukuje w Internecie potrzebne do szkolnych wypracowań informacje, a Gniewka uczy gwizdać na palcach ... mimo to smok, który całymi dniami musi siedzieć w domu, niemiłosiernie się nudzi. Zabrany na szkolną wycieczkę nie oprze się pokusie skorzystania z wolności. A kiedy założy bloga, da upust swoim literackim talentom i wygra główną nagrodę – może nawet zdobyć intratną posadę w Krakowie.

Ozdobą książki są urocze rysunki autorstwa autorki. Przedstawiają one małego smoka w różnych sytuacjach: piszącego na komputerze, wyjadającego korniszony ze słoika, układającego pasjansa, uciekającego, zaczytanego, płaczącego, zamyślonego, zaplątanego w kable, zawstydzonego, rozmawiającego przez telefon, krojącego marchewkę, wzruszającego się przy serialu, usiłującego zrobić sweter na drutach.

Książka bardzo podobała się dzieciom, też chciałyby mieć takiego smoka, który pomagałby im w lekcjach i poprawiał humor.

Moderator
DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.